Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

 • 2020-05-12 15:05

  "Podróżnicy w Górach Olbrzymich" to pionierska publikacja: zbiór blisko czterdziestu relacji podróżniczych z Karkonoszy i Gór Izerskich, obejmujących okres od końca XVII do początku XX wieku. Tłumacz i autor zbioru pominął obszerne nieraz opisy przyrody, wybierając fragmenty opisujące spotkania z ludźmi, realia społeczno-gospodarczo-kulturowe, perypetie turystyczne, szczegóły życia codziennego minionego świata “Gór Olbrzymich”

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 7834Wszystkich: 5066946

Asfaltowy szlak nie podoba się turystom

Jesień w Górach Izerskich. Fot. Vratislav Lelek
Jesień w Górach Izerskich. Fot. Vratislav Lelek
2015-10-06 07:41

     Asfaltowe drogi w górach, zwłaszcza te, po których wiodą szlaki turystyczne to prawdziwa zmora piechurów. Narzeka na nie większość górskich turystów, nieliczni tylko chwalą sobie takie podłoże. W czeskich górach spotykamy takie drogi bardzo często, czasami wydaje się, że one specyfiką górskich szlaków u naszych południowych sąsiadów. Tak jednak nie jest, bo na przykład ostatnie wyasfaltowanie leśnej drogi z libereckich Lidovych Sadów do Českiej Chalupy (Góry Izerskie) wzbudziło wiele protestów.

     Popularny szlak do lubianej przez turystów chaty wiódł do tej pory leśną drogą i dla wielu mieszkańców Liberca był jednym z najciekawszych szlaków w okolicy. Jak sami mówią, można było w ciszy i spokoju pospacerować po lesie, mieć kontakt z dziką przyrodą, a na koniec skorzystać z oferty restauracji w Rudolfovie. Teraz wędrówka nie jest już tak przyjemna i asfalt jest dla wielu dużym zaskoczeniem.

     Lasy Republiki Czeskiej bronią się stwierdzeniem, że droga jest potrzebna do prowadzenia gospodarki leśnej i zwózki drewna. Lasy w tym rejonie są już stare i w złym stanie, dlatego konieczna jest ich wycinka, a droga (zwana Lyžařską cestą) jest jedyną, która nadawała się do tego celu w okolicy. Konieczność stworzenia dobrej drogi wynika również pośrednio z zasad ochrony przyrody. Dawniej ścięte drewno układało się na skraju lasu i ściągało do drogi przez łąkę, dzisiaj nikt nie wpuści ciężkiego sprzętu na izerskie łąki.

Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook