Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-07-25 07:25

  Z niezwykłą regularnością ukazuje się Magazyn turystyki górskiej "npm", którego 209. numer pojawił się właśnie na półkach w księgarniach i kioskach. Wśród wielu ciekawych artykułów warto zwrócić uwagę na rozmowę z Rafałem Fronią, prywatnie właścicielem jeleniogórskiego wydawnictwa "Plan", którego mapy znają wszyscy miłośnicy Sudetów, himalaistą, a ostatnio autorem książki "Anatomia góry"

 • 2018-07-13 07:51

  Piechowice, Górzyniec, Michałowice, Pakoszów i Piastów to główni „bohaterowie” zarysu monograficznego Piechowic, wydanego przez Związek Gmin Karkonoskich. Zawartość jest bardzo bogata i obejmuje zarówno fotografie, jak i dokumenty, ludzi i uroczystości. Do publikacji dołączona jest płyta DVD

 • 2018-07-07 17:29

  Przewodnik obejmuje obszar całych Sudetów od Gór Łużyckich po Góry Odrzańskie na terenie Polski, Czech i Niemiec. Składa się z trzech części. Część pierwsza "Oblicze Sudetów" to ogólne informacje fizyczno-geograficzne, historyczne oraz o zagospodarowaniu turystycznym. Część druga to "ABC miejscowości" z obszaru Polski, Niemiec i Czech. Część trzecia Pasma Sudetów to opis szczytów i pasm w układzie fizyczno-geograficznym

 • 2018-04-28 09:46

  Gdy w 1995 roku miałem okazję otrzymać od autora książkę z dedykacją, przeczytałem ją od deski do deski w zaledwie dwa dni. Od tego czasu minęło sporo lat, ukazały się kolejne wydania „Zwyciężyć znaczy przeżyć”, co raz to grubsze, uzupełniane o kolejne rozdziały. Całkiem niedawno, nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazało się czwarte wydanie książki, które objętością w niczym nie przypomina już pamiętnej książki w niebieskiej okładce sprzed niemal ćwierć wieku

 • 2018-04-27 07:34

  Wydawnictwo Compass znane było do tej pory przede wszystkim z turystycznych wydawnictw, które swym zasięgiem obejmowały Beskidy i Tatry. Od kilku lat jednak pojawiają się tytuły sudeckie, początkowo nieśmiało, teraz już coraz odważniej. Wśród oferty wydawnictwa mamy między innymi przewodnik po Głównym Szlaku Sudeckim, a także mapy Gór Złotych, Ziemi kłodzkiej, Masywu Śnieżnika i Gór Sowich. Najnowszym produktem jest mapa najwyższego sudeckiego pasma: Karkonoszy oraz Gór Izerskich

Wizyt:
Dzisiaj: 864Wszystkich: 2793388

Majówka z gitarowym rekordem i dobrą muzyką

Fot. Mieczysław Michalak
Fot. Mieczysław Michalak
2018-04-30 10:00

     Rok 2018 przyniósł stolicy Dolnego Śląska tytuł najlepszej europejskiej destynacji turystycznej, co oznacza, że Wrocław warto odwiedzać przy każdej okazji. Jedną z nich z pewnością jest zbliżający się wielkimi krokami weekend majowy, który od lat we Wrocławiu znany jest lepiej jako wielkie Święto Gitary.

Dzieciaki do gitar

     Tegoroczna edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa rozpocznie się dzień wcześniej, bo już 30 kwietnia „Światowym Dniem Krasnoludka z Gitarą". To impreza zadedykowana najmłodszym. - Co roku staramy się wprowadzić dodatkowy wątek do Gitarowego Rekordu Guinnessa, który urozmaici nasz festiwal i jednocześnie przyciągnie do Wrocławia nowych fanów gitarowego grania. W roku 2014 były to "Gitarowe Rodziny" w 2015 "Dziewczyna z Gitarą", a w tym roku przyszedł czas na grające dzieciaki. Osiągnięty we Wrocławiu pułap 7356 gitar jest trudny do przekroczenia bez wsparcia sił "nadprzyrodzonych" - zatem cała nadzieja w krasnalach i dzieciach - mówi Leszek Cichoński, dyrektor artystyczny Thanks Jimi Festival.

     Dla najmłodszych fanów gitarowego grania przygotowano sporo atrakcji: koncert Arki Noego, Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, występ międzypokoleniowego duetu basowego w składzie Wojciech Pilichowski i „Super Dzieciak” - Kamil Pyrek oraz warsztaty cyrkowe, zabawy i konkursy. A przede wszystkim możliwość stworzenia Gitarowej Orkiestry Krasnoludków, która jako pierwsza zrobi próbę „Hey Joe” we wrocławskim Rynku. Dla małych śmiałków, którzy będą chcieli pomóc w ustanowieniu nowego rekordu przygotowano specjalną Strefę Krasnoludka z Gitarą także 1 maja.

Potrzebujemy 7356 gitar i…Ciebie

     Aby wziąć udział w Gitarowym Rekordzie Guinnessa wystarczy mieć gitarę, banjo, ukulele czy mandolinę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.* Impreza rozpocznie się 1 maja o godz. 10:00 na wrocławskim Rynku. Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi pomysłodawca imprezy, Leszek Cichoński, a fanów gitarowego grania, jak zwykle, wspierać będą znakomici polscy i zagraniczni muzycy: LeBurn Maddox, Andrzej Nowak (TSA), Ryszard Sygitowicz (Perfect), Wojtek Hoffmann (Turbo), Sebastian Riedel, Paweł „Drak” Grzegorczyk (Hunter), Michał Jelonek, Grzegorz Markowski, Jakub Żytecki oraz Michael Molenda, redaktor naczelny amerykańskiego magazynu "Guitar Player".

     Zanim jednak kultowe „Hey Joe” zabrzmi na tysiące gitar, na scenie zobaczymy kilka koncertów i wydarzeń specjalnych. Wśród nich m.in. projekt Viva Santana - nowy pomysł Leszka Cichońskiego i Jose Torresa z największymi przebojami Carlosa Santany, wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – koncert upamiętniający twórczość legendarnego wokalisty zespołu Dżem w wykonaniu Sebastiana Riedla i zespołu Cree, występ zespołu Złe Psy, wspólne wykonanie „Nie płacz Ewka” z pomocą Grzegorza Markowskiego czy występ Łukasza Łyczkowskiego znanego z ostatniej edycji programu „The Voice of Poland”. Poza tym na uczestników czekają także liczne konkursy z nagrodami, w tym ten na najlepsze przebranie czy „gitarę z byle czego”. Jedyne kryterium – autor musi na niej zagrać.

     Warto dodać, że gitarowe szaleństwo opanowało nie tylko Wrocław. W tym roku po gitary sięgną także w: Kolbotn w Norwegii, Prerov w Czechach, Dreznie i Oberhausen w Niemczech i po raz pierwszy w siedzibie biura Guinness World Records – Londynie. A dla wszystkich, którzy nie będą mogli stawić się z gitarą we Wrocławiu przygotowano transmisję online. Zmagania gitarzystów oraz zaplanowane na ten dzień atrakcje będzie można zobaczyć na stronie www.heyjoe.pl.

Ciąg dalszy nastąpi

     Wieczorem przenosimy się z Rynku do Hali Stulecia, gdzie w ramach koncertu gwiazd, który rozpoczyna wrocławska 3-Majówkę zobaczymy Sinfonity –  światowej sławy orkiestrę symfoniczną gitar elektrycznych z Hiszpanii, legendarny thrash metalowy zespół Kreator, hardrockową supergrupę – The Dead Daises, której członkami są m.in. John Corabi (Mötley Crüe, Ratt), Doug Aldrich (Whitesnake, Dio) i Marco Mendoza (Whitesnake Thin Lizzy) oraz trzy polskie składy – Lao Che, Perfect oraz Hunter.

     Dwa kolejne dni, to muzyczna uczta dla fanów dobrego rocka, artystów z pierwszych miejsc list przebojów oraz poszukiwaczy świeżych, nowych brzmień. 3-Majówka, która otwiera sezon plenerowych imprez w Polsce odbędzie się na urokliwych terenach Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na dwóch scenach zagrają:

2 maja - Ayo, Pidżama Porno, Nocny Kochanek, Jelonek, Vader, Coma, Me And That Man, Bokka, Krzysztof Zalewski, Organek, O.S.T.R., Bass Astral X Igo oraz  Miuosh Akustycznie. 
3 maja - Kult, Dubioza Kolektiv, The Dumplings, Percival Schuttenbach & Hunt Live, Waglewski Fisz Emade, Grubson, Mikromusic, Kortez, Happysad, Ralph Kaminski

 

więcej informacji nt. Gitarowego Rekordu Guinnessa znajdziecie na stronie www.heyjoe.pl 

Galeria

 
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook