Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1077Wszystkich: 13723216

Czeskie Karkonosze zostały zamknięte!

2021-02-11 20:34

     Trudna sytuacja związana z koronawirusem, jaka panuje w Republice Czeskiej, zmusiła władze do zaostrzenia obostrzeń w trzech powiatach: Cheb i Sokolov w kraju karlowarskim, a także Trutnov w kraju kralovehradeckim. Ten ostatni obejmuje swym zasięgiem niemal całe Karkonosze, z wyjątkiem ich zachodniej części (okolice Harrachova, Rokytnicy nad Jizerą, Jablonca nad Jizerą i Jilemnicy). Nowe obostrzenia są bardzo surowe i właściwie wyłączają możliwość odwiedzenia Karkonoszy.

     W myśl nowych przepisów, które wchodzą w życie od północy, 12 lutego 2021 roku, mieszkańcy wspomnianych wyżej powiatów nie będą mogli ich opuszczać, nie będzie również możliwości przyjechania do tych miejsc z zewnątrz. Od tej zasady jest kilka wyjątków, ale zawsze trzeba będzie udowodnić przed policjantami swoje prawo do przekraczania granic powiatów. Wśród wyjątków są np. dojazdy do pracy, szkoły i na uczelnie, do urzędów, a także na uroczystości, w tym weselne i pogrzebowe oraz na nabożeństwa. Dozwolony jest również tranzyt przez zamknięte powiaty.

     Od północy 12 lutego utworzonych zostanie 80 punktów kontrolnych, z których 26 znajdować się będzie na granicach powiatu trutnovskiego. Trzy z nich będą usytuowane na granicy polsko-czeskiej – kontrole będą wyrywkowe. W powiecie trutnovskim punkty kontrolne obsługiwane będą przez 280 policjantów. Kara za złamanie przepisów, w tym wypadku będzie wynosiła do 10 000 koron.

     Nowe obostrzenia trwać będą do końca obecnego okresu stanu wyjątkowego, czyli do najbliższej niedzieli. Jeżeli władze Republiki Czeskiej przedłużą stan wyjątkowy, wtedy prawdopodobnie przedłużone zostaną także restrykcje w zamkniętych powiatach.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Marcin2021-02-12 12:23

    Czy to obostrzenie oznacza, że nie będzie można wędrować szlakami granicznymi na granicy zamkniętych powiatów - bez wchodzenia w głąb Republiki Czeskiej?

  • Waldemar Brygier2021-02-12 12:37

    Nie ma informacji (również z czeskiej strony), by szlak grzbietowy był zamknięty

Komentarz
Facebook