Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 522Wszystkich: 13761367

Górskie wyprawy w upalne dni

2018-07-26 07:22

     W górach panują inne warunki atmosferyczne niż w dolinie, a pogoda potrafi zmieniać się szybko i gwałtownie. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyja wyprawom po szlakach, jednak niedostosowany do kondycji wysiłek może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Aby dobrze przygotować się do górskiej wędrówki, należy poprawić nie tylko swoją wytrzymałość, lecz także skompletować odpowiednią odzież i zadbać o niezbędny ekwipunek.

     Upał jest dla organizmu bardzo zdradliwy, szczególnie w trakcie aktywności fizycznej. Sprawia, że szybko odwadniamy się i tracimy siły. Dlatego przed rozpoczęciem wycieczki należy zadbać o odpowiedni zapas wody. Wędrując w pełnym słońcu, warto robić częste przerwy na uzupełnienie płynów. Sama trasa powinna zostać zaplanowana stosownie do naszych możliwości. Obiektywna ocena własnej kondycji i sprawności fizycznej pozwoli uniknąć rozczarowania zbyt wymagającym szlakiem. Nierozruszane mięśnie oraz stawy na zbyt forsownej trasie mogą negatywnie zareagować na nadmierny wysiłek.  

     Podczas górskiej wyprawy niezbędne jest nakrycie głowy, a także używanie kremu z filtrem. Można posmarować się nim około 30 minut przed wyjściem na słońce oraz używać go w ciągu dnia, szczególnie gdy przez dłuższy czas znajdujemy się na otwartej przestrzeni, gdzie nie znajdziemy cienia. W upalne dni najlepszym momentem jest rozpoczęcie wycieczki niemal o świcie. Podczas podejść unikniemy nie tylko palącego słońca, ale również będziemy mogli wędrować w spokojniejszej atmosferze, ponieważ na szlaku będzie zdecydowanie mniej osób. 

     - Na każdym etapie musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Pogoda w górach potrafi być bardzo kapryśna, dlatego warto przygotować się na każde warunki. Najważniejszym elementem odpowiedniego stroju są buty. – Podstawą jest nieprzemakalne i oddychające obuwie sznurowane, w którym solidna podeszwa gwarantuje utrzymanie równowagi niezależnie od nierówności terenu. Ponadto, buty powinny osłaniać kostkę, zapewniając stabilizację – mówi Mateusz Łękawa, ekspert salonów sportowych 4Faces.

     Na działanie promieni słonecznych najbardziej narażona jest twarz, ramiona oraz kark. Gdy z nieba leje się żar, ciemne ubrania należy zamienić na jasne, ponieważ nie przyciągają słońca. – Dobrym rozwiązaniem są także luźne koszulki z materiału technicznego, które odprowadzają pot i szybciej schną. Lekkie i cienkie spodnie to również dobry pomysł. Przydatne są szczególnie te, w których można odpiąć nogawki. Warto też zainwestować w okulary z filtrem UV, ponieważ słońce, szczególnie w górach, ma bardzo negatywny wpływ na nasz wzrok – dodaje Łękawa.

     Zmienna, górska pogoda sprawia, że poza ubiorem, należy zwrócić uwagę na niezbędny ekwipunek. Latarka przydaje się szczególnie podczas mgły, dlatego warto mieć przy sobie także zapasowy komplet baterii. Ciepła kurtka w plecaku ochroni nas przed zimnem w przypadku pogorszenia pogody. Sam plecak musi być stabilny, pojemny i gwarantować pełen komfort podczas marszu. Turysta na górskim szlaku nie powinien poruszać się bez mapy. Idealnym uzupełnieniem jest zegarek z systemem GPS, który nie tylko obliczy pokonany dystans, ale również będzie monitorować nasze tętno.  

     Niezależnie od pogody, w górach najważniejsza jest jednak pokora. Jej brak może nas zgubić nawet podczas sprzyjających warunków, dlatego poza odzieżą, dodatkowym ekwipunkiem, pokarmem czy niezbędnym asortymentem, należy także zabrać ze sobą zdrowy rozsądek.

Bartosz Sosnówka - dwapiar.pl

 


OTCF to polska firma, która powstała z pasji do sportu. Specjalizuje się w tworzeniu, produkcji, sprzedaży odzieży sportowej oraz akcesoriów dla konsumentów i sportu zawodowego. W swoim portfolio firma posiada marki 4F, 4F Junior oraz Outhorn, a także multibrandowe sklepy 4Faces. Ideą OTCF jest łączenie kompetencji, technologii świata sportu ze światem stylu i mody. To dzięki zaangażowaniu pracowników firmy powstają produkty, które noszą olimpijczycy, zawodowi sportowcy, a także amatorzy oraz pasjonaci aktywności fizycznej. Strategią OTCF jest ciągły rozwój. Dlatego firma udoskonala ofertę, przygotowuje nowe projekty. Rozpoczęła także ekspansję na rynki zewnętrzne. Salony 4Faces znajdują się w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. facebook.com/Sport4Faces

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook