Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 854Wszystkich: 13703335

"Rowertour”, nr 3 (121) 2018

2018-03-11 17:36

     Marcowy numer magazynu turystyki rowerowej "Rowertour", jak zwykle przynosi wiele ciekawych artykułów opisujących rowerowe podróże, nie tylko w Polsce, czy Europie, ale i na świecie. Nie znajdziemy w tym numerze tematów sudeckich, ale przecież nie samymi Sudetami człowiek żyje, zapraszamy więc m.in. w podróż z Gniezna do Budziszyna, na Podhale, do Małopolski, a także do Francji, RPA i na Nordkapp. Oprócz tego sporo porad technicznych...


 

raport > trendy w turystyce rowerowej według „Rowertouru”
Po dziesięciu latach ukazywania się „Rowertouru” i przejechaniu 384 000 kilometrów dojechaliśmy na Księżyc. Niestety nie wiadomo, kiedy dokładnie to się stało, ale przypuszczalnie nawet dwa lub trzy lata temu. Są miejsca szczególnie lubiane i często odwiedzane przez naszych autorów. Preferencje zmieniają się i zależą od mody, kursów walut, ale chyba przede wszystkim od sytuacji społeczno-politycznej.
na szlaku

Narew z prądem i pod prąd
Mazowsze jest płaskie i nudne, a Podlasie oklepane, wszyscy już tam byli i wszystko widzieli – krzywili się znajomi, gdy poznali moje plany wycieczek w te rejony. Bujda na resorach – podczas narwiańskiego tryptyku przeżyłem tak wiele i dowiedziałem się tylu ciekawych rzeczy, że jeszcze nie raz tam wrócę, bo te krainy to kopalnia ciekawych miejsc i zaskakujących historii.

Z Gniezna do Budziszyna
„30 stycznia na rozkaz cesarza i usilne prośby księcia Bolesława biskupi Gero i Arnulf oraz grafowie Herman i Teodoryk, jak również komornik cesarski Fryderyk zaprzysięgli pokój w grodzie zwanym Budziszyn. Był to pokój nie, jaki być powinien, lecz jaki dało się zawrzeć w ówczesnej sytuacji”. 1000 lat po tym wydarzeniu postanowiłem, w godny sposób, uczcić bohatera swojego dzieciństwa, wsiadłem na rower i pojechałem do Budziszyna.

Małopolska – Niepołomice i okolice
Wydawało nam się, że Niepołomice i Puszczę Niepołomicką znamy na w ylot. Jej dukty przemierzaliśmy pieszo, biegowo, na nartach i – oczywiście – na rowerach! Poszukiwanie geokeszy uświadomiło nam jednak, jak wiele miejsc zostało jeszcze do odkrycia.

Podhale: Szaflary
„Mała miejscowość, duże możliwości” – gdybym pracował w marketingu, tak zapewne reklamowałbym Szaflary leżące koło Nowego Targu. Wraz ze znajomą spędziliśmy w tej podhalańskiej osadzie weekend i ze zdumieniem odkryliśmy kolejny fantastyczny region do turystyki rowerowej.

Nordkapp
Po 18 dniach jazdy i 3000 kilometrów na rowerze zdobyłem Nordkapp. Wyruszając nie myślałem, że dotrę aż tam. Chciałem dojechać tak daleko na północ, na ile pozwoli pogoda, warunki, sprzęt, kondycja, no i także czas, w jakimś stopniu ograniczony. Gdzieś w myślach miałem przed oczyma ni ekończące się lasy Finlandii, poprzecinane wtopionymi w las labiryntami białobłękitnych jezior z krystalicznie czystą wodą.

Francja: od Morza Śródziemnego do Atlantyku
O ile wyjaśnianie powodów, dla których warto zdecydować się na rowerową wyprawę po Francji, wydaje mi się zbyt oczywiste, o tyle wybór konkretnego wariantu trasy przy nieograniczonych możliwościach, jakie podsuwa ten kraj, wcale taki oczywisty już nie jest. Kilka lat temu penetrowaliśmy Burgundię i Dolinę Loary. Wówczas przekonaliśmy się, że Francja to mnóstwo pomysłów, a każda odsłona może przedstawiać zupełnie inny jej obraz.

korespondencja > RPA: wokół Zachodniego Przylądka
Ten kontynent fascynował mnie od zawsze, od „Tomka na Czarnym Lądzie” Alfreda Szklarskiego, je dnej z moich pierwszych lektur. W czasach bardziej współczesnych zaczytywałem się w publikowanych w sieci i na łamach „Rowertouru” relacjach podróżników rowerowych, przemierzających afrykański kontynent wszerz i wzdłuż.

rowerowy globtroter > od kompasu do gps-u
Rok 1989 jest uznawany w Polsce za datę graniczną pomiędzy komunizmem a Trzecią Rzeczpospolitą z wolnym rynkiem. Namacalnym dowodem tych zmian było pojawienie się w sklepach namiotów zwanych „chińską dwójką”, które to zrewolucjonizowały turystykę pieszą i rowerową w naszym kraju.

poradnik > 10 lat roweru
Czy 10 lat w świecie technologii rowerowych to przepaść? Czy patrząc na modele z okładek czasopism rower owych sprzed 10 lat zauważymy rażące różnice? Jest marzec 2008, a z okładki pierwszego numeru „Rowertouru” wyglądają charakterystyczne szprychy i rower crossowy należący do Pawła  z Duszak Team.

domowy warsztat rowerowy > geometria roweru
Wybór typu roweru to zaledwie połowa drogi w poszukiwaniu wymarzonych dwóch kółek. Niezależnie, czy będzie to szosa, góral czy cross, liczy się przede wszystkim dobrze dobrana geometria.

styl życia > rowerowe rocznice, bale i imprezki
Jeżdżenie rowerem nastraja tak pozytywnie, że chce się bawić, tańczyć i śpiewać. Cykliści zawsze byli rozrywkowymi ludźmi. Dowodzi tego historia tej dyscypliny sportu. Pierwsze kluby i stowarzyszenia kolarskie urządzały wspólne wyjazdy na pikniki za miasto. Był to dobry spos&oac ute;b na integrację środowiska, a kolejnym krokiem były huczne bale kolarskie, organizowane z powodzeniem do dzisiaj.

styl życia > Daria i Marcin Grzybowscy
Daria z zawodu jest pielęgniarką, pasjonatką podróży i astronomii. Marcin z zawodu stolarz, pasjonat podróży, fotografii i astronomii. Porzucili pracę, pozbyli się auta, wynajęli swoje mieszkanie i 30 września 2013 roku wyruszyli w drogę. Mają za sobą 40 tysięcy kilometrów i jak mówią: Chyba już nie potrafimy się zatrzymać. To ich sposób na życie.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook