Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

 • 2018-07-25 07:25

  Z niezwykłą regularnością ukazuje się Magazyn turystyki górskiej "npm", którego 209. numer pojawił się właśnie na półkach w księgarniach i kioskach. Wśród wielu ciekawych artykułów warto zwrócić uwagę na rozmowę z Rafałem Fronią, prywatnie właścicielem jeleniogórskiego wydawnictwa "Plan", którego mapy znają wszyscy miłośnicy Sudetów, himalaistą, a ostatnio autorem książki "Anatomia góry"

Wizyt:
Dzisiaj: 1681Wszystkich: 2902408

300 tysięcy kary w parku narodowym

Wizualizacja apartamentowców w Hornich Mísečkach
Wizualizacja apartamentowców w Hornich Mísečkach
2018-03-01 10:27

     Czeski Inspektorat Ochrony Środowiska (ČIŽP) nałożył karę 300 000 koron na dewelopera Conmaco Mísečky, który stawia apartamentowce w centrum Karkonoszy, w Hornich Mísečkach w miejscowości Vítkovice. Inspektorzy ujawnili, że w trakcie budowy zniszczona została okoliczna przyroda, w tym stanowisko goryczki trojeściowej, która jest pod ochroną. 

     Wykonawca miał zgodę Krkonošskiego narodnego parku na prace budowlane na wyznaczonym terenie, ale okazało się, że ziemia z budowy wywożona i składowana była również poza nim, co doprowadziło do zniszczeń w przyrodzie. Według słów Lukáša Trávníčka, inspektora ČIŽP, pozwolenie mówiło o obszarze 2 000 m2, a kontrola ujawniła, że ziemię składowano na obszarze blisko dwa i pół razy większym. Pod nawet 10-metrową warstwą ziemi zniknęły nie tylko będące w logo parku narodowego goryczki, ale uszkodzone zostały korzenie kilkudziesięciu drzew oraz pobliskie, również cenne przyrodniczo, mokradła.

     Firma Conmaco Mísečky odwołała się od decyzji inspektorów do Ministerstwa Środowiska Naturalnego, ale nic to nie dało, bowiem ministerstwo w pełni podtrzymało decyzję ČIŽP. Oprócz zapłacenia kary, deweloper do końca czerwca musi usunąć szkody, jakie wyrządził w przyrodzie.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

ppp

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Leszek Jurek2018-03-01 10:39

  No to ja już teraz wiem czemu w Czechach turystyka jest na takim poziomie i to we wszystkich obszarach.

Komentarz
Facebook