Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3457Wszystkich: 12784025

Czas jest nasz – mamy czas, czyli Momo

2022-04-01 15:25

     Podobno obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, narzekamy na brak czasu. Wydaje się to o tyle dziwne, że nowoczesne technologie ogromnie ułatwiają nam wiele czynności lub wręcz wykonują je za nas. Cóż więc dzieje się z naszym czasem? Gdzie się rozpływa? Z drugiej strony, mając wolny czas, tak obawiamy się nudy, że ciągle szukamy nowych zajęć i atrakcji. Dlaczego tak się dzieje? Może padliśmy ofiarą spisku?

     Tę zagadkę próbuje wyjaśnić wrocławski Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej w opartej na powieści niemieckiego pisarza Michaela Endego sztuce „Momo”, której premiera odbyła się w siedzibie teatru w dniu 26 marca. Tytułowa Momo jest niezwykłą dziewczynką, która podejmuje walkę z Szarymi Panami, złodziejami czasu i radości. Szarzy Panowie przekonują ludzi do konieczności oszczędzania czasu i próbują namówić ich do umieszczenia go w prowadzonej przez siebie specjalnej kasie oszczędności. W rezultacie, ludzie rezygnują z pozornie zbytecznych czynności i… przestają mieć czas dla siebie nawzajem. Ich życie staje się produktywne do granic możliwości. W zamian otrzymują rzeczy – coraz więcej rzeczy. Tylko jedna osoba nie poddaje się temu szaleństwu – Momo. Dlatego Szarzy Panowie próbują ją odnaleźć i pokonać. Co z tego wyniknie?

     Choć spektakl w reżyserii Karoliny Okurowskiej-Wabnic skierowany jest głównie do dzieci, zapewne z przyjemnością obejrzą go również rodzice. Jak zwykle Teatr Arka oczarowuje piękną muzyką, zwłaszcza piosenkami, tym razem autorstwa Bereniki Wojnar oraz sugestywną scenografią i kostiumami zaprojektowanymi przez Wojciecha Beresia. Główną rolę Momo z jej dziecięcą lekkością i świeżością świetnie odtwarza Ewelina Niewiadowska, a ponurego agenta BLW/553/c – przekonywujący Jan Grządziela. Aktorzy-adepci Arki (Anna Rzempołuch, Alicja Idasiak, Kasia Wilk, Marek Trociński i Andrzej Kusiak) znakomicie odnajdują się zarówno w rolach beztroskich przyjaciół Momo, jak i złowrogich Szarych Panów.

     W swej na poły lirycznej a na poły groteskowej formie, „Momo" skłania widza do refleksji nad sensem dobrego korzystania z czasu. Gdzie leży granica między obawą o marnotrawienie czasu a  obsesją ciągłej produktywności? Czy powinniśmy czuć się winni, nie robiąc niczego ważnego? Z drugiej strony, możemy zaczerpnąć jeszcze jedną naukę – wolny czas nie cieszy, jeśli nie dzielimy go z innymi.

Katarzyna Potocka-Brygier - NaszeSudety
 

strona www Teatru Arka 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook