Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 338Wszystkich: 13765722

Jak zatamować przeciek? Nowa wystawa w Hydropolis

2020-06-30 19:53

     Ekologiczne porady, przykłady dobrych praktyk i skuteczne rozwiązania – nowa wystawa we wrocławskim Hydropolis przygotowana przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z MPWiK Wrocław, łączy w sobie zabawę i naukę. Ekspozycja stworzona z myślą o całych rodzinach, to doskonałe miejsce do wspólnego spędzania czasu. Wystawa „Przeciek” w przystępny sposób przedstawia trudny temat malejących zasobów wody i zmian klimatycznych. Można tu znaleźć proste odpowiedzi na trudne ekologiczne pytania – jak choćby co wpływa na jakość i ilość wody? Lub też jakie znaczenie mają dla niej lasy, a jakie detergenty używane podczas prania? 

     - W Hydropolis chcemy być blisko ludzi oraz wspierać i edukować w tematach istotnych społecznie. Zależy nam, by zwiększać świadomość na temat malejących zasobów wody na świecie oraz uczyć jak ją oszczędzać. Wystawa nie pokazuje gotowych rozwiązań. Pozostawiamy dużo przestrzeni dla kreatywności zwiedzających– mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

     Twórcy wystawy w pomysłowy sposób posłużyli się przykładami z codzienności, by uświadomić odbiorcom, że trudny temat nadmiernego zużycia wody dotyczy każdego. To od nas zależy jakość życia kolejnych pokoleń, musimy tylko zmienić swoje codzienne nawyki.

     - „Przeciek” opowiada nie tylko o wodzie, jej zanieczyszczeniu i zmianach klimatycznych. To przede wszystkim opowieść o tym, jak możemy tę sytuację zmienić. Wierzymy, że aby zacząć zmieniać nasze nawyki musimy zrozumieć dany problem i poznać sposoby jego rozwiązania. W tym pomogą przejrzyste grafiki i zrozumiałe teksty, ujęte w znany każdemu codzienny kontekst – mówi Joanna Studzińska z kolektywu „Mamy Projekt”, współautorka przedsięwzięcia.

     Wystawa to interaktywne miejsce, w którym można wypracować nowe sposoby codziennych ekologicznych działań. Twórcy podpowiadają, jak postępować, by najlepiej wykorzystywać odnawialne zasoby wody. Dużą rolę odgrywają walory estetyczne wystawy. Zastosowane przez architektów błękity wzmacniają przekaz i ułatwiają zapamiętanie treści, które stworzono z myślą o odbiorcach. Treści przedstawione na wystawie zostały stworzone tak, by każdy mógł swobodnie się po niej poruszać i dowiedzieć jak najwięcej. Zabawa łączy się tutaj z nauką i aktywnym spędzaniem czasu. Dzięki zróżnicowanym aktywnościom każdy znajdzie tu coś dla siebie. To wszystko sprawia, że wystawa już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest doskonałym miejscem dla wakacyjnej rodzinnej wycieczki. 

     Do udziału w projekcie zostali zaproszeni także partnerzy ze świata biznesu, dzięki czemu wystawa pokazuje różne punkty widzenia i sposoby działania. – Dbałość o ekologię od początku wpisana jest w DNA naszej szwajcarskiej marki, dlatego mamy wiele produktów i rozwiązań, które pozwalają na co dzień oszczędzać wodę podczas korzystania z łazienki – mówi Justyna Zborowska z Geberit.

     Ekspozycja podsuwa do rozważania jedne z najważniejszych ekologicznych problemów współczesności.– Szczególnie zależy nam na edukacji najmłodszych, ponieważ to nasze dzisiejsze zachowania określają to, jak będzie wyglądać nasza przyszłość – podkreśla Jolanta Zachara z firmy Kärcher, która jest partnerem ekspozycji. Wystawa akcentuje też kwestie zrównoważonego rozwoju, który może okazać się kluczem do rozwiązania problemów ekologicznych. – Promowanie zasad zrównoważonego rozwoju jest niezwykle ważne, szczególnie wśród dorastającego pokolenia. Nasz bank od blisko 30 lat finansuje proekologiczne inwestycje w Polsce, ale też edukuje na temat ochrony środowiska swoich pracowników i klientów. Projekt “Przeciek” pokazuje, że dbanie o nasz świat można zacząć od bardzo prostych działań – mówi Anna Żyła, Ekspert ds. Kształtowania Kierunków Ekologicznych z Departamentu Finansowania Ekologii Banku Ochrony Środowiska.

     W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, w centrum wiedzy o wodzie wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa. Między innymi wprowadzony został limit 20 osób wchodzących na salę na każde pół godziny. Ponadto ograniczone jest dotykanie eksponatów. Więcej informacji na temat nowych zasad zwiedzania Hydropolis znajduje się na stronie: www.hydropolis.pl. Inicjatorem i głównym partnerem wystawy „Przeciek” jest wrocławskie MPWiK oraz należące do spółki centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Partnerami projektu są również: BOŚ Bank, Kärcher, Geberit oraz blog Świat Wody. Ekspozycję można oglądać do końca października 2020 r.

[materiały prasowe]
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Silesiophilus2020-06-30 22:59

    "Zastosowane przez architektów błękity wzmacniają przekaz i ułatwiają zapamiętanie treści, które stworzono z myślą o odbiorcach" - nie wiedziałem, że błękity mają takie właściwości (choć o psychologicznym oddziaływaniu barw z racji profesji co nieco wiem..., zapewne nie wszystko). Ciekawe, czy to wiedza naukowa, czy takie tam.... A to, że treści na wystawie (znów bełkocik!) stworzono z myślą o odbiorcach, to urzekające jest. Bo, jak wiadomo, wystawy robi się z myślą o odbiorcach oraz z myślą o nie-odbiorcach. Tu na szczęście uwzględniono tych pierwszych.... Zaczynam się bać tego, jak będzie wyglądała polszczyzna za 30 lat. Może język werbalny zaginie i będą tylko jakieś odgłosy (jak w głośnym ongiś filmie "Walka o ogień"). Będzie się klikać w coś tam, pojawią się np. błękity i coś pojęczy, pobuczy.... i to będą te "różne aktywności".... Tak, wiem stary jestem i marudzę.... No ale jeszcze wolno.

  • Tomek Nawrot2020-07-01 08:51

    Oczywiście, że błękit wzmacnia przekaz, bowiem błękit kojarzy się z wodą. Natomiast faktycznie "treści na wystawie stworzono z myślą o odbiorcach" to perełka :)

  • Tomasz Drożdż2020-07-04 15:28

    Ze strony "polszczyzna.pl": "mając świadomość, czym jest nowomowa, każdy ma możliwość zlokalizowania jej we współczesnym świecie według własnych przekonań. Nic ponad refleksję nad otaczającym światem. Do dzieła!"

    Podpisuje się oburącz pod tym apelem. jako prawnik, wiem doskonale, czym jest tzw. "prawniczy/urzędniczy bełkot". Zwłaszcza w czasach, gdy powszechne staje się bezmyślne używanie metody "kopiuj+wklej", a forma zwykle góruje nad treścią. Zwykle wystarczyłoby, by autor takich bzdetów, jak przez Was omawiane, przeczytał sam to, co napisał. Anegdota z życia wzięta: na rozprawie sądowej adwokat mojego przeciwnika wręczył sędziemu kilkunastostronicowe pismo i z tryumfującą miną czekał, aż sędzia i druga strona zapozna się z tym pismem (pełnym cytatów i odnośników). Gdy sędzia skończył lekturę, powoli zdjął z nosa okulary i po chwili zadumy powiedział: Mecenasie, pańskie pismo jest obszerne. Obawiam się, że ma jedynie wartość zszywacza, którym spięto kartki. Więc proszę następnym razem iść wprost do skupu złomu, a nie zabierać nam czasu...

    Bla bla bla.

  • Silesiophilus2020-07-05 18:36

    Odważny sędzia!

Komentarz
Facebook