Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1164Wszystkich: 13725277

Festiwal Zabytków Techniki - podsumowanie

2017-08-21 20:08

     Dolny Śląsk przez całe dekady i stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Dzięki takim wizjonerom jak hrabia Reden, radca Kaselowsky czy fabrykant Krister, udało się w regionie wdrożyć wiele nowych, a niekiedy pionierskich na skalę światową, rozwiązań technicznych. Najbardziej widocznym znakiem niegdysiejszej potęgi przemysłowej regionu są setki pałaców, zamków i dworów gęsto pokrywających mapę Dolnego Śląska. Za każdym takim pałacem stał jednak trud tysięcy kobiet i mężczyzn. Pracowników fabryk, hut i przędzalni. Kolejarzy, górników i tkaczy, których codzienna praca kształtowała krajobraz kulturowy regionu.

     Festiwal Zabytków Techniki, który w dniach 12-15 sierpnia 2017 r. odbywał się na Dolnym Śląsku miał ambicję przybliżenia, a przede wszystkim udostępnienia zwiedzającym najważniejszych obiektów przemysłowych charakterystycznych dla rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska.

     Pozostając wierni celom projektu, organizatorzy co roku odkrywają dla zainteresowanych nowe miejsca. W edycji 2017, m.in. była to działająca Fabryka Porcelany Karolina, do której dwukrotnie weszły 20 osobowe grupy. Nowo odkrytym, ciekawym miejscem okazała się też Kopalnia pod Ślężą we wsi Wiry, gdzie w pełni autentyczne wnętrze pokazuje, jak dawniej pracowali górnicy. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, który dopiero w 2016 roku zakończył stałą produkcję mąki.

     Dodatkową atrakcją tegorocznego Festiwalu było szersze przedstawienie zabytków kolejowych ze względu na 175 -lecie najstarszej linii kolejowej na Śląsku. W tym roku udostępnione zostały dla odwiedzających zabytkowe, nieczynne lokomotywownie w Wałbrzychu i Wrocławiu oraz działające na terenie zabytkowej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej, wraz z zorganizowanym spacerem śladem przemysłu po Jaworzynie Śląskiej.

     Podsumowując tegoroczny Festiwal Zabytków Techniki nasuwa się pytanie, co oferuje on odwiedzającym? Z pewnością są to emocje i doświadczenia. To one odgrywają kluczową rolę podczas zwiedzania obiektów, gdzie poprzez bezpośredni kontakt z nadal działającymi maszynami i urządzeniami można niemal „dotknąć historii”. Podczas wizyty w industrialnych obiektach (przynajmniej kilku) można usłyszeć było szum silników, stukot maszyn, poczuć zapach drewna, chłód podziemi, dotknąć metalu, etc.

     Frekwencja Retronautów czyli uczestników Festiwalu, którzy eksplorowali przemysłowy Dolny Śląsk zadziwia szybką tendencją wzrostową. W tym roku z atrakcji Festiwalu czyli zwiedzania oraz przejazdów zabytkowym parowozem skorzystało ponad 2000 osób.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook