Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 359Wszystkich: 13702840

Dziwak, który ozdobił świat

2017-11-16 16:53

     Ukazało się drugie wydanie książki poświęconej wyjątkowej postaci Gór Izerskich, Gustavovi Ginzelowi. Znany podróżnik i pábitel* przedostał się do ludzkiej świadomości przede wszystkim jako właściciel Gnojnej Chaty w Jizerce, którą aż do pożaru w 1995 r. każdorocznie nawiedzały tysiące turystów.

     "Po pierwszym wydaniu odezwało się do mnie wielu innych pamiętnikarzy i kamratów Gustava Ginzela, którzy słowem i obrazem uzupełnili sylwetkę, w pierwszym wydaniu ledwie naszkicowanej. Byłoby szkoda, gdyby niektóre historie i opowieści o nim zostały zapomniane" - powiedział autor Jan Šebelka.

     Podczas powrotu z Syberii w końcu sierpnia 1968 r. dobiegła do Gusty w Moskwie wiadomość o "międzynarodowej pomocy zaprzyjaźnionych armii bratniej Czechosłowacji". Gusta nie próżnował, nie przesiadł się od razu z pociągu na pociąg, ale odwiedził redakcję wiadomości, może "Prawdy" albo "Izwiestii". Tam wydobył ze šrajtofli [żargonowe = portfel] pogniecioną fotkę Misthausu [Gnojnej Chaty] i poskarżył się w ten deseń "W Czechosłowakji w Izerskich Gorach u meńja maleńkij domik, u nas kontrrewolucija, ja zdies, moj domik tam…". Była z tego cała strona ze zdjęciem "Dom nawoza" i oczywiście ruble! Umiał się sprzedać, ale wielu miało mu to za złe. 

[Wspomnienie Vladimíra Chrousta Procházky z książki Jana Šebelki]

 

Jan Šebelka: "Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela" (Dziwak, który ozdobił świat albo wspomnienia o Gustavie Ginzelu), wyd. drugie. Rok wydania 2017, wydawnictwo Knihy 555, cena ok. 150 CZK. Do nabycia w wielu księgarniach wysyłkowych i stacjonarnych w regionie izersko-jesztedzko-karkonoskim.

 


*) Słowo "pábitel" jest wytworem czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. W swych dziełach, z których jedno nawet zatytułowane jest "Pábitelé", tak opisywał osoby ze specyficznym podejściem do życia, szukające piękna we wszystkim, zupełnie zwyczajnych rzeczach, ludzi z lubością rozprawiających o swoim życiu (wszystkie te cechy były autobiograficzne, Hrabal sam nie był inny). Pábitelé oczywiście kształtują rzeczywistość podług siebie. Hrabal sam ze swym bohemowym życiorysem doskonale tej definicji odpowiadał. Słowo "pábitel" jest zabarwione pozytywnie.

[www.goryizerskie.pl]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook