Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-10-09 07:32

  Dość długo nie mieliśmy przewodnika po Rudawach Janowickich, wreszcie jest... Co prawda daleko mu do porządnego opracowania, które mogłoby zadowolić krajoznawców, ale dla turystów, którzy nie potrzebują szczegółowego opisu historycznego i krajoznawczego, powinien w zupełności wystarczyć. Wydawnictwo Plan wydało ilustrowany przewodnik turystyczny po Rudawach Janowickich z krótkim opisem miejscowości i najważniejszych atrakcji

 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

Wizyt:
Dzisiaj: 2037Wszystkich: 2955851

Górskie inspiracje na XXIII Festiwalu Górskim

2018-09-19 08:52

     Na 4 dni Lądek-Zdrój zamieni się w światową stolicę górskich opowieści dzięki 23. edycji Festiwalu Górskiego. 150 gości z 20 krajów podzieli się swoimi historiami z górskich szczytów na licznych spotkaniach, projekcjach filmów i dyskusjach. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju to święto ludzi gór. Osią, wokół której od lat budowane jest to najstarsze w Polsce wydarzenie, jest festiwal filmowy, podczas którego prezentowane są najlepsze i najciekawsze produkcje o górach oraz spotkania z twórcami. 

     Na szczególną uwagę miłośników kina górskiego zasługuje film Dawn Wall, opowiadający o zmaganiach wspinaczy, którzy przez 6 lat pracowali nad zdobyciem tytułowej ściany w Parku Yosemite. Bohater filmu, Tommy Caldwell, podobnie jak Sir Chris Bonington (czyli bohater produkcji “Bonington Mountaineer”) będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu. 

     W Lądku pojawią się autorzy, a w niektórych przypadkach także bohaterowie następujących filmów zagranicznych: “Chasing Balance”, “Life In Four Elements”, “Magnetic Mountains”, “Notes From The Wall” oraz “Tomasz Mackiewicz 1973-2018”. Jeśli chodzi o polskie tytuły, warto  zaznaczyć spotkania z twórcami "Dreamlandu", “Legendy Klimka”, “Runcamino” oraz “Snu o Nandze”. Na uwagę zasługują też trzy ostatnie tytuły z renomowanej serii “Reel Rock”.

     Szczególnie zależy nam na pokazywaniu filmów nieznanych jeszcze polskiej publiczności. Wśród rekordowej liczby 29 konkursowych tytułów, mamy aż 17 premier. W tym dwie światowe (“Chasing Balance, “Runcamino”) oraz jedną europejską (“Hold Fast”) - mówi Kasia Biernacka, dyrektor programowa festiwalu filmowego.

     Program filmowy, który dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu rozrasta się coraz bardziej. W tym roku dostał własny Namiot Kinowy na 1000 miejsc. Filmy konkursowe ocenia nowe, międzynarodowe Jury, w składzie: Suzan Beraza, Alan Formanek, Wojtek Kozakiewicz, Bartłomiej Świderski i Paweł Wysoczański. 

     Ciekawą propozycją, zarówno dla miłośników gór jak i pasjonatów rzemiosła filmowego, będzie pierwsze spotkanie z twórcami filmu Broad Peak. Znany z, między innymi, filmu “Jesteś Bogiem” reżyser Leszek Dawid podjął się opowiedzenia historii wybitnego polskiego himalaisty, Macieja Berbeki. Berbeka, który w 1988 roku przekroczył zimą granicę 8 tysięcy metrów w Karakorum, w 2013 roku powrócił w góry, by stanąć na szczycie Broad Peak. 

     Opowieść o tamtych zdarzeniach jest pełna napięcia i emocji, dlatego cieszę się, że producenci zaprosili mnie do współpracy przy tym projekcie. Osobiście chciałbym tym filmem opowiedzieć o pewnym paradoksie - mówi Leszek Dawid. Paradoks polega na tym, że siła, która napędza cię do życia, jednocześnie cię niszczy. Nie możesz przed tym uciec, jeśli chcesz iść za głosem swojej pasji. Ta siła nas wzmacnia i nadaje sens naszemu życiu.

     Po zakończeniu prac nad pierwszą częścią filmu, którą realizowano (przy wsparciu ekipy ośmiu polskich alpinistów) w Karakorum, filmowcy przenieśli się do Polski. Dalsze części planu filmowego realizowane będą w Warszawie, Radomiu i w Zakopanym. Premiera filmu planowana jest na marzec 2020 roku. 

     Byliśmy przekonani, że zdjęcia do filmu muszą być zrealizowane w miejscach, w których toczyła się ta historia - wspomina jeden z producentów, Dawid Janicki. Wyprawa była bardzo trudna, jednak to, że część ekipy przebywała przez dłuższy czas na wysokości 5 tys. metrów n.p.m., doda autentyczności naszemu filmowi. Cieszę się, że daliśmy radę, pokonaliśmy własne słabości i przynajmniej w części poczuliśmy się jak himalaiści, o których opowiadamy - dodaje. 

     Na spotkaniu, w którym, oprócz reżysera i odtwórcy głównej roli, Irka Czopa wezmą udział Maciej Rzączyński, Dawid Janicki i Jacek Jawień porozmawiamy o tym, w jaki sposób powstaje opowieść o polskim himalaiście.  

     Książki na Festiwalu Górskim zawsze były ważne. W roku 2013 odbyła się pierwsza edycja konkursu na Książkę Górską Roku. Każda kolejna edycja to wiele spotkań autorskich i głośne książkowe premiery. W tym roku do konkursu dopuszczonych zostało 30 książek, a impreza usamodzielniła się i odbywa się pod nową nazwą – Festiwal Literatury Górskiej.

     Obserwujemy swoisty renesans górskiego pisarstwa, dlatego robimy pierwszy krok ku samodzielności. Wprawdzie sam Konkurs, jak i literatura górska nie znikną z ramówki Festiwalu Górskiego, ale mamy apetyt na więcej. Hasło tegorocznej edycji brzmi Cała Polska czyta literaturę górską - mówi Piotr Trybalski, dyrektor Festiwalu Literatury Górskiej.

     Festiwal Literatury Górskiej to warsztaty literackie i panele dyskusyjne, spotkanie miłośników literatury faktu, górskich opowieści, poezji, pięknie wydanych albumów z fotografią górską, przewodników i poradników; spotkanie czytelników, jak i autorów. Zwieńczeniem pracy autorów i uhonorowaniem ich dzieł jest doroczny konkurs na Książkę Górską Roku.

     Obok Konkursu, w trakcie trwania Festiwalu, tradycyjnie już, zostanie zorganizowana Księgarnia Górska, w której autorzy będą podpisywać swoje książki. W ramach książkowych premier odbędą się spotkania autorskie, czekają nas też nowości: literackie wydarzenie dotychczas nieobecne w ramach Festiwalowej ramówki, czyli warsztaty dla tych, którzy chcą pisać o górach, promować swoją twórczość i samodzielnie wydać książkę górską. Ciekawą inicjatywą twórców wydarzenia jest Wielkie Czytanie Literatury Górskiej - Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki i Janusz Majer czytać będą wybrane pozycje literackie. 

     Szczegóły dotyczące programu Festiwalu Literatury Górskiej, lista dopuszczonych pozycji i wydarzenia związane z literaturą górską znajdują się na stronie organizatora.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook