Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 2661Wszystkich: 6456055

Do Skalnego Miasta tylko z rezerwacją

2020-06-20 20:24

     Rewolucyjne zmiany szykują się w Skalnym Mieście w Adršpachu. Lokalne władze planują od przyszłego roku stworzyć system rezerwacyjny, który pozwoli na regulowanie ilości odwiedzających to miejsce turystów. Obecnie są dni, a nawet dłuższe okresy, gdy wizyta w skalnym labiryncie wiąże się z długim oczekiwaniem na możliwość przejścia, czy skorzystania z rejsu łódką po jeziorku. W 2021 roku ma to ulec zmianie.

     - Aby wejść do Skalnego Miasta potrzebna będzie rezerwacja – informuje Kateřina Menšiková, koordynatorka ruchu turystycznego w Adršpachu. Zasady systemu rezerwacji są wciąż opracowywane, nie ustalono jeszcze, jaki będzie dzienny limit sprzedawanych biletów. Ich liczba bliższa będzie jednak raczej dwóm lub trzem tysiącom, niż pięciu tysiącom, a takie dni zdarzają się dość często. Rocznie ocenia się, że adršpašskie Skalne Miasto odwiedza ponad 400 000 osób.

     Ograniczenie liczby sprzedawanych biletów może być szansą dla sąsiedniego teplickiego Skalnego Miasta, które przez turystów jest znacznie mniej chętnie odwiedzane. Obie atrakcje są ze sobą połączone szlakiem turystycznym, więc brak biletu w Adršpachu może spowodować sytuacje, że turyści kupią bilet w Teplicach i przejdą szlakiem przez Vlčí rokle do części adršpašskiej. Wiąże się to jednak z ponad godzinną wędrówką.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2020-06-20 22:06

  Dobry pomysł. Dziwię się, że dopiero teraz wprowadza się taką rezerwację. Podobny system (choć wprowadzony z nieco innych względów) działa od lat w Jaskini Niedźwiedziej. Dla dobra zwiedzających i samej jaskini.

Komentarz
Facebook