Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 230Wszystkich: 13553070

Czym nas zaskoczy Muzeum Narodowe w 2020 roku?

Fot. Mariusz Kunicki
Fot. Mariusz Kunicki
2020-01-17 21:44

     To był wyjątkowy rok dla wrocławskiego Muzeum Narodowego. Można się o tym było przekonać bywając w murach budynku głównego lub w jego oddziałach, ale w prostej linii wyczytać to można z zadowolenia na twarzy dyrektora Piotra Oszczanowskiego, gdy zapytać go, jak minął 2019 rok… Na konferencji prasowej, która odbyła się w hotelu The Bridge Wrocław MGallery, Piotr Oszczanowski podsumował ubiegły rok, a także przedstawił plany na obecny, 2020. W 2019 roku Muzeum Narodowe wraz z jego oddziałami odwiedziło w sumie 600 000 osób. Gdy dodać do tego jeszcze tych, którzy odwiedzili zamek Książ, gdzie również znajdują się dzieła z kolekcji wrocławskiego muzeum, otrzymamy milion zwiedzających. To świetny wynik, bo mało która placówka może poszczycić się taką popularnością.

     Co nas zatem czeka w najbliższych miesiącach? Już 31 stycznia otwarta zostanie w Muzeum Etnograficznym wystawa dawnych fotografii położonej na południe od Lwowa wsi Sokolniki. To prawdziwa gratka dla miłośników współczesnej Ukrainy i dawnych Kresów. Trzy tygodnie później w gmachu głównym będziemy mogli obejrzeć prawdziwe cacka, secesyjne wyroby ze srebra, cyny i innych metali, które wykonane zostały według projektów takich artystów, jak Hugo Leven, Theo Blum, Friedrich Adler czy Ernest Sanglan. W pierwszej połowie maja, także w budynku głównym, zaprezentowanych zostanie 38 fragmentów monumentalnej „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, czyli bitwy pod Sybinem w 1849 roku, namalowanej we lwowskiej rotundzie od kwietnia 1897 do marca 1898 r. przez Jana Stykę i jego węgierskich współpracowników. Równie ciekawie zapowiada się wystawa „wywrotowych” makatek, którą od maja obejrzymy w Muzeum Etnograficznym. Starsi pamiętają kuchenne, wyszywane makatki w dawnych gospodarstwach domowych. Dzisiaj nie są już znane w tamtej formie, ale nie umarły śmiercią mniej czy bardziej naturalną, lecz zaczęły pełnić obecnie inną, często mocno zaskakującą rolę. Jaką? Przekonajcie się od 16 maja w Muzeum Etnograficznym.

     Muzeum Narodowe przygotowuje również coś dla miłośników twórczości Michała Willmanna. W Pawilonie Czterech Kopuł trwa monumentalna wystawa dzieł barokowego artysty („Willmann. Opus magnum”), a już w czerwcu można szykować się na swoiste uzupełnienie w postaci wystawy „Willmann. Opus minor”, która prezentować będzie przede wszystkim mniejsze działa mistrza, jak rysunki i grafiki. To świetna wiadomość, jednak entuzjazm Dolnoślązaków studzi miejsce jej prezentacji: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w Warszawie.

     Rok 2020 zapowiada się więc niezwykle obiecująco i na pewno warto zaglądać do wrocławskiego Muzeum Narodowego. Szczegóły działalności muzeum i opisy obecnych, jak i planowanych wystaw znaleźć można na stronie muzeum: mnwr.pl.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
Galeria

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki

Fot. Mariusz Kunicki
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Leszek Kumor2020-01-22 08:07

    No to bilet na wystawę grafik Willmanna w Warszawie, dla wrocławian, nie będzie tani. Chyba, że "PKP Intercity" będzie promował przejazd w obu kierunkach, pod warunkiem odwiedzenia Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W ten sposób przyczyni się do szerzenia polskiej kultury. Takie przykłady można było obserwować w Republice Czeskiej, a dokładnie u przewoźnika České dráhy a.s.

  • Leszek Kumor2020-01-23 10:31

    A oto co podał portal internetowy "www.rynek-kolejowy.pl" w dniu 20.01.2020 r. W budżecie obywatelskim województwa śląskiego zagwarantowano środki na tzw "Pociąg do Kultury" (dotyczy Kolei Śląskich). Tak więc wybierając się do muzeum, filharmonii, galerii sztuki, czy spektakl, zapłacimy za bilet kolejowy "tam i z powrotem" połowę ceny. Wykaz miejsc kultury zostanie wnet udostępniony. Świetna propozycja.

Komentarz
Facebook