Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-09-17 07:35

  Niezależnie od tego, czy znacie Wrocław od podszewki, czy przyjechaliście tu pierwszy raz i chcielibyście poznać miasto, warto przeczytać tę książkę. Wojciech Chądzyński prowadzi nas po miejscach znanych i zapoznanych, zabytkach, które zwiedza każdy przybywający, ale i tych, których nie odwiedzają nawet wieloletni mieszkańcy grodu nad Odrą

 • 2019-08-18 15:37

  Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich. Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś

 • 2019-08-15 21:24

  Kolej podsudecka na ponad 200-kilometrowym szlaku tworzy wyjątkową możliwość zobaczenia zarówno głównych pasm sudeckich, jak i zwiedzenia wielu śląskich miast pochodzenia średniowiecznego o bogatym dziedzictwie kulturowym i materialnym. Książka opisuje dzieje powstania i funkcjonowania linii kolejowej powstałej dwuetapowo: w latach 1844‒1858 pomiędzy Legnicą, Świdnicą i Ząbkowicami Śląskimi i w latach 1874‒1876 pomiędzy...

 • 2019-08-15 21:20

  Książka "Mosty kolejowe na Śląsku do 1945 roku" umożliwia poznanie bogatych dziejów najważniejszych obiektów mostowych oraz prześledzenie rozwoju mostowej myśli inżynieryjnej stosowanej na Śląsku Pruskim przez ponad 100 lat funkcjonowania kolei. Od epoki wielkich kamiennych mostów sklepionych przez okres dominacji konstrukcji stalowych po stosowanie technologii żelbetowej…

 • 2019-08-03 10:12

  Ukazał się 170. numer czasopisma „Sudety. Przyroda, kultura, historia”. To spory wyczyn, bo po pierwsze i najważniejsze, tyle wydanych numerów robi wrażenie, a po drugie, bo ostatnio czasopismo ukazuje się z tak dużą nieregularnością, że wielu wróżyło mu szybko koniec. Tak się na szczęście nie stało i oto mamy kolejną dawkę artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu zainteresować mogą miłośników Sudetów

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1033Wszystkich: 3654740

"Rowertour", wrzesień nr 9(91)/2015

2015-08-28 15:26

     Czy wiecie, że choroba wysokościowa może wystąpić już na 2500 metrów nad poziomem morza i, niestety, zagraża także rowerzystom, którzy planują coraz bardziej ekstremalne wyprawy, pnąc się na rowerach coraz wyżej i wyżej? (...) Jak we wrześniowym „Rowertourze” wyjaśnia Robert Szymczak, lekarz specjalizujący się w medycynie ratunkowej i górskiej, także pasjonaci dwóch kółek w określonych okolicznościach narażeni są na chorobę wysokościową. Pojawić się ona może nie tylko wśród szczytów, lecz także na wszystkich wysoko położonych obszarach. (...)

     We wrześniowym „Rowertourze” nie wjeżdżamy jednak na dach świata. Za to wrażliwym na piękno natury i niebojącym się biwakowania w namiocie, w nie zawsze sprzyjającej aurze, polecamy Szkocję, a konkretnie wyspa Lewis i Harris (ponoć to tam są najpiękniejsze plaże na świecie) oraz Lofoty i archipelag Vesterålen (sztokfisz na kolację – obowiązkowy). Po raz pierwszy też na łamach „Rowertouru” pojawia się relacja z Izraela, kraju, który nie zna pojęcia rowerzysty miejskiego, za to pasjonatom dwóch kółek proponuje doskonale przygotowane parki do uprawiania zarówno niespiesznej turystyki rowerowej, jak i kolarstwa górskiego. (...)

Izabela Dachtera-Walędziak
redaktor naczelna

 


Poza tym we wrześniowym numerze:

Mierzeja Helska
Wśród letnich doniesień medialnych znad polskiego morza dominują takie, które przedstawiają plaże jako jedne z ostatnich miejsc, gdzie turysta rowerowy mógłby się odnaleźć. A jednak nawet w upalny dzień na Mierzei Helskiej znajdują się takie zakątki, gdzie z powodzeniem można połączyć poznawanie, odpoczynek i przyjemność z podróży rowerem. Bo Hel to nie tylko kurorty, ale także kilkadziesiąt lat historii militarnej Polski.

Beskid Niski
Nasz plan zakłada trzy noclegi w trzech różnych miejscach. Wszystkie niezbędne rzeczy trafiają więc do placków, a te na nasze grzbiety. Doświadczenie w minimalistycznym pakowaniu mamy niemałe, bo od lat wła śnie taką formę jazdy na rowerach preferujemy. Teren eksploracji to Beskid Niski nad górną Wisłoką.

Na zachód od Szczecina
Podczas kilkugodzinnej wycieczki czterokrotnie przekraczam granicę polsko-niemiecką. Zdarza się, że dziurawy chodnik zamieniam na wygodną drogę dla rowerów i z przyjemnością odpowiadam mijanym ludziom na przyjazne „dżen dobry”, wypowiadane z wyraźnym, niemieckim akcentem.

Śląsk Opawski
Pomysł tylko z pozoru wydawał się karkołomny. Dwudniowa wycieczka po Śląsku Opawskim, ale nie z noclegiem, a dwiema kolejnymi sobotami na siodełku. Skusiły nas pokazane w internecie szlaki dla cykloturystów, czytelnie i ciekawie poprowadzone. Co istotne – odpowiadały też na oczekiwania początkującej siedmioletniej sakwiarki.

Norwegia – Lofoty i Vesterålen
Chcieliśmy, aby nasza kolejna, po Estonii i Gotlandii, wyprawa rowerowa miała cechy pewnej egzotyki. Stwierdziliśmy jednak, że może jeszcze nie nadszedł czas na pozakontynentalne wojaże, więc wrażeń postanowiliśmy szukać nadal w Europie. Wybór padł spontanicznie. Daleka północ.

Szkocja
Ten wyjazd ma dwa synonimy. Plażowa rozpusta – doprawdy, nigdy nie spodziewaliśmy się, że właśnie tutaj znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż naszego życia. Wichrowy obłęd – bynajmniej nie zaskoczył nas fakt, że na wyspach wieje, ale ten wiatr potrafi wyjątkowo mieszać w głowach.

rowerowa baza podjazdów > Beskid Makowski – Pasmo Pewelskie: Olszówka i Madeje
Na pograniczu Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Makowskiego i Małego znajduje się pasmo górskie, które omijają główne szlaki turystyczne i gdzie spotkanie człowieka na trasie należy do rzadkości. Do niedawna grzbiet ten był zarezerwowany wyłącznie dla turystów pieszych i rowerzystów na góralach, ale od dwóch lat dzięki inwestycjom drogowym można go zwiedzać także na rowerze szosowym.
Ponadto we wrześniowym magazynie „Rowertour”

akademia sakwiarza > termosy, kubki termiczne
Idealny na każdą porę roku, niezbędny późną jesienią i zimą. Przynosi ulgę, daje radość, a czasem – dosłownie i w przenośni – ratuje życie, zapewniając orzeźwienie w upalny dzień lub odrobinę ciepła w mroźne popołudnie na bezdrożach. Termos – niewielkie naczynie, bez którego trudno wyobrazić sobie za równo podmiejską wycieczkę, jak i dłuższą wyprawę rowerową.

przegląd > bielizna rowerowa
Bielizna rowerowa to temat niszowy i niedoceniany. Wszyscy widzą koszulki, spodenki, kurtki i buty. A bielizna? Nikt jej nie widzi, więc nie jest popularna. Niesłusznie, bo dzięki dużej rozpiętości cenowej każdy znajdzie dla siebie wysokiej jakości ubranie, które będzie pierwszą warstwą rowerowego ubioru, bezpośrednio współpracującą ze skórą.

rower w mieście > zmiany w przepisach
Pamiętacie, jak wyglądała rowerowa rzeczywistość pięć lat temu? W więzieniach siedziało kilka tysięcy „kolarzy”, przyłapanych za jazdę pod wpływem alkoholu, mandat można było dostać nie tylko za migające oświetlenie, ale nawet za paradowanie z rowerem po przystanku kolejowym i z a jazdę po wałach przeciwpowodziowych...

rowerowa przychodnia lekarska > wizyta u specjalisty medycyny ratunkowej
Jak rowerzyści powinni się przygotować do wyjazdów na dość znaczne wysokości? Od jakiego pułapu powinni się liczyć z wystąpieniem choroby górskiej? Co robić, gdy zauważymy pierwsze objawy choroby wysokościowej? Czy jakieś dolegliwości, które dokuczają nam na co dzień, mogą przybierać na sile w górach? Na te i na inne pytania odpowiada Robert Szymczak, lekarz, specjalista medycyny ratunkowej, himalaista.

wydarzenie > Rowerowe Jamboree
29 rowerzystów i 27 rowerzystów(doświadczonych podróżników i harcerzy) oraz dziewięć etapów. 210 dni w drodze i 12 321 kilometrów na rowerach. Niemal 50 GB zdjęć, filmów i rela cji tekstowych. Najstarszymi uczestnikami byli dwaj 48-latkowie, a najmłodszym – ośmiolatek, średnia wieku: 31 lat. Oto ekipa Rowerowego Jamboree.
korespondencja

Izrael
Jesienne popołudnie, na dworze robi się coraz przyjemniej – już tylko 27 stopni. Siedzę w zuli – dużym namiocie wyłożonym materacami i kocami. Za płachtą pustynne widoki, ale w środku panuje przyjemny cień, jest prąd i chłodne napoje. Jutro wracam do Polski i staram się pozbierać wspomnienia z kilku poprzednich dni, spędzonych na rowerowych górskich szlakach w Izraelu.

USA
Waszyngton, Oregon i Kalifornia. Trzy amerykańskie stany, których zachodnie krańce zamyka Ocean Spokojny. Wzdłuż wybrzeża doświadczymy spektakularnych widoków i natury, często niemal dziewiczej. Od lasó ;w północy dotrzemy do pustynnego południa. Pomiędzy natkniemy się na nowoczesne miasta i wiele społecznych kontrastów, które pokazują, że mocarstwo także ma swoje problemy. Zachód nie ma już Clinta Eastwooda z rewolwerem w ręce, ale nadal jest dziki.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”: kalejdoskop, nowości sprzętowe, felieto: Na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook