Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz
Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?
Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik
Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin.
Każdy z nas chyba choć raz w życiu usłyszał opowieści o Białej Damie pojawiającej się nocą na zamkowych korytarzach, bezgłowych jeźdźcach galopujących przez mroczne doliny, czy też o zjawach odwiedzających okolice swoich dawnych majątków.
Książka ta skierowana jest głównie do młodych odbiorców, otwartych na wywołujące dreszczyk strachu historie o duchach oraz na emocjonujące opowieści o ukrytych skarbach. Choć pewnie czytelników dojrzalszych też zainteresuje to, które dawne posiadłości szlacheckie w naszym kraju nawiedzane są przez swoich zmarłych właścicieli bądź… ich ofiary.
Zaznaczam jednak, jeśli pełne okrucieństwa opowieści braci Grimm wydawały się wam zbyt drastyczne dla waszych pociech, to z tą książką będzie podobnie. Przytaczamy tu bowiem historie dotyczace czasów, kiedy krwawe podboje były na porządku dziennym, a o względy lub honor damy walczyło się na śmierć i życie.
Gorąco zapraszam do lektury zarówno zapalonych podróżników, którzy być może odwiedzili już opisywane miejsca, a teraz zyskają szansę poznania ich historii od nieco innej strony, jak i ich dzieci, dla których zwiedzanie zamkowych murów może się w przyszłości przemienić w pasjonujące poszukiwanie śladów ukrytych skarbów lub tajemniczych zjaw.
Małgorzata Malec
Marek Gaworski, Małgorzata Malec: "Nie czytaj mi już mamo, czyli legendy śląskich zamków i historie z dreszczykiem nie tylko dla dzieci". Wydawnictwo Matiang, Strzelce Opolskie 2021. Okładka twarda, format 17 x 24 cm, stron 160, kolorowe ilustracje.
Zobacz także:
książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej