Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-01-27 17:39

  Jest jednym z najcenniejszych gotyckich zabytków Dolnego Śląska. Jej ogromna skala i ponadprzeciętne wartości artystyczne od dawna wzbudzały zachwyt i zainteresowanie historyków sztuki oraz odwiedzających miasto. W opracowaniu zaprezentowano dzieje bazyliki w Strzegomiu – obfitujące w liczne znaki zapytania etapy jej wznoszenia, historie kataklizmów i wojen, które pozostawiły ślady na jej murach, a także omówiono cenne dzieła sztuki stanowiące wyposażenie świątyni

 • 2019-01-27 17:36

  Książka prezentuje wizerunek miasta zachowany w tekstach pisanych, dawnych, od opisu zachowanego w Kronice Hartmanna Schedla, po współczesne, z początków XXI wieku. Autorzy, wrocławianie i goście, Niemcy i Polacy, pisarze, uczeni, politycy, publicyści, ale i „zwykli” mieszkańcy nadodrzańskiej metropolii, zdają na kartach tych relacji, opisów, dzienników, listów, sprawę ze swojego, za każdym razem innego, przeżywania genius loci miasta

 • 2019-01-05 23:09

  Należał do Piastów śląskich, rycerza-rabusia, a nawet do... zakonników. Historia zamku Bolków jest równie fascynująca jak jego mury. Zajmuje cały siodłowy grzbiet wzgórza (396 m), z któego jak na dłoni widać okolicę - to naturalny punkt strategiczny. W pierwszym etapie wzniesiono kamienną, wolnostojącą wieżę (stołp) na planie koła przechodzącego w ostry dziób...

 • 2019-01-05 22:59

  "Tramwaje Dolnośląskie", to drugi z tomów poświęcony historii miejskiego transportu szynowego w miastach Dolnego Śląska. Przed państwem próba syntetycznego opracowania dziejów legnickich tramwajów. Choć przez siedemdziesiąt lat tram­waje wpisywały się w codzienność miasta, pamięć o ich ist­nieniu coraz bardziej się zaciera. Nic dziwnego, ostatni tramwaj zjechał z ulic Legnicy przed blisko półwieczem…

 • 2019-01-05 21:05

  Album zawiera opisy ponad 80 zabytków ziemi dzierżoniowskiej, pojmowanej jako tereny gmin Dzierżoniów, Łagiewniki, Niemcza, Pieszyce, Bielawa i Piława Górna. Opisom towarzyszą kolorowe zdjęcia obiektów, często wykonywane z lotu ptaka, co nadaje im wyjątkowego charakteru. Na końcu książki krótkie opisy w języku angielskim

Wizyt:
Dzisiaj: 1861Wszystkich: 3261610

Górskie inspiracje na XXIII Festiwalu Górskim

2018-09-19 08:52

     Na 4 dni Lądek-Zdrój zamieni się w światową stolicę górskich opowieści dzięki 23. edycji Festiwalu Górskiego. 150 gości z 20 krajów podzieli się swoimi historiami z górskich szczytów na licznych spotkaniach, projekcjach filmów i dyskusjach. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju to święto ludzi gór. Osią, wokół której od lat budowane jest to najstarsze w Polsce wydarzenie, jest festiwal filmowy, podczas którego prezentowane są najlepsze i najciekawsze produkcje o górach oraz spotkania z twórcami. 

     Na szczególną uwagę miłośników kina górskiego zasługuje film Dawn Wall, opowiadający o zmaganiach wspinaczy, którzy przez 6 lat pracowali nad zdobyciem tytułowej ściany w Parku Yosemite. Bohater filmu, Tommy Caldwell, podobnie jak Sir Chris Bonington (czyli bohater produkcji “Bonington Mountaineer”) będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu. 

     W Lądku pojawią się autorzy, a w niektórych przypadkach także bohaterowie następujących filmów zagranicznych: “Chasing Balance”, “Life In Four Elements”, “Magnetic Mountains”, “Notes From The Wall” oraz “Tomasz Mackiewicz 1973-2018”. Jeśli chodzi o polskie tytuły, warto  zaznaczyć spotkania z twórcami "Dreamlandu", “Legendy Klimka”, “Runcamino” oraz “Snu o Nandze”. Na uwagę zasługują też trzy ostatnie tytuły z renomowanej serii “Reel Rock”.

     Szczególnie zależy nam na pokazywaniu filmów nieznanych jeszcze polskiej publiczności. Wśród rekordowej liczby 29 konkursowych tytułów, mamy aż 17 premier. W tym dwie światowe (“Chasing Balance, “Runcamino”) oraz jedną europejską (“Hold Fast”) - mówi Kasia Biernacka, dyrektor programowa festiwalu filmowego.

     Program filmowy, który dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu rozrasta się coraz bardziej. W tym roku dostał własny Namiot Kinowy na 1000 miejsc. Filmy konkursowe ocenia nowe, międzynarodowe Jury, w składzie: Suzan Beraza, Alan Formanek, Wojtek Kozakiewicz, Bartłomiej Świderski i Paweł Wysoczański. 

     Ciekawą propozycją, zarówno dla miłośników gór jak i pasjonatów rzemiosła filmowego, będzie pierwsze spotkanie z twórcami filmu Broad Peak. Znany z, między innymi, filmu “Jesteś Bogiem” reżyser Leszek Dawid podjął się opowiedzenia historii wybitnego polskiego himalaisty, Macieja Berbeki. Berbeka, który w 1988 roku przekroczył zimą granicę 8 tysięcy metrów w Karakorum, w 2013 roku powrócił w góry, by stanąć na szczycie Broad Peak. 

     Opowieść o tamtych zdarzeniach jest pełna napięcia i emocji, dlatego cieszę się, że producenci zaprosili mnie do współpracy przy tym projekcie. Osobiście chciałbym tym filmem opowiedzieć o pewnym paradoksie - mówi Leszek Dawid. Paradoks polega na tym, że siła, która napędza cię do życia, jednocześnie cię niszczy. Nie możesz przed tym uciec, jeśli chcesz iść za głosem swojej pasji. Ta siła nas wzmacnia i nadaje sens naszemu życiu.

     Po zakończeniu prac nad pierwszą częścią filmu, którą realizowano (przy wsparciu ekipy ośmiu polskich alpinistów) w Karakorum, filmowcy przenieśli się do Polski. Dalsze części planu filmowego realizowane będą w Warszawie, Radomiu i w Zakopanym. Premiera filmu planowana jest na marzec 2020 roku. 

     Byliśmy przekonani, że zdjęcia do filmu muszą być zrealizowane w miejscach, w których toczyła się ta historia - wspomina jeden z producentów, Dawid Janicki. Wyprawa była bardzo trudna, jednak to, że część ekipy przebywała przez dłuższy czas na wysokości 5 tys. metrów n.p.m., doda autentyczności naszemu filmowi. Cieszę się, że daliśmy radę, pokonaliśmy własne słabości i przynajmniej w części poczuliśmy się jak himalaiści, o których opowiadamy - dodaje. 

     Na spotkaniu, w którym, oprócz reżysera i odtwórcy głównej roli, Irka Czopa wezmą udział Maciej Rzączyński, Dawid Janicki i Jacek Jawień porozmawiamy o tym, w jaki sposób powstaje opowieść o polskim himalaiście.  

     Książki na Festiwalu Górskim zawsze były ważne. W roku 2013 odbyła się pierwsza edycja konkursu na Książkę Górską Roku. Każda kolejna edycja to wiele spotkań autorskich i głośne książkowe premiery. W tym roku do konkursu dopuszczonych zostało 30 książek, a impreza usamodzielniła się i odbywa się pod nową nazwą – Festiwal Literatury Górskiej.

     Obserwujemy swoisty renesans górskiego pisarstwa, dlatego robimy pierwszy krok ku samodzielności. Wprawdzie sam Konkurs, jak i literatura górska nie znikną z ramówki Festiwalu Górskiego, ale mamy apetyt na więcej. Hasło tegorocznej edycji brzmi Cała Polska czyta literaturę górską - mówi Piotr Trybalski, dyrektor Festiwalu Literatury Górskiej.

     Festiwal Literatury Górskiej to warsztaty literackie i panele dyskusyjne, spotkanie miłośników literatury faktu, górskich opowieści, poezji, pięknie wydanych albumów z fotografią górską, przewodników i poradników; spotkanie czytelników, jak i autorów. Zwieńczeniem pracy autorów i uhonorowaniem ich dzieł jest doroczny konkurs na Książkę Górską Roku.

     Obok Konkursu, w trakcie trwania Festiwalu, tradycyjnie już, zostanie zorganizowana Księgarnia Górska, w której autorzy będą podpisywać swoje książki. W ramach książkowych premier odbędą się spotkania autorskie, czekają nas też nowości: literackie wydarzenie dotychczas nieobecne w ramach Festiwalowej ramówki, czyli warsztaty dla tych, którzy chcą pisać o górach, promować swoją twórczość i samodzielnie wydać książkę górską. Ciekawą inicjatywą twórców wydarzenia jest Wielkie Czytanie Literatury Górskiej - Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki i Janusz Majer czytać będą wybrane pozycje literackie. 

     Szczegóły dotyczące programu Festiwalu Literatury Górskiej, lista dopuszczonych pozycji i wydarzenia związane z literaturą górską znajdują się na stronie organizatora.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook