Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

 • 2020-10-08 07:35

   "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3062Wszystkich: 9372673

Czeskie naj... czyli dziedzictwo UNESCO

2020-08-15 18:10

Miasta, zamki, ogrody, a nawet wioska i stadnina. Aż 14 czeskich zabytków znajduje się na liście materialnego dziedzictwa UNESCO:

Praga

     Stolica Czech  od zawsze odgrywała ważną rolę w dziejach narodu, kraju i Europy i zasłużenie bywa nazywana „matką miast“ czy „sercem Europy“. W unikatowym zabytkowym centrum znajdziemy wyjątkowe przykłady wszystkich stylów architektonicznych – rotundy romańskie i bazyliki, kościoły gotyckie, renesansowe pałace, rozległą kolekcję baroku praskiego, budynki neorenesansowe i secesyjne. Oprócz perełek architektonicznych, Praga oferuje swym gościom szeroki wybór teatrów, sal koncertowych, wystawowych, muzeów i galerii oraz innych atrakcji kulturalnych. Wyjątkowe centrum Pragi, razem z Zamkiem Praskim, Mostem Karola i licznymi kościołami, pałacami i ogrodami wpisane zostało na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wyruszmy na spacer po złotej Pradze, mieście o stu wieżach.
 


Praga. Fot. coex.cz
 

Kutná Hora 

     W średniowieczu, dzięki kopalniom srebra, stała się najważniejszym i najbogatszym miastem w Czechach. Do najważniejszych zabytków architektury należą: gotycka katedra św. Jakuba, najstarsza świątynia w mieście (1330 r.), kościół św. Barbary, jeden z najcenniejszych w Czechach (1338 r.) i kościół klasztorny NMP w dzielnicy Sedlec z niezwykłą kaplicą czaszek. Jej wnętrze zaprojektował w roku 1709 znany architekt Jan Blažej Santini-Aichel. W tym czasie powstały  prawdopodobnie ołtarze i ozdoby z kości. Obecny wygląd kaplicy pochodzi z roku 1870. Szacuje się, że znajdują się w niej szczątki około  40 tysięcy osób. Warto zwiedzić także kolegium jezuickie i Dwór Włoski, w którym  mieściła się mennica Wacława II, Muzeum Alchemii i Muzeum Srebra. Zabytkowe centrum Kutnej Hory wpisane jest na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
 


Kutná Hora. Fot. Michal Vitásek

 

Czeski Krumlov

     Jedno z najpiękniejszych miast czeskich. W 1992 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim. Jednym z licznych zachowanych zabytków architektury barokowej w Czeskim Krumlovie jest Teatr Zamkowy – najstarszy barokowy teatr na świecie. Na całym świecie znajdziemy jedynie cztery teatry z XVIII wieku z zachowanymi dekoracjami i zapleczem technicznym. Oprócz teatru krumlovskiego, są to dwa teatry w Szwecji i jeden w pałacu Litomyšl, także w Czechach.
 


Czeski Krumlov. Fot. Aleš Motejl
 

Wioska Holašovice

     Wioska wpisana na listę  UNESCO dzięki zachowanym, wyjątkowym budynkom z końca XIX wieku, w stylu baroku wiejskiego. Wioska nie jest typowym skansenem, większość domów jest bowiem nadal zamieszkiwana.
 


Holašovice. Fot. Libor Sváček
 

Litomyšl

     Miasto rodzinne słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany, wpisane na listę  UNESCO. Tutejszy pałac, w stylu włoskiego renesansu, pochodzący z XVI wieku, należy do najznamienitszych czeskich zabytków. W browarze pałacowym możemy zwiedzić izbę rodzinną kompozytora. Imię Smetany nosi tradycyjny festiwal muzyczny, odbywający się corocznie na dziedzińcu pałacu.
 


Litomyśl. Fot. Libor Sváček
 

Kościół św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze

     Dzieło genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego, należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech. Na UNESCO wpisany w roku 1994.
 


Žďár nad Sázavou. Fot. Libor Sváček
 

Telč

     Miasto szczyci się jednym z najpiękniejszych rynków w Czechach, z unikalnie zachowanym frontonem zabytkowych domów mieszczańskich z arkadami. Tutejszy pałac należy do perełek  architektury renesansu. Starówka w Telču znajduje się na liście UNESCO.
 


Telč. Fot. Václav Jirásek
 

Třebič

     Tutejsza dzielnica żydowska, liczącą ponad 120 domów, należy do najlepiej zachowanych i największych w Europie. Ze względu na swoje kulturalno-historyczne znaczenie, zespół budynków byłego getta razem z cmentarzem żydowskim i bazyliką św. Prokopa został wpisany na UNESCO.
 


Třebíč. Fot. Jaroslav Mareš
 

Willa Tugendhatów w Brnie

     Brno uważane jest za stolicę regionu Moraw Południowych. Zwiedzimy tu między innymi zamek Špilberk, podziemia miejskie, Katedrę św. Piotra i Pawła i funkcjonalistyczną Willę Tugendhatów, dzieło sławnego niemieckiego architekta Miese van der Roha, jedyny zabytek architektury modernizmu w Republice Czeskiej wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.  Brno może poszczycić się jeszcze jedną perłą funkcjonalizmu. Willa Stiassni na planie litery „L“ została wybudowana według projektu Ernsta Wiesnera.  W willi gościło wiele znanych osobistości, między innymi Fidel Castro.
 


Brno, willa Tugendhatów. Fot. UPVISION
 

Zespół parkowo-pałacowy Lednice-Valtice

     Kolejny zabytek z listy UNESCO na Morawach Południowych. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do zamku w stylu nowego gotyku w Lednicy. Atrakcją Valtic jest także unikatowy labirynt podziemnych korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów. 
 


Lednice. Ladislav Renner
 

Kroměříž

     Miasto przez wieki było letnią siedzibą biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Pałac Arcybiskupi i jego unikatowe ogrody, Zamkowy i Kwiatowy, są wpisane na listę UNESCO i należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Pałac i tutejsze ogrody są ulubionym miejscem filmowców, kręcono tu zdjęcia między innymi do słynnego filmu „Amadeusz” Miloša Formana, zdobywcy 8 Oscarów. Interesująca jest galeria obrazów z dziełami mistrzów, jakim jest np. obraz „Apollo i Marsjasz” autorstwa weneckiego artysty Tycjana.
 


Ogród Kwiatowy w Kroměřížu. Fot. Libor Sváček
 

Ołomuniec

     Stolica regionu Moraw Środkowych. Tutejszy rynek należy do najpiękniejszych na świecie. Znajdziemy tu zabytkowe kamienice, fontanny i kolumnę  Najświętszej Trójcy, upamiętniającą epidemię moru, wpisaną na Listę UNESCO. 
 


Ołomuniec. Fot. Libor Sváček
 

Stadnina Kladruby nad Łabą

     Narodowa Stadnina w Kladrubach nad Łabą w Czechach (około 30 km na zachód od miasta Pardubice), jedna z najstarszych stadnin na świecie, została w lipcu 2019 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.  Już w roku 1579 cesarz Rudolf II nadał jej status stadniny dworskiej. Od tej pory stadnina słynie z hodowli unikatowej czeskiej rasy koni, tak zwanych koni starokladrubskich, przeznaczonych specjalnie dla celów reprezentacyjnych.
 


Kladruby nad Łabą. Fot. Jakub Kynčl
 

Region Górniczy Rudawy

     Region Górniczy Rudawy w ubiegłym roku został wpisany na listę UNESCO jako wspólny czesko-niemiecki projekt. Czeską część reprezentuje Region Górniczy Jáchymov, Region Górniczy wokół Abertam, Bożego Daru i Hornej Blatny, Czerwona Wieża Śmierci koło Ostrova, Region Górniczy Krupka i Region Górniczy Mědník.
 


Rudawy, Klinovec. Fot. Libor Sváček
 

Więcej informacji: www.visitczechrepublic.com 

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • ano2020-09-02 19:00

  NIESTETY Kłodzko ma burmistrza NIEUDACZNIKA. Bez umiejętności kreowania przyszłości tego miasta. Stagnacja , zaniedbane niestety otoczenie starówki tuż pod samym ratuszem nie daje nadziei , że ten włodarz odmieni oblicze miasta.

 • Bohemophilus2020-08-30 21:22

  Ktoś około 10 lat temu konstatował: „W kontekście tego, co wyżej napisano o dziejowej roli Kłodzka i jego uczestnictwie w przełomowych wydarzeniach państwa czeskiego […] widać wyraźnie, że na dłuższą metę historii oszukać się nie da. Gdyby współczesne Kłodzko potrafiło tę myśl zagospodarować w praktyce swego funkcjonowania, gdyby stało się celem wycieczek - choćby jakichś „historycznych pielgrzymek” mieszkańców Pragi - jego oblicze uległo by, musiało by ulec zmianie na lepsze. Kształcone - także w Kłodzku - zastępy specjalistów od turystyki (turyzmu) znalazłyby pole do aktywnego działania na rzecz Kłodzczyzny. Na razie Kłodzko jest wciąż bardzo smutnym i oszpeconym miastem, które do kulturowego dziedzictwa swej przeszłości nie jest w stanie dodać nowej, znaczącej wartości kulturowej. Zamiast lśnić w Europie gez granic w blasku Pragi, Kłodzko wciąż niknie w cieniu polskiej zaściankowości. Bez mówienie prawdy z cienia tego jednak nigdy nie wyjdzie”.

 • klodzko2020-08-18 19:15

  Pana Bohemophilus-a wpis potwierdza , że powiedzenie " CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE DOCENIACIE" potwierdza się w tym przypadku. Ja znam Czechy , kraje Europy i Świaat i nie mam kompleksów. Kłodzka starówka i twierdza , i podziemna trasa turystyczna zasługują , aby cały ten kompleks miasta znalazł się na liście UNESCO .

 • klodzko2020-08-18 17:04

  Swoim wpisem "Bohemophilus-ie" niechcący Potwierdziłeś , że nie dostrzegasz swego pod nosem , a cudze wydaje ci się warte uwagi. CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE DOCENIACIE pasuje do Ciebie do jak ulał.

 • Bohemophilus2020-08-17 21:44

  Ad Kłodzko - stwierdzenie, ze nie znam Kłodzka to nader śmiała teza. Kto wie, ten wie....

 • Tomasz Drożdż 2020-08-17 16:31

  A ja z przyjemnością przeczytałem tekst Autorki wraz z komentarzami. Tekst jest napisany w telegraficznym skrócie, a uwagi komentatorów świetnie go rozszerzają. Przypisywanie orzeczenia do podmiotu bywa coraz bardziej trudną i niespotykaną sztuką. Po przeczytaniu jakiegoś zdania coraz częściej muszę więc zadawać sobie ytanie "co autor miał na myśli?". Kiedyś była obowiązkowa korekta tekstu przed jego publikacją ale to było kiedyś. Chociaż do wszechobecnej w internecie pisowni wyrazów w ich brzmieniu fonetycznym chyba nigdy się nie przyzwyczaję...
  A w temacie - to miło mi było pojeździć paluchem po mapie po opisanych miejscach. O części z nich czytałem pierwszy raz i nabrałem apetytu na zwiedzanie. Czyli - nie wybrzydzajac - artykuł spełnił zadanie...

 • klodzko2020-08-17 11:28

  Wydaje Ci się mocium panie. Cudze chwalicie swego nie doceniacie-nic nowego mocium panie.

 • Bohemophilus2020-08-16 22:01

  Rozumiem sublokalny patriotyzm, ale znaj proporcjum mocium panie!

 • Klodzko2020-08-16 20:06

  Na liście UNESKO powinno znaleźć się Kłodzko. Cała starówka wraz z twierdzą jest wyjątkowa w tej części Europy.

 • Bohemophilus2020-08-16 10:09

  Cała przyjemność po mojej stronie....
  Poza tym, że są z błędami, te notki są po prostu - przepraszam za "dosadność" - niemądre. Sprowadzanie atrakcyjności Litomyśla do osoby znakomitego skądinąd kompozytora, a z pominięciem tamtejszego rynku, jest przejawem ignorancji. W Trzebiczu to głównie opactwo św. Prokopa jest przedmiotem ochrony, a przy "okazji" - żydowskie przedmieście pod nim (to nie jest żadna dzielnica, podobnie jak kutnohorski Sedlec!), a nie na odwrót. W rejonie Valtic i Lednicy najważniejsze są dla autorki jakieś korytarze.... - no tak, psia kupa cenniejsza od psa! Skoro na owej liście jest cały (historyczny) Czeski Krumlov, a nie sam zamek, to chyba były ku temu jakieś powody - ale autorka woli się podniecać teatrem zamkowym, miasta nie dostrzegła.... Ów "fronton domów mieszczańskich" w Telczy to po polsku pierzeje! W przypadku Rudaw Czeskich jakaś dziwna wyliczanka - o jakie górnictwo chodzi z jakiej doby, na czym polega fenomen tego obszaru (choćby zdanie) - nic.
  Jakby się autorka przyłożyła, to by znalazła jeszcze inne czeskie i morawskie (z czeskiego Śląska nic na razie tam nie trafiło) akcenty (np. ze sfery kultury niematerialnej) na "liście UNESCO", ale niech poszuka sama.

 • Tomek Nawrot2020-08-16 09:37

  Z tą przebitką to nie za bardzo. Każdy rozgarnięty czytelnik zrozumie, że nie chodzi o epidemię, ale o kolumnę. Niemniej przydałoby się, aby ten fragment był bardziej poprawnie napisany.

 • Pion2020-08-15 22:37

  Philus punktuje jak za najlepszych lat. Dobrze,dobrze...

 • Bohemophilus2020-08-15 22:25

  Porządna errata do tego felietonu byłaby chyba dłuższa niż on sam. Tylko kilka "drobiazgów". W Kutnej Horze nigdy nie było i nie ma katedry. Telcz czy kaplica na Zelenej Horze koło Ździaru nad Sazawą nie leży w Czechach, ale na Morawach. W 1338 r. kościola sw. Barbary w Kutnej orze "nie było na świecie", zaczęto go budować około 1380 roku. No ale nic nie przebije epidemii moru (po polsku dżumy) jakoby wpisanej "Listę UNESCO" - po naszemu na listę zabytków UNESCO (vide nota o Ołomuńcu). Czy covid-19 też trafi na ową listę UNESCO.

Komentarz
Facebook