Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-08-18 15:37

  Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich. Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś

 • 2019-08-15 21:24

  Kolej podsudecka na ponad 200-kilometrowym szlaku tworzy wyjątkową możliwość zobaczenia zarówno głównych pasm sudeckich, jak i zwiedzenia wielu śląskich miast pochodzenia średniowiecznego o bogatym dziedzictwie kulturowym i materialnym. Książka opisuje dzieje powstania i funkcjonowania linii kolejowej powstałej dwuetapowo: w latach 1844‒1858 pomiędzy Legnicą, Świdnicą i Ząbkowicami Śląskimi i w latach 1874‒1876 pomiędzy...

 • 2019-08-15 21:20

  Książka "Mosty kolejowe na Śląsku do 1945 roku" umożliwia poznanie bogatych dziejów najważniejszych obiektów mostowych oraz prześledzenie rozwoju mostowej myśli inżynieryjnej stosowanej na Śląsku Pruskim przez ponad 100 lat funkcjonowania kolei. Od epoki wielkich kamiennych mostów sklepionych przez okres dominacji konstrukcji stalowych po stosowanie technologii żelbetowej…

 • 2019-08-03 10:12

  Ukazał się 170. numer czasopisma „Sudety. Przyroda, kultura, historia”. To spory wyczyn, bo po pierwsze i najważniejsze, tyle wydanych numerów robi wrażenie, a po drugie, bo ostatnio czasopismo ukazuje się z tak dużą nieregularnością, że wielu wróżyło mu szybko koniec. Tak się na szczęście nie stało i oto mamy kolejną dawkę artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu zainteresować mogą miłośników Sudetów

 • 2019-07-16 08:31

  Dwustronna mapa rowerowa "Ziemia kłodzka" w skali 1:50 000. Na mapie w czytelny sposób zaznaczone zostały znakowane trasy rowerowe, a także szlaki turystyczne, atrakcje krajoznawcze, trasy narciarstwa biegowego, ośrodki narciarskie oraz szlak konny. 

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 21Wszystkich: 3652103

Forum Nordicum w Karkonoszach

Fot. Marcin Oliva Soto
Fot. Marcin Oliva Soto
2015-10-05 07:21

     Szklarska Poręba będzie miejscem spotkania dziennikarzy z całej Europy z szefami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i organizatorami największych zawodów na świecie w narciarstwie klasycznym i biathlonie.

     Forum Nordicum - tak nazywa się organizacja zrzeszająca dziennikarskich specjalistów od narciarstwa klasycznego i biathlonu. Od 36 lat spotykają się co roku jesienią w różnych miejscowościach - arenach najważniejszych zawodów.  Pierwszy raz w Polsce, w Szklarskiej Porębie, konferencja Forum Nordicum odbywać się będzie od 12 do 15 października. 

     Miasto pod Szrenicą swój wybór zawdzięcza temu, że w latach 2012 i 2014 organizowało Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, a w 2001, wspólnie z Karpaczem, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Juniorów. Ponadto Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie od 40 lat jest miejscem rozgrywania Biegu Piastów, który należy do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Wordloppet. Jego wyniki zaliczane są także do prestiżowej klasyfikacji FIS Wordloppet Cup (dawnego FIS Marathon Cup), w której brane są pod uwagę wyniki dziewięciu dużych biegów narciarskich.

     O wysokiej randze Forum Nordicum w światku narciarskim najlepiej świadczy to, że na konferencję przyjeżdżają szefowie najważniejszych organizacji. Do Szklarskiej Poręby przybędą, m. in., przewodniczący Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Gian Franco Kasper, sekretarz generalna FIS Sarah Lewis i przewodniczący komisji skoków FIS Walter Hofer. Nie zabraknie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera i prezes Polskiego Związku Biathlonu Dagmary Gerasimiuk. Sportowców mają reprezentować były mistrz świata i olimpijski w kombinacji norweskiej Mario Stecher (będzie promował swoją książkę) oraz reprezentanci Czech w skokach Jakub Jiroutek i Tomas Slavik.

     W programie konferencji są prezentacje największych zawodów w narciarstwie klasycznym i biathlonie w najbliższych latach, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Biathlonu, dyskusje o sytuacji mediów zajmujących się narciarstwem klasycznym i biathlonem, jak również wręczenie dziennikarskich nagród: Króla Nart i Zawodnika Roku.

     Uczestnicy Forum Nordicum odwiedzą Pałac Pakoszów i Hutę Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach oraz Karpacz. Zapoznają się z ofertą turystyczną Dolnego Śląska, Jeleniej Góry, Doliny Pałaców i Ogrodów, Harrachova, Term Cieplickich i innymi atrakcjami. Jak podkreślają gospodarze tych miast i miejsc, konferencja jest doskonałą okazją do promocji regionu Karkonoszy, jako miejsca wypoczynku i rozgrywania wielkich zawodów sportowych, wśród tak opiniotwórczej grupy, jak dziennikarze zagranicznych i krajowych mediów.  Jak na razie udział w konferencji potwierdziło około 60 dziennikarzy, ale każdego dnia przysyłane są kolejne zgłoszenia.

[Leszek Kosiorowski]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook