Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-04-26 14:20

  W podróż po skalnym labiryncie Szczelińca Wielkiego zaprasza Anna Sikorska, przewodnik sudecki oraz kierownik schroniska PTTK Na Szczelińcu. W Górze zakochana od dziesięciu lat. Na niej mieszka i pracuje, ją fotografuje, po niej oprowadza i przekazuje swoją fascynację Górą każdemu, kto również chce Górę pokochać...

 • 2019-04-24 22:27

  Książka „Jan Nepomuk hrabě Harrach“, która w ubiegłym roku wydana została nakładem Krkonošskiego narodneho parku (KRNAP) uznana została za „książkę roku“ województwa libereckiego w kategorii „Monografie“. Ponad 300-stronicowa publikacja, dzieło Jana Luštinca, opisuje ze szczegółami życie i działalność jednego z najbardziej znanych szlachciców regionu Karkonoszy

 • 2019-04-15 22:19

  "Polska Jerozolima 1945-1950. Fenomen osiedla żydowskiego w powiecie dzierżoniowskim" to album zawierający kilkaset zdjęć z obszernymi opisami dotyczącymi społeczności żydowskiej w dolnośląskich miejscowościach: Dzierżoniów, Bielawa, Pieszyce, Piława Górna i Niemcza w latach 1945-1950. Publikacja ma format A4 i zawiera 176 stron

 • 2019-04-01 19:01

  Ta publikacja nie jest zwykłym przewodnikiem historycznym – jest niezwykłą historią miejsc i ludzi, którzy kiedyś mieszkali na Dolnym Śląsku. Jest też opowieścią o powojennym świecie żydowskim, którego już dzisiaj nie ma, a w latach 40. i 50. XX w. był ewenementem na skalę ogólnopolską. Na łamach książki nie znajdą Państwo suchych faktów historycznych – autorzy często oddają głos swoim bohaterom, sięgając do ich wspomnień i relacji publikowanych na łamach prasy żydowskiej

 • 2019-01-27 17:39

  Jest jednym z najcenniejszych gotyckich zabytków Dolnego Śląska. Jej ogromna skala i ponadprzeciętne wartości artystyczne od dawna wzbudzały zachwyt i zainteresowanie historyków sztuki oraz odwiedzających miasto. W opracowaniu zaprezentowano dzieje bazyliki w Strzegomiu – obfitujące w liczne znaki zapytania etapy jej wznoszenia, historie kataklizmów i wojen, które pozostawiły ślady na jej murach, a także omówiono cenne dzieła sztuki stanowiące wyposażenie świątyni

Wizyt:
Dzisiaj: 358Wszystkich: 3474904

Łuna nad Bogatynią - oświadczenie Instytutu Astronomii

2016-03-02 08:01

     [od red.] Od kilku miesięcy w czeskiej prasie zaczęły pojawiać się artykuły o szklarniach, jakie znajdują się w okolicach Bogatyni. Ich światło, jakie emitują w nocy porównywane często było do świateł wielotysięcznego miasta, a łuna na niebie, według czeskich dziennikarzy, zanieczyszczała je światłem w stopniu tak dużym, że mieszkańcy przygranicznych miejscowości skarżyli się na kłopoty ze snem. Nie zajmowaliśmy się do tej pory tym tematem na łamach NaszychSudetów, ale otrzymaliśmy oświadczenie z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, które chcielibyśmy wam zaprezentować…

 


     W imieniu instytucji założycielskich, które 4 listopada 2009 roku powołały międzynarodowy Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN), stanowczo protestujemy przeciwko podawaniu do publicznej wiadomości przez mass-media w Polsce, nierzetelnych i nieprawdziwych informacji o poziomie zagrożenia nocnego nieba w IPCN, spowodowanego emisją sztucznego światła przez szklarnie warzywnicze Citronex Polska w Bogatyni.

     Ukazujące się od połowy lutego 2016 r. publikacje zawierają treści, będące głównie zapożyczeniami z publikacji czeskich. Poziom skrótów i uproszczeń w nich jest nie do zaakceptowania. Żadna z redakcji nie poprosiła o wypowiedź którejkolwiek osoby związanej z IPCN w Polsce, co jest tym bardziej zdumiewającym przejawem braku rzetelności dziennikarskiej, że dotarcie do ojców-założycieli Izerskiego Paku Ciemnego Nieba jest niezwykle łatwe.


Nocne zdjęcia okolic Bogatyni wykonane przez satelitę Suomi NPP w 2014 i 2015 roku. Widoczny wzrost jasności w okolicy elektrowni Turów spowodowany uruchomieniem szklarni (znaczona czerwonym kółkiem). Wizualizacja zdjęć satelitarnych wykonana przez Jurija Stare (www.lightpollutionmap.info) na podstawie danych z Earth Observation Group, NOAA National Geophysical Data Center

 

     Zarówno na oficjalnej stronie internetowej Parku www.izera-darksky.eu, jak też pod innymi adresami organizacji i mediów współpracujących z IPCN, można odnaleźć adres poczty elektronicznej, nazwiska osób zaangażowanych w powstanie i rozwijanie Parku oraz reprezentujących go na zewnątrz.

     Chcemy także stanowczo podkreślić, iż polskie instytucje powołujące Izerski Park Ciemnego Nieba, ani też którakolwiek osoba utożsamiająca się z Parkiem w Polsce, nie inspirowały polskich publikacji medialnych na temat zanieczyszczenia światłem w rejonie Bogatyni, nie przekazywały żadnych informacji o zagrożeniu nocnego nieba w IPCN oraz nie wskazywały przedsiębiorstwa Citronex Polska jako winowajcy tego rzekomego stanu rzeczy.


Widok w kierunku Bogatyni i szklarni ze wzgórza odległego o 12 km od szklarni. Dwa zdjęcia porównują sytuację, w której oświetlenie w szklarni jest włączone i wyłączone (fot. Liberecki Klub Astronomów, udalosti.astronomy.cz)

 

     Owszem, z pomiarów i analiz wynika, iż wskutek sezonowego doświetlania upraw pomidorów w szklarni Citronex Polska presja sztucznego oświetlenia na IPCN wzrosła, lecz jak dotąd nie sięga ona poziomu uniemożliwiającego prowadzenie obserwacji astronomicznych w Górach Izerskich.

     Negatywny wpływ emisji świetlnej wywołanej przez uruchomienie szklarni dotyczy przede wszystkim najbliższego otoczenia, w tym pobliskich miejscowości: Bogatyni-Trzcieńca i Bogatyni-Zatonia w Polsce oraz Hirschfelde, Rosenthal i Dittelsdorf w RFN.

     Przekonani jednak jesteśmy, iż dotkliwy problem zanieczyszczenia światłem okolicy Bogatyni uda się rozwiązać poprzez współpracę instytucji naukowych z przedsiębiorstwem Citronex Polska – która, jak donosi oficjalny komunikat firmy – została już podjęta. Ponadto Instytut Astronomiczny UWr oferuje wsparcie dla tych kroków zaradczych swą wiedzą na temat zanieczyszczenia światłem. Osoby związane z IPCN chętnie udzielą wszelkich rad w tym zakresie.

     Jako naukowo-przyrodnicza inicjatywa, nowatorska w skali Europy, Izerski Park Ciemnego Nieba jest unikatowym przedsięwzięciem na polsko-czeskim pograniczu. Nie możemy pozwolić na wciąganie IPCN poprzez nieodpowiedzialne i nierzetelne publikacje, w międzynarodowy spór na poziomie lokalnym. Najpoważniejszym zagrożeniem dla Izerskiego Parku Ciemnego Nieba są nieprawdziwe informacje na jego temat.

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego

 


     Aby ułatwić dotarcie do rzetelnych informacji o izerskiej ciemności i Izerskim Parku Ciemnego Nieba, podajemy adresy internetowe:

Oficjalny serwis informacyjny IPCN: www.izera-darksky.eu
Treść memorandum powołującego Park: www.izera-darksky.eu/info/memorandum-pl.pdf
Zbiór najważniejszych informacji o IPCN dla mediów: www.izera-darksky.eu/info/IPCN-dla-mediow.pdf
Ulotka informacyjna prezentująca Park: www.izera-darksky.eu/info/info-ulotka.pdf
Relacja ze spotkania powołującego park: www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=219
Podstawowe informacje na temat fenomenu ciemnego nieba w Górach Izerskich: www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=239
Serwis poświęcony ochronie ciemności i zanieczyszczeniu światłem: www.ciemneniebo.pl
Strona stowarzyszenia POLARIS, zajmującego się krzewieniem wiedzy o zanieczyszczeniu światłem: www.polaris.org.pl 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Egon Sum2016-03-02 16:23

  Hmm, nie bardzo rozumiem, co mają wspólnego skargi mieszkańców na kłopoty ze snem od nadmiaru nocnego sztucznego światła z Instytutem Astronomicznym UWr. No ale skoro pracownicy tego instytutu sami o sobie piszą, że są jakimiś ojcami-założycielami, to bez wątpienia mają bardzo rozbudowane kolektywne ego i przekonanie o ważności swego miejsca we wszechświecie.
  Trochę to śmieszne: mieszkańcy pogranicznych rejonów Czech nie mają nic innego do roboty, tylko szukać jakiegoś wrocławskiego instytutu i konsultować z nim swoje nocne bolączki. I to oświadczenie, pod którym nikt się imiennie nie podpisał.... To już kabaret!

 • biegacz2016-03-03 23:45

  Wzruszające! Choć nie wiem, czy nie bardziej śmieszne. Albo żenujące. To może ja też wydam oświadczenie, że nie pisałem nic na temat ostatniej powodzi w Indonezji, nikt mnie o to nie pytał (mimo że powinien), a każdy kto na ten temat coś napisał nie ma żadnego związku z moją osobą? Gdzie Góry Izerskie a gdzie Bogatynia? Zabierając się za czytanie artykułu myślałem, że owi naukowcy przeprowadzili jakieś badania na ten temat i doczekam się fachowej i wyczerpującej analizy zjawiska. Nic z tych rzeczy! Zamiast tego bełkot i urażona duma. No cóż, jacy naukowcy, taka wypowiedź. Smutne, że tacy ludzie żyją z naszych podatków.

 • eco2016-03-04 13:51

  Pewnie chodzi o to, żeby wykorzystać okazję i po raz kolejny zareklamować Park Ciemnego Nieba w góach Izerskich (widać to po linkach, które tak się mają do tematu jak pięść do nosa ). Ten Park Ciemnego Nieba to też jest totalna bzdura, fanaberia pseudonaukowców, społeczeństwo nic z tego nie ma , a idą na to pieniądze na naszych podatków. Małe dzieci wymyśliły sobie kolejną zabawkę za pieniądze podatników. Ciemne niebo doskonale radziło sobie w Górach Izerskich bez astronomów z Uniwersytetu Wrocławskiego. No ale trzeba udawać że coś się robi i mieć pretekst do dojenia publicznych pieniędzy. Nastawiali jakichś kamieni udających planety, wybudowali z betonu obrzydliwy gnomon, z pięknej Hali Izerskiej zrobili disneyland. Zero wyczucia charakteru miejsca i poszanowania unikalnej przyrody tego terenu.

Komentarz
Facebook