Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 4063Wszystkich: 6360973

Awantura o kawę w Barbarze - Brewerie Kawowe!

2020-02-23 10:00

     Druga edycja kawowego święta we Wrocławiu odbędzie się 23 lutego w sercu wrocławskiej kultury - Barbarze. Multifunkcjonalna przestrzeń, której gospodarzem jest Strefa Kultury Wrocław zamieni się w największą arenę kawowych rozgrywek w Polsce. 23 lutego odbędą się największe w Polsce firmowe zawody baristów, obfitujące w masę atrakcji dla wrocławian. Podczas wydarzenia swoje umiejętności zaprezentuje ponad 20 najlepszych baristów kawiarni Etno Cafe z całej Polski. Wstęp na imprezę jest wolny. Oprócz kibicowania w trakcie widowiskowych konkurencji Baristów mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli wziąć udział arcyciekawych warsztatach, prelekcjach oraz doświadczeniach - nie tylko ze świata kawy.

Czym są Brewerie Kawowe?

     Najlepiej wytłumaczył to niedawno prof. Jan Miodek

     Brewerie Kawowe to profesjonalne zawody baristyczne, których uczestnicy rywalizują w trzech konkurencjach. Pierwsza, wymagająca niezwykłej kreatywności i umiejętności łączenia smaków to “kawa kreatywna”, czyli autorski przepis na kawowy napój wraz z jego odpowiednim przygotowaniem. Oceniać będą, pod względem technicznym, Mistrz Polski Baristów Marcin Rusnarczyk, a sensorycznie Piotr Gładczak z Wrocławskich Podróży Kulinarnych oraz Marcin Walencik, czyli popularny bloger Mr. Wroclover. Z racji skupienia jakie wymaga ta konkurencja, odbędzie się ona za zamkniętymi drzwiami w dzień poprzedzający.

     Następnie w niedzielę odbędą się dwie kolejne konkurencje. Pierwsza – widowiskowa i wymagająca niezwykłej precyzji – to “szybkie zamówienie” , a w nim najpopularniejsze kawowe pozycje z menu, w tym uwielbiany przez kawoszy kunszt wykonania latte art. Przy drugiej – “espresso na czas” – bariści będą musieli się także wykazać szybkością. Tu równorzędnie ocenie będzie podlegać technika i tempo. W gronie sędziów znajdą się w tym roku m.in. Ika Graboń, autorka bestsellerowej książki o kawie, Błażej Walczykiewicz, certyfikowany Trener SCA oraz Jakub Gwiazdowski, wieloletni sędzia zawodów Baristów.

     Brewerie Kawowe to także prawdziwe święto dla dla miłośników kawy. Organizatorzy planują powtórzyć sukces frekwencyjny zeszłorocznej edycji imprezy, zwiększając przy tym dawkę atrakcji. Brewerie Kawowe to nie tylko kawa i zawody. Poza zawodami baristów, które są trzonem Brewerii Kawowych, organizatorzy przygotowali trzy bloki wydarzeń towarzyszących. Po pierwsze seria warsztatów kawowych, które pozwolą przenieść się do świata świeżo wypalonych ziaren, poczuć się jak Barista i poznać niezliczoną ilość aromatów. Uczestnicy poznają techniki wykonania odpowiedniego Irish Coffee w wykonaniu Elżbiety Citak, sędzi zawodów kawowych, specjalistki w dziedzinie Coffee in good spirits, wybiorą się na wirtualny spacer po plantacji kawy w Brazylii, dowiedzą się jak alternatywnie zaparzyć kawę od samego Mistrza zeszłorocznych Brewerii - Krzysztofa Kalemby oraz wraz z największym e-sklepem kawowym w Polsce - Coffeedesk, wezmą na warsztat najpopularniejszy przyrząd do zaparzania kawy, czyli kawiarkę Bialetti. Drugi blok warsztatów, to specjalna strefa zagospodarowana przez Przyjaciół Etno Cafe, a w niej interdyscyplinarne spotkania, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Grupa Instagramers Wrocław przeszkoli z fotografowania jedzenia, cukiernia Słodko zamieni Barbarę w “Manufakturę słodkości”, Organique zapewni nam pielęgnację dłoni, w końcu to one cierpią najbardziej podczas pracy baristów. Sylwia Majcher, specjalistka #zerowaste, pokaże jak praktycznie wprowadzić tę ideę do swojego życia. Ulistnienie zapewni harmonię z roślinami, a finalnie Doctor Brew pokaże, że piwo kraftowe jest tak samo dobre jak kraftowa kawa.

     Pełny program znaleźć można => tutaj.
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook