Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-07-03 11:17

  Autor dolnośląskich bestsellerów S. Wrzesiński zabierze Was tym razem do kilku miejsc, gdzie w okresie Polski Ludowej działy się niezwykłe historie... Jedne kojarzą się z uczuciem radości, wywołują uśmiech i wypieki na twarzy, inne zaś są smutne, ponieważ przypominają największe ludzkie dramaty. Niektóre opowieści budzą nostalgię, wzruszają i są bardziej sentymentalne. Autor m.in. przypomina bohaterów walki ze skutkami katastrofalnej powodzi w 1977 roku, z poświęceniem niosących pomoc ofiarom żywiołu

 • 2019-06-22 22:59

  Do zgłębienia tematu dotyczącego starych, kamiennych krzyży i kapliczek spotykanych w różnych miejscach na ziemi kłodzkiej, zainspirował mnie wykład Daniela Wojtuckiego "Zabójstwo i pojednanie. Kamienne krzyże na ziemi kłodzkiej w XV-XVII wieku". (...) Wędrując niezliczonymi ścieżkami przepięknej ziemi kłodzkiej kilkakrotnie miałam okazję zobaczyć kamienne, niezbyt wysokie, nadgryzione zębem czasu krzyże, czy też bardzo proste w swej formie kamienne kapliczki...

 • 2019-06-22 22:55

  Opracowanie poświęcone jest istniejącym do dziś uzdrowiskom leżącym na obszarze jednego powiatu - kłodzkiego, charakteryzującego się największą w całej Polsce koncentracją kurortów. Spośród 45 miejscowości posiadających status uzdrowiska, aż 5, czyli ponad 11% znajduje się właśnie tutaj. (...) Książka Romualda M. Łuczyńskiego wypełnia dotkliwą lukę w stanie wiedzy na temat kurortów ziemi kłodzkiej na początku drugiej połowy XX wieku

 • 2019-04-26 14:20

  W podróż po skalnym labiryncie Szczelińca Wielkiego zaprasza Anna Sikorska, przewodnik sudecki oraz kierownik schroniska PTTK Na Szczelińcu. W Górze zakochana od dziesięciu lat. Na niej mieszka i pracuje, ją fotografuje, po niej oprowadza i przekazuje swoją fascynację Górą każdemu, kto również chce Górę pokochać...

 • 2019-04-24 22:27

  Książka „Jan Nepomuk hrabě Harrach“, która w ubiegłym roku wydana została nakładem Krkonošskiego narodneho parku (KRNAP) uznana została za „książkę roku“ województwa libereckiego w kategorii „Monografie“. Ponad 300-stronicowa publikacja, dzieło Jana Luštinca, opisuje ze szczegółami życie i działalność jednego z najbardziej znanych szlachciców regionu Karkonoszy

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 2239Wszystkich: 3533009

Kolejny raj dla rowerzystów

2019-07-05 07:25

     Burmistrz Barda, Krzysztof Żegański podpisał umowę z firmą ARES z Trzebieszowic, która przebuduje ścieżki leśne na ścieżki rowerowe typu singletrack w ramach projektu „Rowerem przez Pogranicze Kłodzkie”. Zakres robót obejmie przebudowę ścieżek leśnych na ścieżki rowerowe typu singletrack wraz z elementami infrastruktury towarzyszącej, czyli: oznakowaniem trasy za pomocą słupków informacyjnych zgodnie ze standardem przyjętym przez stowarzyszanie strefa MTB Sudety. Termin realizacji zamówienia to 30 września. 

     W gminie Bardo w ramach zakończonego projektu „Singletrack Glacensis” wykonano już 31,5 km tras, które poprowadzone są m.in. do Przełęczy Łaszczowa, Miejsca Hrabiowskiego czy od Wilczej do Opolnicy/Barda. Utworzono wówczas również stację doładowawczą dla e-bików oraz stację naprawczą, która znajduje się przy parkingu na ul. Skalnej w Bardzie.

[KAMA Gaza Ząbkowicka]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2019-07-08 16:55

  "oczywiście, bo obcokrajowcy z uwielbieniem czytają polskie (pisane po polsku) notatki prasowe" - czyżby? Natomiast gdy szukają informacji o ścieżkach rowerowych, od razu wiedzą, o co chodzi.

  "W świecie zchodniochrześcijańskim - łacina! " - dlaczego nie na całym świecie? Według mnie esperanto. W tym właśnie celu stworzony i prosty.

 • Silesiophilus2019-07-07 22:30

  "Plus jest taki, że to język międzynarodowy i obcokrajowcy od razu wiedzą, o co chodzi..." - oczywiście, bo obcokrajowcy z uwielbieniem czytają polskie (pisane po polsku) notatki prasowe i wyłapują z nich z lubością angielskie terminy.
  Co do jednego języka - popieram. W świecie zchodniochrześcijańskim - łacina!
  Tak na marginesie - nie ma co hodować kompleksy, bo polski to język zrozumiały dla ludzi w co najmniej kilku państwach Europy Środkowej i Wschodniej!

 • Pepa2019-07-07 00:12

  turistická oblast Kladské pomezí (pl. obszar turystyczny Pogranicze Kłodzkie) zhruba odpovídá okresu Náchod.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Kladsk%C3%A9_pomez%C3%AD

  https://www.kladskepome zi.cz/pl

 • Tomek Nawrot2019-07-06 08:42

  "Dlaczego coś, co dotyczy terytorium RP musi się nazywać po angielsku (Singletract…). " - z jednej strony dlaczego mamy przywiązywać się do jednego konkretnego języka? Najlepiej, gdyby na całym świecie był jeden język i dla mnie nie ma znaczenia, czy byłby to polski, czy jakiś inny.
  Z drugiej strony, jeśli przyjmuje się, że urzędowym w Polsce jest język polski i w tekście, który jest pisany w języku polskim są wtrącenia obcego języka, to dobrze byłoby, aby konsekwentnie cały tekst był napisany w języku polskim. Tu jest sprawa przejmowania nazw określających nowe rzeczy z języka angielskiego. Plus jest taki, że to język międzynarodowy i obcokrajowcy od razu wiedzą, o co chodzi, gdy przeczytają słowo singletrack.

 • Silesiophilus2019-07-05 21:21

  Pogranicze kłodzkie nie jest topominem i nie powinno być pisane z wielkich liter.
  Z kolei, jeśli "stowarzyszanie strefa MTB Sudety" to nazwa organizacji, to litery winny być wielkie.
  Dlaczego coś, co dotyczy terytorium RP musi się nazywać po angielsku (Singletract…).

Komentarz
Facebook