Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-09-17 07:35

  Niezależnie od tego, czy znacie Wrocław od podszewki, czy przyjechaliście tu pierwszy raz i chcielibyście poznać miasto, warto przeczytać tę książkę. Wojciech Chądzyński prowadzi nas po miejscach znanych i zapoznanych, zabytkach, które zwiedza każdy przybywający, ale i tych, których nie odwiedzają nawet wieloletni mieszkańcy grodu nad Odrą

 • 2019-08-18 15:37

  Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich. Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś

 • 2019-08-15 21:24

  Kolej podsudecka na ponad 200-kilometrowym szlaku tworzy wyjątkową możliwość zobaczenia zarówno głównych pasm sudeckich, jak i zwiedzenia wielu śląskich miast pochodzenia średniowiecznego o bogatym dziedzictwie kulturowym i materialnym. Książka opisuje dzieje powstania i funkcjonowania linii kolejowej powstałej dwuetapowo: w latach 1844‒1858 pomiędzy Legnicą, Świdnicą i Ząbkowicami Śląskimi i w latach 1874‒1876 pomiędzy...

 • 2019-08-15 21:20

  Książka "Mosty kolejowe na Śląsku do 1945 roku" umożliwia poznanie bogatych dziejów najważniejszych obiektów mostowych oraz prześledzenie rozwoju mostowej myśli inżynieryjnej stosowanej na Śląsku Pruskim przez ponad 100 lat funkcjonowania kolei. Od epoki wielkich kamiennych mostów sklepionych przez okres dominacji konstrukcji stalowych po stosowanie technologii żelbetowej…

 • 2019-08-03 10:12

  Ukazał się 170. numer czasopisma „Sudety. Przyroda, kultura, historia”. To spory wyczyn, bo po pierwsze i najważniejsze, tyle wydanych numerów robi wrażenie, a po drugie, bo ostatnio czasopismo ukazuje się z tak dużą nieregularnością, że wielu wróżyło mu szybko koniec. Tak się na szczęście nie stało i oto mamy kolejną dawkę artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu zainteresować mogą miłośników Sudetów

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1109Wszystkich: 3723564

Gallasowie i Clam-Gallasowie – arystokracja północnych Czech

2019-08-07 06:48

     Miłośnikom Gór Izerskich, zwłaszcza osobom wędrującym po czeskiej stronie tego pasma i odwiedzającym tamtejsze zabytki, z pewnością znany jest szlachecki ród Gallasów / Clam-Gallasów. To jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów w monarchii czeskiej, od XVII do XX wieku władający wielkimi majątkami w północnych Czechach. Z rodziną tą związane są chętnie odwiedzane, również przez Polaków, zamki Lemberk, Grabštejn, a przede wszystkim wspaniała rezydencja we Frýdlancie, jak również pałace w Wiedniu i Pradze. Gallasowie i Clam-Gallasowie wywarli ogromny wpływ na rozwój gospodarczy Gór Izerskich, prowadząc nowoczesną gospodarkę leśną, wspierając rozwój przemysłu, zwłaszcza szklarstwa i włókiennictwa, a także zakładając uzdrowiska. Prowadzili i wspierali też działalność religijną, charytatywną, artystyczną i kulturalną. Byli m.in. patronami klasztoru franciszkanów i sanktuarium w Hejnicach, współzałożycielami czeskiego Muzeum Narodowego, Narodowego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Czechach oraz praskiego konserwatorium.

     Rok 2019 daje szczególnie dużo możliwości dokładniejszego poznania dziejów tego rodu i poszczególnych jego członków, bowiem w ramach trwającego od 2011 roku projektu czeskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Národní památkový ústav) i Ministerstwa Kultury „Śladami rodów szlacheckich”, jest on poświęcony właśnie Gallasom i Clam-Gallasom, pod hasłem „Gallasowie i Clam-Gallasowie – arystokracja północnych Czech”. Z tej okazji organizowane są liczne wystawy, koncerty, wykłady oraz imprezy kulturalne w trzech wymienionych powyżej zamkach, ale również w klasztorze w Hejnicach, wojewódzkiej bibliotece naukowej w Libercu i innych miejscach związanych z życiem i działalnością rodu.

     Do 30 września w hejnickim klasztorze obejrzeć można wystawę „Franz Clam-Gallas: Pocta šlechtici ducha a muži činu”  (W hołdzie szlachcicowi ducha i mężowi czynu). Wystawa zawiera liczne fotografie i ciekawe opisy w językach czeskim i niemieckim.

     Do 31 pażdziernika w zamku Lemberk prezentowana jest wystawa poświęcona rodzinie Clam-Gallasów i dziejom zamku w latach 1918-1945. 

     Od 6 września do 15 grudnia w krużganku hejnickiego klasztoru dostępna będzie wystawa fotografii dokumentujących historię i obecny stan zachowanych pozostałości grodzonych zwierzyńców, w których Gallasowie i Clam-Gallasowie hodowali zwierzynę łowną w Górach Izerskich.

     W weekendy 17-18 sierpnia i 28-29 września można będzie zwiedzić należący do zamku Lemberk Ogród Bredów. Pracownica Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NPÚ) opowie o jego przeobrażeniach od XVIII do XX wieku.

     19 września, 31 października, 28 listopada i 4 grudnia o godz. 18.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Naukowej w Libercu można będzie wysłuchać otwartego wykładu o Gallasach i Clam-Gallasach oraz obiektach zabytkowych regionu libereckiego w pieczy NPÚ. 

     Przez cały rok można zwiedzać bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii i dawny klasztor franciszkanów oraz kryptę grobową Gallasów i Clam-Gallasów w Hejnicach (o zwiedzanie z przewodnikiem należy pytać w recepcji ośrodka rekolekcyjnego w budynku poklasztornym). 

     Poza tym, w najbliższych miesiącach na turystów czekają następujące atrakcje:

     W niedzielę 11 sierpnia: rowerowa wycieczka po frýdlanckich dobrach Clam-Gallasów z pracownikiem oddziału NPÚ w Sychrovie. Zbiórka o godz. 9.15 na dworcu kolejowym we Frýdlancie.

     31 sierpnia: Zamkowe Przedpołudnie na zamku Lemberk, Popołudnie na zamku Frýdlant oraz Zamkowa Noc na zamku Grabštejn. W godzinach 9-13 zwiedzanie zamku Lemberk z przewodnikami w historycznych strojach. Będzie można skosztować przysmaków z czasów Clam-Gallasów, przygotowanych w „ożywionej” na czas zwiedzania zamkowej Czarnej Kuchni. Od 13.00 do 16.30 atrakcje dla wszystkich grup wiekowych będą czekać na zamku Frýdlant. Będzie można odwiedzić pracownię średniowiecznego maga, obejrzeć bajkowe przedstawienie, spróbować upieczonych w zamkowej kuchni bułeczek, a podczas zwiedzania zamku spotkać historycznych szermierzy. Od godziny 18.00 do północy zaprasza zamek Grabštejn. W ramach „kostiumowego” zwiedzania, będzie można obejrzeć odgrywane na żywo krótkie scenki z życia poszczególnych członków rodu Clam-Gallasów. Można będzie też zwiedzić z przewodnikiem zamkową kaplicę św. Barbary i wysłuchać w niej koncertu kameralnego. Do indywidualnego zwiedzania udostępnione będą zamkowe piwnice. Program obejmuje też historyczne pokazy muzyczne, taneczne i szermiercze, prezentacje narzędzi tortur, występy linoskoczków, pokazy historycznej mody oraz degustację potraw, m.in. lodów z epoki Clam-Gallasów. Na koniec na zwiedzających czeka pirotechniczna niespodzianka.

     7 września, w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego, w kościele Znalezienia Krzyża Świętego (a przy dobrej pogodzie w przyległym ogrodzie) w Libercu odbędzie się koncert na cześć Clam-Gallasów. Do budowy kościoła, rozpoczętej w roku 1753, znacznie przyczynił się Filip Josef z Gallasów, który podarował materiał na budowę świątyni. 
14 września od 10.00 do 15.00, również w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego – zwiedzanie zamku Grabštejn. Można będzie usłyszeć o wpływie Gallasów i Clam-Gallasów na kształt architektoniczny zamku oraz innych budowli w ich dobrach.

     28 września – „Jak się gotowało i piekło u Gallasów i Clam-Gallasów” – prezentacja i degustacja codziennych i świątecznych potraw z czasów Gallasów i Clam-Gallasów, przygotowanych w zamkowej kuchni zamku Frýdlant.

     Również 28 września – dzień otwarty Średniej Szkoły Zawodowej w Horkach nad Jizerou. Możliwość zwiedzenia niedostępnego na co dzień pałacu Clam-Gallasów, przyległego kościoła i pobliskiego folwarku.

     28-29 września, w godz. 11.00 i 14.00 – „Śladami clam-gallasowskich przebudów” – zwiedzanie zamku Lemberk z ukazaniem przemian budowlanych będących dziełem rodu Clam-Gallasów. 

     2 listopada, w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Panny  Marii w Hejnicach – Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta – koncert dla uczczenia pamięci o Gallasach i Clam-Gallasach.

     30 listopada, 1 grudnia, 8, 14-15 i 21-22 grudnia – „Grabštejnski Adwent” – zwiedzanie zamku Grabštejn w dekoracjach bożenarodzeniowych, z przedstawieniem adwentowych i bożenarodzeniowych tradycji, zwłaszcza z epoki Gallasów i Clam-Gallasów.

     7-8 grudnia na zamku Frýdlant – „Boże Narodzenie u Clam-Gallasów” – zwiedzanie wnętrz reprezentacyjnych zamku w dekoracjach bożenarodzeniowych.

     7 grudnia – „Boże Narodzenie na Grabštejnie” – zwiedzanie zamku Grabštejn w adwentowej formule. Dodatkowo, częścią programu będzie popołudniowa „Czeska Msza Bożenarodzeniowa” Jakuba Jana Ryby.

     Zwiedzający, który w kasie zamku Grabštejn lub Lemberk przedstawi zakupiony w 2019 roku bilet wstępu do któregoś z tych zamków lub zamku Frýdlant, otrzyma zniżkę na kolejny bilet.

     Ponadto, w roku Gallasów i Clam-Gallasów, do odwiedzenia swoich obiektów zachęcają:
   - liberecki ogród botaniczny, w którym można zobaczyć kamelie pochodzące ze zlikwidowanej oranżerii na zamku Frýdlant
   - restauracja i pensjonat Šámalova chata w Bedřichovie v Jizerských horách, dawny dwór myśliwski Nová Louka, dzieło ostatnich Clam-Gallasów
   - browar zamkowy Frýdlant, do 1945 roku własność Clam-Gallasów, który w tym roku uwarzy specjalną warkę  piwa na cześć tego rodu. Do 31 sierpnia browar można zwiedzać codziennie w godzinach 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00
   - Park Klamovka w Pradze, założony przez Clam-Gallasów w XVIII wieku, dawniej ulubiony cel wycieczek Prażan. Jedną z budowli tworzących parkową kompozycję jest dzisiejsza Zahradní restaurace.
   - Pałac Rokytnice v Orlických horách z wystawą poświęconą  Clam-Gallasom, związanym przez małżeństwo z rokytnickimi Nostitzami. Do września wystawę można oglądać w soboty od 14.00-18.00. 

     Zwieńczeniem całego projektu będzie wystawa „Sprawiedliwość bez bojaźni: Gallasowie i Clam-Gallasowie w Czechach” (Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách), którą od 13 grudnia 2019 do 1 marca 2020 roku będzie można obejrzeć w Galerii Regionalnej (Oblastní galerie) w Libercu. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z dziejami rodziny od Matyáša Gallasa (1588-1647) do siedmiu córek Franza Clam-Gallasa (1854-1930), ostatniego męskiego przedstawiciela rodu. Można będzie wejrzeć w ich życie prywatne i poznać działalność polityczną, wojskową, dyplomatyczną, gospodarczą, charytatywną, teatralną, muzyczną, artystyczną oraz sposoby zarządzania majątkiem i wpływ na rozwój regionu. Będzie można zobaczyć rodzinne portrety, przedmioty codziennego użytku i meble z rodzinnych rezydencji, a także zapoznać się ze śladami obecności i działalności członków rodu, na które można natknąć się mieszkając w regionie lub po nim podróżując. Publiczny wernisaż wystawy odbędzie się 12 grudnia o godzinie 17.30. 

Katarzyna Potocka-Brygier - NaszeSudety
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook