Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-01-05 23:09

  Należał do Piastów śląskich, rycerza-rabusia, a nawet do... zakonników. Historia zamku Bolków jest równie fascynująca jak jego mury. Zajmuje cały siodłowy grzbiet wzgórza (396 m), z któego jak na dłoni widać okolicę - to naturalny punkt strategiczny. W pierwszym etapie wzniesiono kamienną, wolnostojącą wieżę (stołp) na planie koła przechodzącego w ostry dziób...

 • 2019-01-05 22:59

  "Tramwaje Dolnośląskie", to drugi z tomów poświęcony historii miejskiego transportu szynowego w miastach Dolnego Śląska. Przed państwem próba syntetycznego opracowania dziejów legnickich tramwajów. Choć przez siedemdziesiąt lat tram­waje wpisywały się w codzienność miasta, pamięć o ich ist­nieniu coraz bardziej się zaciera. Nic dziwnego, ostatni tramwaj zjechał z ulic Legnicy przed blisko półwieczem…

 • 2019-01-05 21:05

  Album zawiera opisy ponad 80 zabytków ziemi dzierżoniowskiej, pojmowanej jako tereny gmin Dzierżoniów, Łagiewniki, Niemcza, Pieszyce, Bielawa i Piława Górna. Opisom towarzyszą kolorowe zdjęcia obiektów, często wykonywane z lotu ptaka, co nadaje im wyjątkowego charakteru. Na końcu książki krótkie opisy w języku angielskim

 • 2018-12-06 07:28

  Teza o roli, jaką artystyczne i handlowe środowisko XV-wiecznej Norymbergi miało odegrać w kształtowaniu późnogotyckiego malarstwa na Śląsku, znalazła się w wielu opracowaniach literatury przedmiotu powstałej w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Większość badaczy, dociekając genezy obecności nowych rozwiązań formalno-stylowych i ikonograficznych w malarstwie śląskim w latach około 1440–1520, poszukiwało ich zwłaszcza w ścisłych kontaktach handlowych Wrocławia z Norymbergą

 • 2018-12-02 16:55

  Niniejsza książka jest ostatnią z pięciu tomów poświęconych dziejom szlacheckich i arystokratycznych rezydencji w Sudetach, na ich pogórzu i przedgórzu, tak po ich czeskiej jak i polskiej stronie. Autor, historyk z wykształcenia i krajoznawca z powołania, opisuje tu dzieje, także te najnowsze, 46 wybranych zamków, pałaców i dworów na terenie polskich Sudetów Wschodnich, zwłaszcza na obszarze ich północnego Przedgórza, charakteryzującego się bogactwem tego rodzaju obiektów

Wizyt:
Dzisiaj: 104Wszystkich: 3188349

Majówka z gitarowym rekordem i dobrą muzyką

Fot. Mieczysław Michalak
Fot. Mieczysław Michalak
2018-04-30 10:00

     Rok 2018 przyniósł stolicy Dolnego Śląska tytuł najlepszej europejskiej destynacji turystycznej, co oznacza, że Wrocław warto odwiedzać przy każdej okazji. Jedną z nich z pewnością jest zbliżający się wielkimi krokami weekend majowy, który od lat we Wrocławiu znany jest lepiej jako wielkie Święto Gitary.

Dzieciaki do gitar

     Tegoroczna edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa rozpocznie się dzień wcześniej, bo już 30 kwietnia „Światowym Dniem Krasnoludka z Gitarą". To impreza zadedykowana najmłodszym. - Co roku staramy się wprowadzić dodatkowy wątek do Gitarowego Rekordu Guinnessa, który urozmaici nasz festiwal i jednocześnie przyciągnie do Wrocławia nowych fanów gitarowego grania. W roku 2014 były to "Gitarowe Rodziny" w 2015 "Dziewczyna z Gitarą", a w tym roku przyszedł czas na grające dzieciaki. Osiągnięty we Wrocławiu pułap 7356 gitar jest trudny do przekroczenia bez wsparcia sił "nadprzyrodzonych" - zatem cała nadzieja w krasnalach i dzieciach - mówi Leszek Cichoński, dyrektor artystyczny Thanks Jimi Festival.

     Dla najmłodszych fanów gitarowego grania przygotowano sporo atrakcji: koncert Arki Noego, Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, występ międzypokoleniowego duetu basowego w składzie Wojciech Pilichowski i „Super Dzieciak” - Kamil Pyrek oraz warsztaty cyrkowe, zabawy i konkursy. A przede wszystkim możliwość stworzenia Gitarowej Orkiestry Krasnoludków, która jako pierwsza zrobi próbę „Hey Joe” we wrocławskim Rynku. Dla małych śmiałków, którzy będą chcieli pomóc w ustanowieniu nowego rekordu przygotowano specjalną Strefę Krasnoludka z Gitarą także 1 maja.

Potrzebujemy 7356 gitar i…Ciebie

     Aby wziąć udział w Gitarowym Rekordzie Guinnessa wystarczy mieć gitarę, banjo, ukulele czy mandolinę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.* Impreza rozpocznie się 1 maja o godz. 10:00 na wrocławskim Rynku. Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi pomysłodawca imprezy, Leszek Cichoński, a fanów gitarowego grania, jak zwykle, wspierać będą znakomici polscy i zagraniczni muzycy: LeBurn Maddox, Andrzej Nowak (TSA), Ryszard Sygitowicz (Perfect), Wojtek Hoffmann (Turbo), Sebastian Riedel, Paweł „Drak” Grzegorczyk (Hunter), Michał Jelonek, Grzegorz Markowski, Jakub Żytecki oraz Michael Molenda, redaktor naczelny amerykańskiego magazynu "Guitar Player".

     Zanim jednak kultowe „Hey Joe” zabrzmi na tysiące gitar, na scenie zobaczymy kilka koncertów i wydarzeń specjalnych. Wśród nich m.in. projekt Viva Santana - nowy pomysł Leszka Cichońskiego i Jose Torresa z największymi przebojami Carlosa Santany, wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – koncert upamiętniający twórczość legendarnego wokalisty zespołu Dżem w wykonaniu Sebastiana Riedla i zespołu Cree, występ zespołu Złe Psy, wspólne wykonanie „Nie płacz Ewka” z pomocą Grzegorza Markowskiego czy występ Łukasza Łyczkowskiego znanego z ostatniej edycji programu „The Voice of Poland”. Poza tym na uczestników czekają także liczne konkursy z nagrodami, w tym ten na najlepsze przebranie czy „gitarę z byle czego”. Jedyne kryterium – autor musi na niej zagrać.

     Warto dodać, że gitarowe szaleństwo opanowało nie tylko Wrocław. W tym roku po gitary sięgną także w: Kolbotn w Norwegii, Prerov w Czechach, Dreznie i Oberhausen w Niemczech i po raz pierwszy w siedzibie biura Guinness World Records – Londynie. A dla wszystkich, którzy nie będą mogli stawić się z gitarą we Wrocławiu przygotowano transmisję online. Zmagania gitarzystów oraz zaplanowane na ten dzień atrakcje będzie można zobaczyć na stronie www.heyjoe.pl.

Ciąg dalszy nastąpi

     Wieczorem przenosimy się z Rynku do Hali Stulecia, gdzie w ramach koncertu gwiazd, który rozpoczyna wrocławska 3-Majówkę zobaczymy Sinfonity –  światowej sławy orkiestrę symfoniczną gitar elektrycznych z Hiszpanii, legendarny thrash metalowy zespół Kreator, hardrockową supergrupę – The Dead Daises, której członkami są m.in. John Corabi (Mötley Crüe, Ratt), Doug Aldrich (Whitesnake, Dio) i Marco Mendoza (Whitesnake Thin Lizzy) oraz trzy polskie składy – Lao Che, Perfect oraz Hunter.

     Dwa kolejne dni, to muzyczna uczta dla fanów dobrego rocka, artystów z pierwszych miejsc list przebojów oraz poszukiwaczy świeżych, nowych brzmień. 3-Majówka, która otwiera sezon plenerowych imprez w Polsce odbędzie się na urokliwych terenach Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na dwóch scenach zagrają:

2 maja - Ayo, Pidżama Porno, Nocny Kochanek, Jelonek, Vader, Coma, Me And That Man, Bokka, Krzysztof Zalewski, Organek, O.S.T.R., Bass Astral X Igo oraz  Miuosh Akustycznie. 
3 maja - Kult, Dubioza Kolektiv, The Dumplings, Percival Schuttenbach & Hunt Live, Waglewski Fisz Emade, Grubson, Mikromusic, Kortez, Happysad, Ralph Kaminski

 

więcej informacji nt. Gitarowego Rekordu Guinnessa znajdziecie na stronie www.heyjoe.pl 

Galeria

 
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook