Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-09-17 07:35

  Niezależnie od tego, czy znacie Wrocław od podszewki, czy przyjechaliście tu pierwszy raz i chcielibyście poznać miasto, warto przeczytać tę książkę. Wojciech Chądzyński prowadzi nas po miejscach znanych i zapoznanych, zabytkach, które zwiedza każdy przybywający, ale i tych, których nie odwiedzają nawet wieloletni mieszkańcy grodu nad Odrą

 • 2019-08-18 15:37

  Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich. Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś

 • 2019-08-15 21:24

  Kolej podsudecka na ponad 200-kilometrowym szlaku tworzy wyjątkową możliwość zobaczenia zarówno głównych pasm sudeckich, jak i zwiedzenia wielu śląskich miast pochodzenia średniowiecznego o bogatym dziedzictwie kulturowym i materialnym. Książka opisuje dzieje powstania i funkcjonowania linii kolejowej powstałej dwuetapowo: w latach 1844‒1858 pomiędzy Legnicą, Świdnicą i Ząbkowicami Śląskimi i w latach 1874‒1876 pomiędzy...

 • 2019-08-15 21:20

  Książka "Mosty kolejowe na Śląsku do 1945 roku" umożliwia poznanie bogatych dziejów najważniejszych obiektów mostowych oraz prześledzenie rozwoju mostowej myśli inżynieryjnej stosowanej na Śląsku Pruskim przez ponad 100 lat funkcjonowania kolei. Od epoki wielkich kamiennych mostów sklepionych przez okres dominacji konstrukcji stalowych po stosowanie technologii żelbetowej…

 • 2019-08-03 10:12

  Ukazał się 170. numer czasopisma „Sudety. Przyroda, kultura, historia”. To spory wyczyn, bo po pierwsze i najważniejsze, tyle wydanych numerów robi wrażenie, a po drugie, bo ostatnio czasopismo ukazuje się z tak dużą nieregularnością, że wielu wróżyło mu szybko koniec. Tak się na szczęście nie stało i oto mamy kolejną dawkę artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu zainteresować mogą miłośników Sudetów

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1033Wszystkich: 3654740

Łuna nad Bogatynią - oświadczenie Instytutu Astronomii

2016-03-02 08:01

     [od red.] Od kilku miesięcy w czeskiej prasie zaczęły pojawiać się artykuły o szklarniach, jakie znajdują się w okolicach Bogatyni. Ich światło, jakie emitują w nocy porównywane często było do świateł wielotysięcznego miasta, a łuna na niebie, według czeskich dziennikarzy, zanieczyszczała je światłem w stopniu tak dużym, że mieszkańcy przygranicznych miejscowości skarżyli się na kłopoty ze snem. Nie zajmowaliśmy się do tej pory tym tematem na łamach NaszychSudetów, ale otrzymaliśmy oświadczenie z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, które chcielibyśmy wam zaprezentować…

 


     W imieniu instytucji założycielskich, które 4 listopada 2009 roku powołały międzynarodowy Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN), stanowczo protestujemy przeciwko podawaniu do publicznej wiadomości przez mass-media w Polsce, nierzetelnych i nieprawdziwych informacji o poziomie zagrożenia nocnego nieba w IPCN, spowodowanego emisją sztucznego światła przez szklarnie warzywnicze Citronex Polska w Bogatyni.

     Ukazujące się od połowy lutego 2016 r. publikacje zawierają treści, będące głównie zapożyczeniami z publikacji czeskich. Poziom skrótów i uproszczeń w nich jest nie do zaakceptowania. Żadna z redakcji nie poprosiła o wypowiedź którejkolwiek osoby związanej z IPCN w Polsce, co jest tym bardziej zdumiewającym przejawem braku rzetelności dziennikarskiej, że dotarcie do ojców-założycieli Izerskiego Paku Ciemnego Nieba jest niezwykle łatwe.


Nocne zdjęcia okolic Bogatyni wykonane przez satelitę Suomi NPP w 2014 i 2015 roku. Widoczny wzrost jasności w okolicy elektrowni Turów spowodowany uruchomieniem szklarni (znaczona czerwonym kółkiem). Wizualizacja zdjęć satelitarnych wykonana przez Jurija Stare (www.lightpollutionmap.info) na podstawie danych z Earth Observation Group, NOAA National Geophysical Data Center

 

     Zarówno na oficjalnej stronie internetowej Parku www.izera-darksky.eu, jak też pod innymi adresami organizacji i mediów współpracujących z IPCN, można odnaleźć adres poczty elektronicznej, nazwiska osób zaangażowanych w powstanie i rozwijanie Parku oraz reprezentujących go na zewnątrz.

     Chcemy także stanowczo podkreślić, iż polskie instytucje powołujące Izerski Park Ciemnego Nieba, ani też którakolwiek osoba utożsamiająca się z Parkiem w Polsce, nie inspirowały polskich publikacji medialnych na temat zanieczyszczenia światłem w rejonie Bogatyni, nie przekazywały żadnych informacji o zagrożeniu nocnego nieba w IPCN oraz nie wskazywały przedsiębiorstwa Citronex Polska jako winowajcy tego rzekomego stanu rzeczy.


Widok w kierunku Bogatyni i szklarni ze wzgórza odległego o 12 km od szklarni. Dwa zdjęcia porównują sytuację, w której oświetlenie w szklarni jest włączone i wyłączone (fot. Liberecki Klub Astronomów, udalosti.astronomy.cz)

 

     Owszem, z pomiarów i analiz wynika, iż wskutek sezonowego doświetlania upraw pomidorów w szklarni Citronex Polska presja sztucznego oświetlenia na IPCN wzrosła, lecz jak dotąd nie sięga ona poziomu uniemożliwiającego prowadzenie obserwacji astronomicznych w Górach Izerskich.

     Negatywny wpływ emisji świetlnej wywołanej przez uruchomienie szklarni dotyczy przede wszystkim najbliższego otoczenia, w tym pobliskich miejscowości: Bogatyni-Trzcieńca i Bogatyni-Zatonia w Polsce oraz Hirschfelde, Rosenthal i Dittelsdorf w RFN.

     Przekonani jednak jesteśmy, iż dotkliwy problem zanieczyszczenia światłem okolicy Bogatyni uda się rozwiązać poprzez współpracę instytucji naukowych z przedsiębiorstwem Citronex Polska – która, jak donosi oficjalny komunikat firmy – została już podjęta. Ponadto Instytut Astronomiczny UWr oferuje wsparcie dla tych kroków zaradczych swą wiedzą na temat zanieczyszczenia światłem. Osoby związane z IPCN chętnie udzielą wszelkich rad w tym zakresie.

     Jako naukowo-przyrodnicza inicjatywa, nowatorska w skali Europy, Izerski Park Ciemnego Nieba jest unikatowym przedsięwzięciem na polsko-czeskim pograniczu. Nie możemy pozwolić na wciąganie IPCN poprzez nieodpowiedzialne i nierzetelne publikacje, w międzynarodowy spór na poziomie lokalnym. Najpoważniejszym zagrożeniem dla Izerskiego Parku Ciemnego Nieba są nieprawdziwe informacje na jego temat.

Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego

 


     Aby ułatwić dotarcie do rzetelnych informacji o izerskiej ciemności i Izerskim Parku Ciemnego Nieba, podajemy adresy internetowe:

Oficjalny serwis informacyjny IPCN: www.izera-darksky.eu
Treść memorandum powołującego Park: www.izera-darksky.eu/info/memorandum-pl.pdf
Zbiór najważniejszych informacji o IPCN dla mediów: www.izera-darksky.eu/info/IPCN-dla-mediow.pdf
Ulotka informacyjna prezentująca Park: www.izera-darksky.eu/info/info-ulotka.pdf
Relacja ze spotkania powołującego park: www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=219
Podstawowe informacje na temat fenomenu ciemnego nieba w Górach Izerskich: www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=239
Serwis poświęcony ochronie ciemności i zanieczyszczeniu światłem: www.ciemneniebo.pl
Strona stowarzyszenia POLARIS, zajmującego się krzewieniem wiedzy o zanieczyszczeniu światłem: www.polaris.org.pl 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Egon Sum2016-03-02 16:23

  Hmm, nie bardzo rozumiem, co mają wspólnego skargi mieszkańców na kłopoty ze snem od nadmiaru nocnego sztucznego światła z Instytutem Astronomicznym UWr. No ale skoro pracownicy tego instytutu sami o sobie piszą, że są jakimiś ojcami-założycielami, to bez wątpienia mają bardzo rozbudowane kolektywne ego i przekonanie o ważności swego miejsca we wszechświecie.
  Trochę to śmieszne: mieszkańcy pogranicznych rejonów Czech nie mają nic innego do roboty, tylko szukać jakiegoś wrocławskiego instytutu i konsultować z nim swoje nocne bolączki. I to oświadczenie, pod którym nikt się imiennie nie podpisał.... To już kabaret!

 • biegacz2016-03-03 23:45

  Wzruszające! Choć nie wiem, czy nie bardziej śmieszne. Albo żenujące. To może ja też wydam oświadczenie, że nie pisałem nic na temat ostatniej powodzi w Indonezji, nikt mnie o to nie pytał (mimo że powinien), a każdy kto na ten temat coś napisał nie ma żadnego związku z moją osobą? Gdzie Góry Izerskie a gdzie Bogatynia? Zabierając się za czytanie artykułu myślałem, że owi naukowcy przeprowadzili jakieś badania na ten temat i doczekam się fachowej i wyczerpującej analizy zjawiska. Nic z tych rzeczy! Zamiast tego bełkot i urażona duma. No cóż, jacy naukowcy, taka wypowiedź. Smutne, że tacy ludzie żyją z naszych podatków.

 • eco2016-03-04 13:51

  Pewnie chodzi o to, żeby wykorzystać okazję i po raz kolejny zareklamować Park Ciemnego Nieba w góach Izerskich (widać to po linkach, które tak się mają do tematu jak pięść do nosa ). Ten Park Ciemnego Nieba to też jest totalna bzdura, fanaberia pseudonaukowców, społeczeństwo nic z tego nie ma , a idą na to pieniądze na naszych podatków. Małe dzieci wymyśliły sobie kolejną zabawkę za pieniądze podatników. Ciemne niebo doskonale radziło sobie w Górach Izerskich bez astronomów z Uniwersytetu Wrocławskiego. No ale trzeba udawać że coś się robi i mieć pretekst do dojenia publicznych pieniędzy. Nastawiali jakichś kamieni udających planety, wybudowali z betonu obrzydliwy gnomon, z pięknej Hali Izerskiej zrobili disneyland. Zero wyczucia charakteru miejsca i poszanowania unikalnej przyrody tego terenu.

Komentarz
Facebook