Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 480Wszystkich: 13761325

Eko-Orły w zamku Chojnik

2019-04-25 10:19

     23 kwietnia wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wraz z orlicami i orłami ze świetlicy wiejskiej w Janowicach Wielkich i ich opiekunką, panią Krystyną Pisarską, przypuścili atak na karkonoski Zamek Chojnik. Budowla i jej okolice wręcz lśnią po zwycięskim boju z puszkami, butelkami, papierkami i najrozmaitszymi innymi odpadami…

     Już wkrótce kolejne wiosenne starcia, po których nastanie ład i porządek! Orły odwiedzą  zjawiskowe schronisko Perłę Zachodu na Pogórzu Izerskim oraz kolejne schroniska w Karkonoszach: „Na Przełęczy Okraj” i „Pod Łabskim Szczytem”. Ekologia nie zna granic, a tym bardziej dla orłów, zatem wkrótce też pierwsze działania poza naszymi granicami – w czeskim schronisku Jelenka. Potem w tatrzańskim schronisku Ornak odbędzie się bitwa o nieskażone piękno Doliny Kościeliskiej i jej okolic, a następnie w planach są cztery akcje w schroniskach w Beskidach, połączone ze zbiórką elektroodpadów.

     Wszędzie, gdzie będą przeprowadzone akcje sprzątania szlaków górskich, w schroniskach pozostaną ślady po akcji, tzn. specjalne edukacyjne tabliczki z orłem przednim, który namawia turystów: „Śmieci skrzydeł nie mają" – znieś swoje śmieci na dół, tam posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników. Akcje realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich ( Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień).

     Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" wspiera Koalicja Recykling Górom. W jej skład wchodzą organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy, media, górscy przewodnicy i miłośnicy gór. W tym roku do Koalicji przyłączyły się już Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Enviropol i Asekol Organizacja Odzysku.

     Fundacja ProKarton partneruje tegorocznej górskiej akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. – Stoimy na stanowisku, że zaśmiecanie terenów górskich jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać do lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów, można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

     Każdy może dołączyć, by wspólnie zadbać o czystość w górach! Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych zaproszeniem orła przedniego na swój górski teren. Czekamy na mejle wysłane na adres: dominik@cycling-recycling.eu albo na tel. pod nr 697 092 978.

     Więcej inf. o akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", m.in. relacje z dotychczasowych lądowań orła w schroniskach, znajdą Państwo na stronach: facebook.com/recyklinggorom, twitter.com/recyklinggorom, instagram.com/recyklinggorom.

Piotr Drozdowicz – asystent akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook