Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 703Wszystkich: 13724816

11 Festiwal Okiem Młodych - przyznano nagrody

Małgorzata Goździk odbiera nagrodę Grand Prix. Fot. Jerzy Wypych
Małgorzata Goździk odbiera nagrodę Grand Prix. Fot. Jerzy Wypych
2018-04-23 06:49

     Dobiegła końca jedenasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, który w dniach 18-22 kwietnia 2018 roku odbył się w Świdnicy – poznaliśmy laureatów Konkursów Głównego oraz Młodzieżowego. Jury Konkursu Głównego w składzie: Anna Gawlita, Anna Zamecka, Mariusz Szczygieł, Petr Vlček i Hans Rombach postanowiło przyznać Grand Prix Małgorzacie Goździk za film „Tort” – za to, jak „młode oko” zobaczyło starość, za tort jako metaforę życiowego celu, za pokazanie celebracji dnia codziennego.

     Nagroda Specjalna Jury za odwagę w dopuszczeniu do swojej intymności, za ważny współczesny temat, za otwartość w pokazywaniu własnej niedojrzałości, za konsekwentne dokumentowanie procesu przemiany trafiła do Macieja Millera, reżysera obrazu „Między nami”. Kapituła zdecydowała również o przyznaniu Wyróżnienia dla Karen Vasquez Guadarramy za film „Kwiat tysiąca barw” za świetną pracę kamery i empatię wobec bohaterki.

     Nagroda dla filmu o szczególnych wartościach przyrodniczych przypadła Bognie Kowalczyk za „Klimat i Wanilię”, a Nagroda Kolei Dolnośląskich – Zuzannie Grajcewicz za „Wycinkę”. Swojego faworyta wybrało również jury młodzieżowe w składzie: Natalia Szymańska, Małgorzata Cichowicz, Urszula Szuter, Szymon Sokołowski i Igor Grodowski – Nagrodę Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica przyznali Karen Vazquez Guadarramie za „Kwiat tysiąca barw”. Faworytem publiczności również okazał się film „Kwiat tysiąca barw”.

     Jury Konkursu Młodzieżowego w składzie: Natalia Nikolska, Karol Piekarczyk oraz Jakub Radej postanowiło nagrodzić „Lubi, nie lubi” Julii Polkowskiej, za to, że przy pomocy prostych środków filmowych, w szczery i zaskakujący sposób przypomina nam, że nasze nastawienie definiuje to, jak odbieramy świat.

     Kolejny raz swoją nagrodę przyznało jury więzienne z Aresztu Śledczego. „Kinematografek” trafił do Macieja Millera za „Między nami”, drugie miejsce zajęła Katarzyna Ewa Żak, reżyserka filmu „Świat Marysi”, a na trzecim znalazł się Konrad Puchalski z „Drogą do Mekki”.

     11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbył się w Świdnicy między 18 a 22 kwietnia pod hasłem „Inni”. Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo także na naszym fanpage’u na Facebooku i na stronie internetowej. Organizatorami 11. „Okiem Młodych” byli Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa, a także Miasto Świdnica.

[Patrycja Strzyżewska - Wrocławska Fundacja Filmowa]

 


Zobacz także:
strona www Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych 
fanpage Okiem Młodych na facebooku 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook