Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 10916Wszystkich: 6433356

Kłopoty znakarzy w kraju libereckim

Fot. Andrea Gabrielová
Fot. Andrea Gabrielová
2015-08-28 22:45

     Znakarze Klubu Czeskich Turystów (KČT) od dłuższego czasu borykają się z problemem braku funduszy na odnawianie i znakowanie nowych szlaków turystycznych w regionie. W wielu miejscach szlaki już zarosły i czasami trudno je znaleźć w terenie, co powoduje spore kłopoty dla wędrujących nimi turystów.

     Aby zapobiec dalszej degradacji szlaków, miasto Liberec niedawno przekazało KČT fundusze na odnowienie szlaków w masywie Ještědu. Podobne działania zapowiada też ratusz we Frýdlancie, co więcej, chce do działania pobudzić także inne miejscowości na ziemi frýdlanckiej. Jak mówi starosta Dan Ramzer, władze rozumieją potrzebę istnienia szlaków turystycznych, które w znaczący sposób wspierają ruch turystyczny, dlatego pieniądze na ich utrzymanie muszą się znaleźć.

     Obecnie Frýdlant współpracuje ze znakarzami w przygotowaniu miejskiego szlaku, który będzie oznaczony kolorem niebieskim. Będzie to trasa wiodąca ścieżką dydaktyczną „Putovaní za vodou” (Podróż w poszukiwaniu wody), która na terenie miasta ma sześć przystanków. W terenie istnieją już tablice informacyjne, brakuje tylko szlaku, który by je łączył. Będzie to drugi szlak miejski we Frýdlancie, pierwszy znakowany kolorem czerwonym już istnieje i prowadzi turystów po najciekawszych miejscach w mieści, od zamku przez szopkę betlejemską, wieżę widokową do centrum. Jeśli wszystko pójdzie dobrze i znajdą się kolejne fundusze, we Frýdlancie powstanie trzeci szlak, który z centrum powiedzie wędrowców na Křížový vrch, gdzie obecnie miasto przygotowuje się do odnowienia Drogi Krzyżowej.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie:
[Jana Pavličková – www.denik.cz]

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook