Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-04-28 09:46

  Gdy w 1995 roku miałem okazję otrzymać od autora książkę z dedykacją, przeczytałem ją od deski do deski w zaledwie dwa dni. Od tego czasu minęło sporo lat, ukazały się kolejne wydania „Zwyciężyć znaczy przeżyć”, co raz to grubsze, uzupełniane o kolejne rozdziały. Całkiem niedawno, nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazało się czwarte wydanie książki, które objętością w niczym nie przypomina już pamiętnej książki w niebieskiej okładce sprzed niemal ćwierć wieku

 • 2018-04-27 07:34

  Wydawnictwo Compass znane było do tej pory przede wszystkim z turystycznych wydawnictw, które swym zasięgiem obejmowały Beskidy i Tatry. Od kilku lat jednak pojawiają się tytuły sudeckie, początkowo nieśmiało, teraz już coraz odważniej. Wśród oferty wydawnictwa mamy między innymi przewodnik po Głównym Szlaku Sudeckim, a także mapy Gór Złotych, Ziemi kłodzkiej, Masywu Śnieżnika i Gór Sowich. Najnowszym produktem jest mapa najwyższego sudeckiego pasma: Karkonoszy oraz Gór Izerskich

 • 2018-04-13 22:11

  Przedstawiamy Wlastimila Hofmana również jako człowieka poezji, w której, jak i w malarstwie, dawał wyraz swemu wewnętrznemu, duchowemu światu. Znaczącą część informacji o życiu artysty dostarczyła korespondencja jego i jego żony, udostępniona przez przyjaciół malarza i zbieraczy a także opowieści mieszkańców Szklarskiej Poręby. Materiał ilustracyjny w większości stanowią zdjęcia rodzinne Hofmanów oraz czarno-białe i barwne reprodukcje znanych i nieznanych obrazów malarza

 • 2018-03-31 09:32

  Miedzianka to takie miejsce, gdzie… czas płynie w drugą stronę. Od tego, co jest, do tego, co było, przez co jej dziejowy koniec okazuje się… jej początkiem. Tutejsza czasoprzestrzeń zakrzywia się, wywołując przejmujący dreszcz, który im dłużej tutaj jesteśmy, tym bardziej czegoś się od nad domaga. Ale czego? Spośród resztek murów słyszymy cichutkie: Memento…

 • 2018-03-26 22:23

  Oddajemy do rąk czytelników pierwszą publikację dotyczącą kulinarnych przepisów pogranicza śląsko-łużyckiego. Kuchnia i przepisy kulinarne stanowią jeden z najistotniejszych elementów kultury narodów, narodowości i religii, mają również znaczący wpływ na ogólne utożsamianie się z grupą i miejscem. Kuchnia naszego regionu bogato czerpie ze smaków grup narodowościowych, etnicznych i religijnych, które osiedliły się na tym terenie po II wojnie światowej

Wizyt:
Dzisiaj: 32Wszystkich: 2635914

Majówka z gitarowym rekordem i dobrą muzyką

Fot. Mieczysław Michalak
Fot. Mieczysław Michalak
2018-04-30 10:00

     Rok 2018 przyniósł stolicy Dolnego Śląska tytuł najlepszej europejskiej destynacji turystycznej, co oznacza, że Wrocław warto odwiedzać przy każdej okazji. Jedną z nich z pewnością jest zbliżający się wielkimi krokami weekend majowy, który od lat we Wrocławiu znany jest lepiej jako wielkie Święto Gitary.

Dzieciaki do gitar

     Tegoroczna edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa rozpocznie się dzień wcześniej, bo już 30 kwietnia „Światowym Dniem Krasnoludka z Gitarą". To impreza zadedykowana najmłodszym. - Co roku staramy się wprowadzić dodatkowy wątek do Gitarowego Rekordu Guinnessa, który urozmaici nasz festiwal i jednocześnie przyciągnie do Wrocławia nowych fanów gitarowego grania. W roku 2014 były to "Gitarowe Rodziny" w 2015 "Dziewczyna z Gitarą", a w tym roku przyszedł czas na grające dzieciaki. Osiągnięty we Wrocławiu pułap 7356 gitar jest trudny do przekroczenia bez wsparcia sił "nadprzyrodzonych" - zatem cała nadzieja w krasnalach i dzieciach - mówi Leszek Cichoński, dyrektor artystyczny Thanks Jimi Festival.

     Dla najmłodszych fanów gitarowego grania przygotowano sporo atrakcji: koncert Arki Noego, Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, występ międzypokoleniowego duetu basowego w składzie Wojciech Pilichowski i „Super Dzieciak” - Kamil Pyrek oraz warsztaty cyrkowe, zabawy i konkursy. A przede wszystkim możliwość stworzenia Gitarowej Orkiestry Krasnoludków, która jako pierwsza zrobi próbę „Hey Joe” we wrocławskim Rynku. Dla małych śmiałków, którzy będą chcieli pomóc w ustanowieniu nowego rekordu przygotowano specjalną Strefę Krasnoludka z Gitarą także 1 maja.

Potrzebujemy 7356 gitar i…Ciebie

     Aby wziąć udział w Gitarowym Rekordzie Guinnessa wystarczy mieć gitarę, banjo, ukulele czy mandolinę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa.* Impreza rozpocznie się 1 maja o godz. 10:00 na wrocławskim Rynku. Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi pomysłodawca imprezy, Leszek Cichoński, a fanów gitarowego grania, jak zwykle, wspierać będą znakomici polscy i zagraniczni muzycy: LeBurn Maddox, Andrzej Nowak (TSA), Ryszard Sygitowicz (Perfect), Wojtek Hoffmann (Turbo), Sebastian Riedel, Paweł „Drak” Grzegorczyk (Hunter), Michał Jelonek, Grzegorz Markowski, Jakub Żytecki oraz Michael Molenda, redaktor naczelny amerykańskiego magazynu "Guitar Player".

     Zanim jednak kultowe „Hey Joe” zabrzmi na tysiące gitar, na scenie zobaczymy kilka koncertów i wydarzeń specjalnych. Wśród nich m.in. projekt Viva Santana - nowy pomysł Leszka Cichońskiego i Jose Torresa z największymi przebojami Carlosa Santany, wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – koncert upamiętniający twórczość legendarnego wokalisty zespołu Dżem w wykonaniu Sebastiana Riedla i zespołu Cree, występ zespołu Złe Psy, wspólne wykonanie „Nie płacz Ewka” z pomocą Grzegorza Markowskiego czy występ Łukasza Łyczkowskiego znanego z ostatniej edycji programu „The Voice of Poland”. Poza tym na uczestników czekają także liczne konkursy z nagrodami, w tym ten na najlepsze przebranie czy „gitarę z byle czego”. Jedyne kryterium – autor musi na niej zagrać.

     Warto dodać, że gitarowe szaleństwo opanowało nie tylko Wrocław. W tym roku po gitary sięgną także w: Kolbotn w Norwegii, Prerov w Czechach, Dreznie i Oberhausen w Niemczech i po raz pierwszy w siedzibie biura Guinness World Records – Londynie. A dla wszystkich, którzy nie będą mogli stawić się z gitarą we Wrocławiu przygotowano transmisję online. Zmagania gitarzystów oraz zaplanowane na ten dzień atrakcje będzie można zobaczyć na stronie www.heyjoe.pl.

Ciąg dalszy nastąpi

     Wieczorem przenosimy się z Rynku do Hali Stulecia, gdzie w ramach koncertu gwiazd, który rozpoczyna wrocławska 3-Majówkę zobaczymy Sinfonity –  światowej sławy orkiestrę symfoniczną gitar elektrycznych z Hiszpanii, legendarny thrash metalowy zespół Kreator, hardrockową supergrupę – The Dead Daises, której członkami są m.in. John Corabi (Mötley Crüe, Ratt), Doug Aldrich (Whitesnake, Dio) i Marco Mendoza (Whitesnake Thin Lizzy) oraz trzy polskie składy – Lao Che, Perfect oraz Hunter.

     Dwa kolejne dni, to muzyczna uczta dla fanów dobrego rocka, artystów z pierwszych miejsc list przebojów oraz poszukiwaczy świeżych, nowych brzmień. 3-Majówka, która otwiera sezon plenerowych imprez w Polsce odbędzie się na urokliwych terenach Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na dwóch scenach zagrają:

2 maja - Ayo, Pidżama Porno, Nocny Kochanek, Jelonek, Vader, Coma, Me And That Man, Bokka, Krzysztof Zalewski, Organek, O.S.T.R., Bass Astral X Igo oraz  Miuosh Akustycznie. 
3 maja - Kult, Dubioza Kolektiv, The Dumplings, Percival Schuttenbach & Hunt Live, Waglewski Fisz Emade, Grubson, Mikromusic, Kortez, Happysad, Ralph Kaminski

 

więcej informacji nt. Gitarowego Rekordu Guinnessa znajdziecie na stronie www.heyjoe.pl 

Galeria

 
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook