Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 15177Wszystkich: 5676967

Dvůr Králové - zamieszkaj w ZOO

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2019-11-25 09:31

     Dvůr Králové nad Labem to w świadomości turystów przede wszystkim znany szeroko ogród zoologiczny, który przyciąga nie tylko różnorodnością gatunków mieszkających w nim zwierząt, ale również możliwością skorzystania z przejażdżki po wybiegu dla zwierząt kopytnych. Mało kto jednak z polskich turystów wie, że można tutaj również przenocować i to w bezpośrednim sąsiedztwie zwierząt. To naprawdę niezwykłe doświadczenie, gdy o poranku za oknem pierwszą rzeczą, jaką widzimy jest stado żyraf...

     Královédvorski ogród zoologiczny powstał w 1946 roku. Specjalizuje się w hodowli zwierząt afrykańskich, które w ramach programów naukowych, przywracane są do ich naturalnych środowisk. Oprócz typowych prezentacji zwierząt, atrakcją jest przejażdżka specjalnie do tego przystosowanymi autobusami po terenie na którym wolno żyją m.in. wzbudzające powszechną sympatię zebry, zadziwiające swą zwinnością antylopy, czy charakteryzujące się potężnymi rogami watussi. Od kilku lat atrakcją jest również możliwość skorzystania z przejażdżki po wybiegu dla lwów.

     Ponad pół miliona osób odwiedzających każdego roku ogród zoologiczny, może liczyć tutaj nie tylko na atrakcje związane ze zwierzętami, ale również dobrze zjeść, napić się warzonego na miejscu piwa, a także przenocować w cenowo zróżnicowanych warunkach, począwszy od własnego namiotu na kampingu, po komfortowo wyposażone pokoje i bungalowy. Wszystkie te miejsca nawiązują swym wystrojem i ofertą do klimatów afrykańskich. W restauracji na przykład spróbujemy dań z Afryki, popijemy piwem o afrykańskich nazwach, a w miejscach noclegowych zachwycimy się detalami, które przeniosą nas na czarny kontynent.

     Browar jest jedną z najnowszych inwestycji w Safari Park Dvůr Králové. Otwarty został zaledwie nieco ponad rok temu i od samego początku cieszy się dużą popularnością i uznaniem wśród miłośników złotego trunku. Produkowanych jest tutaj pięć gatunków piwa, które swymi nazwami nawiązują oczywiście do Afryki. Dwa z nich (White Rhino oraz Black Rhino) noszą nazwy dwóch gatunków nosorożców. To o tyle ważne, że z każdego sprzedanego piwa, browar przeznacza 1 koronę na ochronę tych zwierząt. Do produkcji piwa używany jest m.in. chmiel sprowadzany z południowej Afryki, a także świetna jakościowo kawa uprawiana w Kenii.

     Warto jednak pamiętać, że Dvůr Králové to nie tylko ogród zoologiczny, ale także piękna miejscowość z ciekawym rynkiem i licznymi zabytkami. Koniecznie trzeba zajrzeć do gotyckiego kościoła św. Jana Chrzciciela, w którym latem wspiąć się można na 64-metrową wieżę. To o tyle ciekawe i ważne miejsce, że w 1817 roku w przyziemiu wieży znaleziono tzw. Rękopis Královédvorski, który uznany został za najstarszy, pisany czeski tekst (XIII wiek). Szkoda tylko, że z czasem okazało się, że to raczej fałszerstwo... Na rynku, który otaczają barokowe kamieniczki, stoi fontanna z postacią Záboja, legendarnego wojownika, o którym można przeczytać we wspomnianym wyżej rękopisie. Tuż obok stoi kolumna morowa, którą mieszkańcy postawili w połowie XVIII wieku w podzięce dla Boga za ocalenie życia podczas szalejącej w okolicy zarazy. Wyróżniającym się budynkiem na głównym placu miasta jest tzw. Stary Ratusz. Na jego elewacji zobaczyć można ciekawy zegar, który oprócz minutowej i godzinowej wskazówki, wyposażono w trzecią, która wskazywała jedną z pór dnia (cyferblat podzielono na 24 części). Dvůr Králové był ważnym w średniowieczu miastem, posiadającym okazałe mury obronne. Najciekawszym dzisiaj ich fragmentem jest Šindelářská věž (Wieża Gontowa), jedyna z czterech dawniej istniejących wież, która na dodatek jest krzywa (najlepiej to widać patrząc na nią z ul. Věžnej.

     Urokliwych i ważnych pod względem turystycznym i krajoznawczym miejsc jest w Dvorze Králové znacznie więcej (liczne przykłady ciekawej architektury, pomniki, Muzeum Miejskie, dawna twierdza – tzw. Kohoutův dům i wiele innych). Przed spacerem po mieście warto odwiedzić tutejszą informację turystyczną (na głównym rynku, w budynku Starego Ratusza), gdzie otrzymać można plan miasta oraz zapoznać się z przygotowaną przez miasto trasą zwiedzania centrum, która obejmuje wszystkie najważniejsze miejsca.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook