Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

 • 2018-07-25 07:25

  Z niezwykłą regularnością ukazuje się Magazyn turystyki górskiej "npm", którego 209. numer pojawił się właśnie na półkach w księgarniach i kioskach. Wśród wielu ciekawych artykułów warto zwrócić uwagę na rozmowę z Rafałem Fronią, prywatnie właścicielem jeleniogórskiego wydawnictwa "Plan", którego mapy znają wszyscy miłośnicy Sudetów, himalaistą, a ostatnio autorem książki "Anatomia góry"

Wizyt:
Dzisiaj: 1673Wszystkich: 2902400

Filmowy bunkier pod Placem Solnym

2018-03-01 21:23

     Spacerując po wrocławskich placach i ulicach, często nie zdajemy sobie sprawy, że pod naszymi stopami znajduje się drugie, nieodkryte, nieznane, a przez to dla wielu niezwykle tajemnicze miasto. Są to najczęściej stare piwnice, ale również i potężne bunkry oraz schrony przeciwlotnicze, jak to ma miejsce np. pod nawierzchnią Placu Solnego, przylegającego bezpośrednio do wrocławskiego Rynku. Od dzisiaj można tam zajrzeć, a przy okazji zobaczyć niezwykłą kolekcję strojów i przedmiotów, które wykorzystane były w wielu znanych, hollywoodzkich produkcjach.

     - Nasza ekspozycja znajduje się w obiekcie, który czekał ponad 70 lat na to, by można było tutaj wejść i zrobić z nim coś ciekawego. Dzisiejsze otwarcie Galerii Sztuki Filmowej Movie Gate to efekt wielu miesięcy rozmów z partnerami z Londynu, Hiszpanii, Poznania, a także prac remontowych i adaptacyjnych umożliwiających wejście pod ziemię zwiedzającym – mówi Krzysztof Wojtas z firmy Arado Fabryka Historii, właściciela nowej wrocławskiej atrakcji turystycznej.

     W kolejnych pomieszczeniach zobaczyć można m.in. mundur porucznika Aldo Raine (Brad Pitt) z „Bękartów wojny”, strój Obcego z filmowej sagi o przygodach Ellen Ripley, fragment Gwiazdy Śmierci z „Gwiezdnych wojen”, pokiereszowany Aston Martin Jamesa Bonda z filmu „Śmierć nadejdzie jutro”, wdzianko profesora Ambrożego Kleksa (Piotr Fronczewski) i dziesiątki innych rekwizytów, strojów i gadżetów, wszystkie oryginalne (!), jakby prosto z planów filmowych. Większość z nich jest na sprzedaż. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych (np. strzały z filmu „Braveheart), czy kawałki futer Ewoków z „Gwiezdnych wojen”, ale są też przedmioty wyceniane na blisko trzysta tysięcy złotych.
 


Fragment samochodu Aston Martin Jamesa Bonda (cena: 290 300 zł)
 

     – Już na wejściu wita nas fragment samochodu Aston Martin Jamesa Bonda (eksponat oryginalny, który grał w filmie), dalej jest równie ekscytująco, mamy również eksponaty z polskich filmów „Akademia Pana Kleksa”, „Krzyżacy”, czy „Faraon”. Polskich akcentów jest zresztą więcej - warto wiedzieć, że prezentowane kostiumy np. Brada Pitta, Toma Cruisa, czy kostium z filmu „Piraci z Karaibów” stworzone zostały przez polską, poznańska firmę Hero Collection, która od lat szyje dla hollywoodzkich gigantów – opowiada Krzysztof Wojtas.

     Podziemny bunkier posiada blisko 60 pomieszczeń. Większość z nich zajmuje ekspozycja filmowa, ale część przeznaczona została na przedstawienie historii bunkra, a kolejna pozwala na zapoznanie się z trickami, które na pierwszy rzut oka są niewytłumaczalne. Dużym zainteresowaniem cieszyć się z pewnością będzie strzelnica filmowa, na której można postrzelać z prawdziwej broni wykorzystywanej w filmach „Szeregowiec Ryan” oraz „Miasto 44” (oczywiście ślepakami), a także laboratorium, które pozwoli na niezwykle zajmującą lekcję chemii, podczas której doświadczyć można działania m.in. ciekłego azotu, a także wybuchowego metanu oraz wodoru.
 


Rysunek Hilde wykonany na suficie bunkra w czasie oblężenia Wrocławia
 

     Atrakcją samą w sobie jest też podziemny bunkier, zbudowany prawdopodobnie z przeznaczeniem dla ochrony osób ważnych dla powojennej odbudowy Wrocławia (np. architektów). Mogło się w nim pomieścić około 300 osób, w każdym z kilkudziesięciu pomieszczeń stała piętrowa prycza. Zachowało się sporo oryginalnych elementów, w tym rysunek dziewczyny o imieniu Hilde, który na suficie naszkicował zapewne zakochany w niej rezydent bunkra, leżąc na najwyższej pryczy i tęskniąc do swej ukochanej. Są też oryginalne, niemieckie napisy, a także pozostałości farby fluoroscencyjnej, która przetrwała kilkadziesiąt lat i nadal w ciemności spełnia swoją rolę. Schron znajduje się głęboko pod ziemią. Ponad zwiedzającymi są dwa metry zbrojonego betonu, a ponad nim jeszcze pół metra ziemi i wreszcie nawierzchnia Placu Solnego.

     Movie Gate na Placu Solnym nie jest jedynym projektem firmy Arado Fabryka Historii. Od 2012 roku w Kamiennej Górze działa i cieszy się dużą popularnością wśród turystów podziemna trasa turystyczna „Projekt Arado”, wielokrotnie nagradzana w różnych konkursach i plebiscytach. Jeszcze w 2018 roku planowane jest też otwarcie Time Gates (Wrota Czasu) w Jeleniej Górze, gdzie 4 km2 podziemi podzielone zostanie na strefy i do każdej z nich będzie wchodziło się przez tytułowe „wrota czasu”. Specjaliści od planów filmowych stworzą w nich różne światy, gdzie poczujemy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie. W dalszych planach jest także stworzenie atrakcji turystycznych na Pomorzu i w stolicy.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Zobacz także:
strona www Movie Gate we Wrocławiu 

 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook