Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 997Wszystkich: 13723136

Diadem Polskich Gór - odznaka turystyczna

2021-04-14 19:56

     17 czerwca 2013 roku Zarząd Oddziału Wrocławskiego PTTK ustanowił odznakę makroregionalną „Diadem Polskich Gór". Celem odznaki jest popularyzacja turystyki górskiej i krajoznawczej na terenie naszego kraju. „Diadem Polskich Gór" to zatem propozycja dla tych, którzy chcą systematycznie poznawać polskie góry. Odznakę uzyskuje się przez zdobycie najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce, nie tylko w randze mezoregionów, lecz także wybranych mikroregionów. Regulamin odznaki wzorowany jest na regulaminach odznak „Korona Sudetów" i „Sudecki Włóczykij". „Diadem Polskich Gór" jest odznaką „otwartą": nie ma ograniczeń wiekowych, mogą ją zdobywać osoby niezrzeszone w PTTK, okres zdobywania odznaki jest nieograniczony, i zalicza się szczyty zdobyte przed dniem ustanowienia i wejścia w życie odznaki (choć tylko jako zdobyte jednokrotnie). 

     Spośród osiemdziesięciu szczytów, ujętych w załączonym do regulaminu wykazie, 33 dotyczą Sudetów. Niektóre z nich pojawiają się po raz pierwszy, biorąc pod uwagę odznaki typu „koronnego", np. Lesista Wielka i Szeroka w Górach Kamiennych, Włodarz w Górach Sowich czy Postawna w Górach Bialskich i Złotych. Do wykazu włączono też Jański Wierch, którego wschodnie stoki wraz z kulminacją Węglarza są jedynym fragmentem po polskiej stronie niewielkiego pasma górskiego Jestřebí hory (Góry Jastrzębie), będącego częścią mikroregionu Žácléřsá vrchovina i mezoregionu Broumovska vrchovina. Mimo odrębności geologicznej i morfologicznej od jednostek ościennych, jak Góry Krucze (część Gór Kamiennych), Kotlina Kamiennogórska i Góry Stołowe, prawdopodobnie ze względu na bardzo małą powierzchnię po stronie polskiej nazwa Góry Jastrzębie nie figuruje jeszcze oficjalnie w polskich podziałach fizjograficznych Sudetów.

     W związku z pojawiającymi się od czasu do czasu tu i ówdzie kontrowersjami i dyskusjami, dotyczącymi problemu, które szczyty są faktycznie najwyższe w Górach Kaczawskich, Bardzkich i Bystrzyckich, w wykazie zostały ujęte wszystkie te, które pretendują do miana najwyższych, a więc Baraniec, Maślak i Okole w Gór Kaczawskich, Szeroka Góra w Górach Bardzkich i bezimienna kulminacja na północ od Jagodnej w Górach Bystrzyckich, nazywana przez niektórych „Jagodną pn.". Z tego też powodu niektóre z tych szczytów mają podaną wysokość orientacyjną, gdyż nie ma jak dotąd w literaturze podanych jednoznacznych wartości.

     Rozbieżności co do ustalenia najwyższego szczytu dotyczą także Gór Bialskich i Złotych (cz. Rychlebské hory), gdyż niektórzy uznają za taki Bruska albo Smreka (czasami zwany Trójkrajnym). Jednak w tym przypadku nie zdecydowano się na włączenie do wykazu obu wspomnianych szczytów, ze względu na bliskość Smrka po czeskiej stronie — bezsprzecznie najwyższego wzniesienia całego mezoregionu — zaliczanego do odznaki „Korona Sudetów".

     Podstawą weryfikacji odznaki jest książeczka wycieczek prowadzona przez zdobywającego w formie dzienniczka wycieczek. Zachęcamy do zdobywania odznaki!

Radosław Jan Tokarz
Tekst ukazał się w czasopiśmie "Sudety", nr7(148)/2013

 


Zobacz także:
książeczki odznak turystycznych w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

 


Markowa odzież sportowa, artykuły sportowe z dużymi rabatami

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook