Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 27059Wszystkich: 5773439

KPN i GOPR gotowi do sezonu letniego

Fot. Karolina Matusewicz
Fot. Karolina Matusewicz
2015-06-26 07:05

     W siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora KPN Andrzeja Raja oraz Naczelnika Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomira Czubaka. Spotkanie dotyczyło przygotowań do sezonu letniego. Wspólna konferencja prasowa KPN i GOPR świadczy o zaawansowanej współpracy obu instytucji, których działania skierowane są przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo turystów. Z tej racji przed sezonem ratownik medyczny GOPR przeszkolił pracujących w terenie pracowników KPN-u z zasad udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

     Andrzej Raj przypomniał, że Karkonoski Park Narodowy dba o jakość i czystość szlaków o długości niemal 120 km, które są odwiedzane przez rzesze turystów, nie zawsze potrafiących się zachować w górach. W miesiącach letnich zdecydowanie więcej pracy ma GOPR, dlatego decyzją naczelnika Sławomira Czubaka, na okres wakacji wydłużone zostaną godziny dyżurowania ratowników w Stacjach Ratunkowych w Szklarskiej Porębie i Karpaczu o dwie godziny (od 8.00 do 20.00 każdego dnia). Dodatkowo ratownicy będą pełnili dyżury w Świeradowie-Zdroju.

     KPN wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, studentów i miłośników przyrody przygotował tematyczny Geoportal Karkonoszy, który nie tylko pozwala szczegółowo zaplanować trasę wędrówki, ale także zobaczyć, jakim podłożem przebiega szlak, z czego zbudowane jest dane wzniesienie, jaką roślinność tam znajdziemy, a także pokazuje, jakie ciekawe obiekty i atrakcje możemy zwiedzić po drodze. Na Geoportal można wejść przez stronę internetową KPN lub wpisując adres: geoportal.kpnmab.pl.

     Planując wycieczkę w góry trzeba pamiętać o trwających na terenie KPN-u pracach remontowych. W końcowej fazie są remonty: szlaku żółtego z Wilczej Poręby do schroniska „Nad Łomniczką” oraz szlaku żółtego z Budnik na Skalny Stół. Przed wakacjami zakończy się remont szlaku czarnego prowadzącego na Chojnik oraz remont mostów na Szklarce. W związku z realizacją projektów unijnych, w okresie wakacyjnym muszą być remontowane: szlak zielony z Karpacza do Polany oraz strefa wypoczynkowa na Drodze Urszuli (Wilcza Poręba).

     Karkonoski Park Narodowy na lipiec i sierpień zaplanował bogatą ofertę edukacyjną. Pod hasłem "Wakacje z przyrodą i przygodą" w każdą środę i sobotę odbędą się imprezy, które przybliżą uczestnikom piękno i bogactwo naszych gór, a także będą okazją do poznania nowych miejsc. Ponadto w każdy weekend wakacji w "Domku Myśliwskim" będą prelekcje, gry, zabawy i konkursy edukacyjne dla dzieci i dorosłych pod hasłem "Karkonoskie Podróże Naukowe".

     Ciekawą propozycją dla miłośników fotografii jest konkurs "Karkonosze pod lupą", który zachęca do uwiecznienia na zdjęciu piękna gór, które jest widoczne dopiero z bliska. Z najpiękniejszych prac powstanie kalendarz na przyszły rok.

[Karolina Matusewicz – www.jelonka.com]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook