Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz
Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?
Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik
Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
W czwartek, 1 lutego br. o godz. 19:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu DCF, pt. „Magiel filmowy”. Gospodarzem magla będzie znany krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski, a jego pierwszym gościem - Kinga Preis.
„Magiel filmowy” to kolejna cykliczna propozycja Dolnośląskiego Centrum Filmowego dla wrocławskich miłośników kina. Raz w miesiącu widzowie DCF-u będą mieć okazję do spotkania i rozmowy z wybranym twórcą filmowym – aktorem, reżyserem czy scenarzystą. Spotkania poprowadzi krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski. Pierwszy „magiel” już w najbliższy czwartek, 1 lutego o godz. 19:00, rozmówczynią Łukasza Maciejewskiego będzie jedna z najbardziej znanych, cenionych i lubianych wrocławskich aktorek - Kinga Preis.
- Idea „Magla filmowego” jest prosta i doskonale wpisuje się w misję DCF-u, jako przestrzeni aktywnego dialogu o sztuce filmowej: najpierw pokaz dobrego filmu, po nim „talk show” z udziałem zaproszonej gwiazdy. Naszym pierwszym gościem będzie aktorka bardzo silnie związana z Wrocławiem, Kinga Preis - informuje Jarosław Perduta, dyrektor DCF-u.
Pretekstem do rozmowy z artystką będzie przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Kingi Dębskiej pt. „Plan B”, w którym Kinga Preis gra jedną z głównych ról. Dodatkowy kontekst wydarzenia związany jest z książką Łukasza Maciejewskiego, pt. „Aktorki. Odkrycia", która jest zbiorem osiemnastu wnikliwych i szczerych rozmów autora z najważniejszymi polskimi aktorkami. Wśród bohaterek książki znajdziemy również Kingę Preis.
- Dzięki „Maglowi” wrocławianie zyskują okazję do wyjątkowych spotkań z inspirującymi ludźmi filmu – mówi dyrektor Perduta. - Łukasz Maciejewski, jako prowadzący, gwarantuje bardzo wysoki poziom wydarzenia. Wielokrotnie dowiódł, że prowadzone przez niego talk-shows to widowiska same w sobie.
„Magiel” będzie formą otwartą. Uczestnicy spotkania będą mogli wziąć czynny udział w dyskusjach z zaproszonymi gośćmi. Dla autorów najciekawszych pytań DCF przygotuje ciekawe nagrody - niespodzianki. Bilety na czwartkowy „Magiel filmowy” dostępne są w kasach kina DCF, ich cena wynosi 22 zł. Osoby zainteresowane książką autorstwa Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Odkrycia" będą mogli ją kupić podczas wydarzenia.