Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

 • 2023-10-22 12:08

  Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

 • 2023-09-11 20:54

  Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

 • 2023-09-06 20:12

  Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 353Wszystkich: 13557150

Fortyfikacje Wrocławia - Spotkajmy się w mieście!

2023-11-09 12:00

     Zapraszamy na trzecią odsłonę nowego cyklu spotkań z architekturą Wrocławia! Tym razem posłuchamy o historii wrocławskich fortyfikacji, a następnie zwiedzimy niedostępny na co dzień Fort Piechoty nr 6 na wrocławskich Polanowicach.

09.11, godzina 12.00 – wykład w Muzeum Architektury
10.11, godzina 12.00 – zwiedzanie Fortu
     Zbiórka: Fort Piechoty nr 6 na ulicy Polanowickiej 51
     Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/pzQiWz17vbzrYDVx5

     Na oba wydarzenia wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać!

     Wrocław w całej swojej historii był miastem umocnionym. Na taki stan rzeczy największy wpływ wywarło położenie miasta nad przecinającymi się szlakami komunikacyjnymi przebiegającymi z północy na południe i ze wschodu na zachód Europy. Położenie Wrocławia nad Odrą, Oławą, Ślęzą, Bystrzycą i Widawą przyczyniło się do powstania warunków sprzyjających działaniom fortyfikacyjnym.

     Wykład poświęcony jest etapowi fortecznej przeszłości miasta przypadającemu na ostatnią dekadę XIX i pierwsze dwie dekady XX wieku. W tym okresie wzniesiono wokół Wrocławia nowoczesną twierdzę pierścieniową. Twierdza wrocławska, złożona ze szkieletu dziewiętnastu zbudowanych w latach 1890 – 1901 schronów piechoty, została w latach 1906 – 1912 znacznie wzmocniona i zmodernizowana. W roku 1914 przystąpiono do zakrojonych na wielką skalę robót fortyfikacyjnych mających na celu przygotowanie Wrocławia do odparcia rosyjskiej inwazji.

     W trakcie wykładu opowiemy o zadaniach stawianych warowni wrocławskiej przez niemiecki sztab cesarski, poznamy sekrety budowy najnowocześniejszych dzieł warownych dawnej wschodniej granicy Niemiec. Dowiemy się również, jaką rolę w systemie obronnym miasta spełniały rzeki, sieć kolejowa i tramwajowa, oraz założenia zieleni. Spróbujemy zagłębić się w życie codzienne miasta-twierdzy oraz poznać trudności stojące przed mieszkańcami miasta. Zaprezentujemy rolę Wrocławia na wojskowej mapie Europy przełomu XIX i XX wieku oraz wpływ istnienia twierdzy na układ urbanistyczny miasta na początku XX wieku.

     Spotkanie spacerowe poświęcimy zapoznaniu się z tym, co zostało po wilhelmińskiej Twierdzy Wrocław. Podczas zwiedzania Fortu Piechoty nr 6 będziemy mogli w praktyce zapoznać się z losami dzieł warownych Wrocławia, od momentu ich budowy aż do współczesności. Zwiedzanie kazamat fortu, pozwoli na wycieczkę w czasie i zapoznanie się z warunkami życia codziennego obsady dzieła warownego. W czasie oprowadzania po Forcie opowiemy o złożonych dziejach budowli dawnej twierdzy po drugiej wojnie światowej, gdy położone na obrzeżach miasta fortyfikacje adaptowane były z myślą o potrzebach Zimnej Wojny.

Stanisław Kolouszek
Działacz społeczny na rzecz zabytków architektury militarnej Wrocławia. W latach 2012 – 2020 Prezes Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego, autor publikacji popularnonaukowej „Fortyfikacje Festung Breslau”, współautor naukowej monografii „Twierdza Wrocław 1890 – 1918”, doktor nauk historycznych, adiunkt w Dziale Architektury Wrocławia XIX i XX wieku w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

 


Zobacz także:
wydarzenie na stronie Muzeum Architektury 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook