Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 24912Wszystkich: 5771292

Kolejne remonty w zamku Bolków

źródło: fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu
2015-07-16 21:56

     Spękane mury zamku Bolków zostaną zabezpieczone. Wkrótce zacznie się trzeci etap prac remontowych w średniowiecznej warowni. Po ich zakończeniu nic już nie będzie zagrażało statyce murów budowli. Ważna informacja dla turystów - zamek Bolków nie zostanie zamknięty na czas remontu. Będą jedynie drobne utrudnienia w zwiedzaniu, bo główna brama wjazdowa zostanie zamknięta. Turyści do wnętrza warowni będą wchodzili okrężną drogą, przez tzw. dziedziniec ogrodowy.

     Główna brama wjazdowa zamku jest w wielu miejscach spękana i przecieka. Trzeba ją będzie częściowo rozebrać i złożyć kamienie na nowo. Nad bramą zostanie wykonana, wzmacniająca konstrukcję płyta żelbetowa z izolacją przeciwwilgociową. Pilnej interwencji budowlanej wymaga też zewnętrzny mur obwodowy na kilkusetmetrowym odcinku od głównej bramy wjazdowej do Domu Niewiast. Wcześniej wzdłuż muru wycięto pas roślinności, by woda nie wnikała zbyt łatwo w umocnienia i aby mury szybciej wysychały. Wilgoć jest bowiem największym wrogiem zabytku. 

     - Wykonamy podbudowę podstawy muru, zostaną naprawione lica ścian zewnętrznych. Ubytki zagrażające statyce budowli zostaną wypełnione, korona murów zostanie przemurowana i zabezpieczona – mówi kustosz zamku, Adam Łaciuk.

     Prace będą kosztowały ponad 430 tysięcy złotych. Dotację na remont przyznał samorząd województwa dolnośląskiego (256 tys. zł) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (175 tys. zł). Prawie 11 tys. zł dołożyła do remontu gmina Bolków. 
Prace potrwają do jesieni.

     Adam Łaciuk zapewnia, że po ich zakończeniu bezpieczeństwo turystów i zamku niczym nie będzie już zagrożone, ale to nie koniec remontów w warowni z XIII-XVI w. - W kolejnych latach chcemy przeprowadzić remont wejścia na wieżę i całej wieży – dodaje kustosz. 

     Gruntowne prace remontowe na zamku Bolków trwają od 2009 roku. Wydano już na nie ponad 1,25 miliona złotych. Za tę sumę zamontowano m.in. system zabezpieczeń antywłamaniowych i przeprowadzono prace zabezpieczająco konstrukcyjne. 

[Rafał Święcki – Gazeta Wrocławska]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Egon Sum2015-07-19 00:35

  "Wilgoć jest bowiem największym wrogiem zabytku" - to po co ten las na zachodnim stoku góry z zamkiem? Zamek jeden jedyny, a takich lasków... nie da się policzyć. To nad czy tu deliberować? Ciąć i teren rekultywować (re-, bo w czasach, gdy zamek był zamkiem, a nie atrakcją turystyczną, lasu tu nie było).

Komentarz
Facebook