Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 314Wszystkich: 13702795

W Karkonoszach bez fajerwerków

2017-12-10 10:18

     Z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, że zabawa materiałami pirotechnicznymi zakłóca spokój zwierzętom, zarówno tym domowym, jak i żyjącym dziko. Dodatkowo w naturze denerwuje też wiele osób, które chcą odpocząć od hałasów miasta i chłonąć w pełni uroki przyrody. Używanie materiałów pirotechnicznych, nawet krótkotrwale, zwiększa również stężenie metali ciężkich w powietrzu. Z drugiej strony jest faktem, że różnego rodzaju ognie sztuczne, fajerwerki i petardy stały się integralną częścią witania Nowego Roku. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że latem 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która zakazuje używania środków pirotechnicznych na terenie parków narodowych.

     Temat fajerwerków poruszony został na niedawnym spotkaniu członków Rady Krkonošskiego narodnego parku. Rada zaleciła dyrekcji KRNAP zorganizowanie kampanii informacyjnej, która właśnie startuje. Ma ona na celu uświadomienie, że pirotechnika i ognie sztuczne nie pasują do parku narodowego. Częścią kampanii są plakaty, które znalazły się już w karkonoskich urzędach oraz chatach, które obsługują turystów. Pojawią się również banery informacyjne na stronach internetowych.

     Zakaz używania środków pirotechnicznych dotyczy terenu parku narodowego, nie dotyczy jego strefy ochronnej. Ponieważ centra ruchu turystycznego w większości znajdują się w strefie ochronnej parku i tylko gminy Malá Úpa oraz Strážné w całości leżą na terenie parku, dyrekcja KRNAP rozważa możliwość wydania zgody na używanie fajerwerków na terenie tych gmin w okresie, gdy ognie sztuczne są najczęściej wykorzystywane. Wyjątek miałby obowiązywać od godziny 15:00 31 grudnia, do godz. 6:00 1 stycznia.

     Na koniec roku często ma też miejsce wypuszczanie tzw. lampionów szczęścia. To również szkodliwe z punktu widzenia ochrony przyrody działanie. To również reguluje nowe prawo, które zakazuje ich używania na terenie parku narodowego, z wyjątkiem terenów zabudowanych. Zakaz spowodowany jest niebezpieczeństwem wybuchu pożaru, a także by nie zwiększać ilości śmieci w przyrodzie.

     Dyrekcja Krkonošskiego narodnego parku apeluje do odwiedzających Karkonosze i ich mieszkańców, by w ogóle nie używali środków pirotechnicznych. Celebracja adwentu, Mikołajek, czy Świąt Bożego Narodzenia może odbywać się bez hałasu i pirotechniki, więc wożenie ze sobą petard w góry jest zbyteczne. Dzięki temu uniknie się niepokojenia kogokolwiek, czy naruszania prawa.

Waldemar Brygier – NaszeSudety na podstawie materiałów prasowych KRNAP
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook