Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1051Wszystkich: 13723190

Dżungla - spektakl dla najnajów

2018-04-06 09:42

     Spektakl jest podróżą do świata natury – dzikich dźwięków, barw i opowieści snutych bez słów – otwierającego się na doświadczanie wszystkimi zmysłami. Wejść na czworakach do dżungli. Zanurzyć się w jej soczystej, wielobarwnej zieloności. Wsłuchać się w dzikie brzmienia, pulsowanie natury: głosy ptaków, szmer roślin, chrobot owadów, przyjrzeć temu, co tajemnicze i piękne zarazem. Poczuć tę niezwykłą rytmiczną energię.

     Przedstawienie powstało z fascynacji bogactwem amazońskiej dżungli – obszaru najbardziej dziewiczego i zagrożonego jednocześnie, domu tysięcy gatunków owadów, zwierząt i roślin, w którym zachowane zostały naturalne, pierwotne więzi człowieka i przyrody. Twórcy spektaklu chcą podzielić się z widzami refleksją nad tą piękną relacją; poszukać wspólnie korzeni międzyludzkiej bliskości, opartej na rytmach, rytuałach codzienności i harmonii z otaczającym światem.

     „Dżungla” to drugie po „brzUCHU” przedstawienie zrealizowane we Wrocławskim Teatrze Lalek przez artystyczny duet Alicji Morawskiej-Rubczak i Barbary Małeckiej. Do reżyserki i scenografki dołączył Wacław Zimpel, wybitny kompozytor, instrumentalista, laureat Paszportu Polityki 2016. Spektakl wyrasta z nurtu teatru dla najnajmłodszych, rozwijającego się w Polsce już od blisko piętnastu lat. Jego podstawą jest chęć zaproszenia do świata sztuk performatywnych bardzo małych, nawet kilkumiesięcznych, dzieci. Twórcy „Dżungli” wierzą, że spotkanie małego dziecka ze sztuką jest możliwe, a tworzenie dla niemowląt nie wymaga artystycznych kompromisów – wręcz przeciwnie, jest twórczym wyzwaniem, które nieustannie pozwala im się rozwijać.

     Alicja Morawska-Rubczak, reżyserka spektaklu: "Dżungla" powstała z fascynacji Ameryką Południową, a zwłaszcza naturą Amazonii – jej bogactwem, ale i ciągłym zagrożeniem – oraz kulturą izolowanych plemion, żyjących w zespoleniu człowieka i natury. Ważny dla spektaklu, w kontekście jego odbiorców, czyli współczesnych rodzin mieszkających w miastach, jest temat neoplemienności, rozumianej jako potrzeba powrotu do rytuałów, budowania rodzinnych więzi, ale również poszukiwania nowych form uczestnictwa we wspólnocie.

     Kobiety pojawiające się na scenie łączą w sobie siłę i delikatność, mają także wiele wspólnego z  szamankami. Są przewodniczkami po tym świecie, ale jednocześnie poruszycielkami – to one łączą się z naturą, zbliżają do niej, budują relacje, więzi pomiędzy dziećmi i zwierzętami/lalkami oraz żyjącą dżunglą. Ideę spektaklu wyraża myśl amazońskiego szamana Davi Kopenawa Yanomami, który walczył w obronie praw rdzennych ludów Amazonii: „Wszystko ma w sobie życie – drzewo, skała, woda". W spektaklu słyszymy również pieśń plemienia Q'ero z Peru, tradycyjną kołysankę Inków, śpiewaną w jej oryginalnym brzmieniu w języku Quechua: Pachamama mucha naw api... Pachamama to Matka Ziemia, inkaska bogini Ziemi, zapewniająca żyzność i płodność, opiekunka siewu i żniw, łącząca w sobie cztery pierwiastki – Wodę, Ziemię, Słońce i Księżyc. Pieśń ta stała się punktem wyjścia do stworzenia jej polskiej wersji, która pojawia się na końcu spektaklu i mam nadzieję będzie towarzyszyć naszym widzom po wyjściu z teatru. 

[materiały prasowe Teatru Lalek]

Premiera "Dżungli" w sobotę, 7 kwietnia, kolejne spektakle: 8.04, 13.04-15.04 oraz 11.05-13.05.
Szczegóły oraz bilety: www.teatrlalek.wroclaw.pl 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook