Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...
Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.
Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii
Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością
Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass
Jarmark Bożonarodzeniowy, który już po raz kolejny odbywa się we Wrocławiu, jest okazją, aby poczuć wyjątkową atmosferę zbliżających się Świąt. Ponad 20 wystawców z całego województwa do 23 grudnia będzie prezentować swoje wyroby oraz tradycyjne lokalne potrawy. W tym roku dzięki współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego i miasta Wrocław na Jarmarku znaleźć można stanowisko prezentujące produkty regionalne i smaki Dolnego Śląska.
- Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy jest znany w całej Polsce i bardzo się cieszę, że nasi regionalni wystawcy mają szansę zaprezentować na nim swoje produkty – podkreśla wicemarszałek województwa Grzegorz Macko. - Wyroby powstające na Dolnym Śląsku cechują się wysoką jakością - produkty spożywcze czy rękodzieło przedsiębiorczych Dolnoślązaków - zdecydowanie warte są promowania. Warto wspierać naszych lokalnych producentów. Serdecznie zapraszam na stoisko dolnośląskie na wrocławskim jarmarku – dodaje Grzegorz Macko.
Od słynnej ceramiki po tradycyjne pierniki
Niezależnie czy planujemy zakupy produktów spożywczych czy rękodzieła, na stoisku Dolnego Śląska na pewno znajdziemy odpowiednią ofertę.
- Przywiązujemy na naszym stoisku wielką wagę do autentyczności naszej oferty. Znamy osobiście każdego producenta i możemy ich z przekonaniem polecić – mówi organizatorka stoiska Jagienka Świetlik-Prus z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
Wśród wystawców, których produkty można spotkać na stoisku regionu, są producenci rękodzieła Rest at Home, Ślężański, Mamfika, Kaczawskie Skrzaty, producenci ceramiki z Bolesławca i Dobkowa, Huta Julia, czy Granitowa Galeria.
- Klienci najczęściej szukają przede wszystkim praktycznych upominków, które są przydatne na co dzień, np. świeżo palonych kaw, herbat czy miodów. Niezmiennie popularne są przetwory produkowane z owoców i warzyw z naszej okolicy. Drugi ważny aspekt to oryginalność, i tu z pomocą przychodzi np. ręcznie robiona biżuteria bazująca na np. minerałach wydobywanych pod Ślężą, której nie znajdziemy w popularnych sieciówkach czy ofertach z importu. Często komponujemy zestawy prezentowe właśnie z tych produktów, ciastka, przetwory, butelka dobrego wina z pobliskiej winnicy - wyjaśnia Ewelina Staniszewska-Grudzińska, właścicielka sklepu Ślężański w Sobótce.
Dla poszukiwaczy dolnośląskich smaków ofertę przygotowali m.in. Dziki Zwierz, piekarnia Vitafit, Sznajderowie - producenci kiszonek, czy Dyniowy Zakątek. Dostępne są też cieszące się dużym zainteresowaniem Pierniki Wrocławskie. Ciekawostką jest również nagrodzony podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich jabłkowy grzaniec bezalkoholowy od pani Barbary Banaś, który cieszy się dużym zainteresowaniem gości.
Stoisko z produktami „Made in Dolny Śląsk”, które znaleźć można nieopodal fontanny na wrocławskim rynku, będzie funkcjonowało na Jarmarku Bożonarodzeniowym do 23 grudnia codziennie do godziny 21:00.
Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:
![]() |
![]() |
![]() |