Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2024-02-01 09:34

  555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

 • 2024-01-10 21:30

  Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

 • 2024-01-10 21:20

  Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

 • 2023-11-09 09:43

  Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

 • 2023-11-08 16:23

  Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 819Wszystkich: 13754429

Muzeum Narodowe z oddziałami zaprasza (21-26 marca 2023)

2023-03-21 00:00

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach
21–26.03.2023

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

25.03, g. 11:00

Poszukiwanie wiosny – warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 5–12 lat, w ramach cyklu „Zostań Cudo-Twórcą”

Pierwsze pąki, intensywna zieleń, coraz dłuższe spacery i wyższa temperatura, świat budzi się do życia na naszych oczach – to właśnie wiosna. Wyruszymy na jej poszukiwania w Muzeum, a podczas pracy plastycznej stworzymy kwietne kompozycje z papieru.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

25.03, g. 12:00

Pięknej książki nic nie zastąpi – wykład Jakuba M. Łubockiego w ramach cyklu „Piękne i użyteczne”

Książka towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Choć jej forma i wykonanie z upływem czasu zmieniały się, to prawie każda epoka i miejsce szczyciły się własną kulturą książki. W tym czasie nie zmieniało się tylko jedno: ludzka potrzeba otaczania się pięknymi przedmiotami. Celebrowanie codzienności z ich użyciem może dawać nie tylko radość, ale i pożytek. W tej roli niezastąpiona jest piękna książka. Wykład przybliży tę kategorię piękna, przejawiającego się w książce postrzeganej jako zespół „czynników materialnych, papieru, czcionek, ilustracji, druku i oprawy”.

 Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116

 

25.03, g. 13:00

„Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” – oprowadzanie po wystawie w PJM. Spotkanie dla Głuchych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski,  tłumaczenie: Elżbieta Resler

Jednemu z najciekawszych i najcenniejszych zespołów zabytków, jaki przechowywany był do II wojny światowej we wrocławskich zbiorach muzealnych, poświęcony był projekt badawczy realizowany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w 2022. Jego celem było kompleksowe opracowanie wrocławskiej kolekcji złotniczej należącej do dawnych bractw strzeleckich, zarówno obiektów zachowanych, jak i zaginionych, oraz odtworzenie pełnego obrazu tego niezwykłego i ważnego dla Wrocławia zbioru. Wystawa jest efektem tych badań.

Bilety w cenie 3 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

26.03, g. 11:00

Sztuka klasycyzmu – wykład Izabeli Trembałowicz-Chęć w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

W II połowie XVIII wieku Europa na nowo odkryła i zachwyciła się klasyczną estetyką starożytnych Greków oraz Rzymian. Stawiane w miastach, ale i w sielskich zakątkach budynki nawiązywały formą do greckich świątyń – z ich kolumnadami i trójkątnymi tympanonami. Dominował kolor biały, odcienie szarości, kontur, czysta linia, matematycznie wyliczone piękno. Co spowodowało, że na nowo pokochano helleńsko-rzymską spuściznę?

Bilety w cenie 10 zł

Miejsce: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sala nr 116

 

Muzeum Etnograficzne

26.03, g. 12:00

Wikliniarskie ABC – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 7–12 lat, w ramach cyklu „ETNO w południe”. Koordynacja Paulina Suchecka

Mistrzowie, profesjonaliści opowiedzą o pozyskiwaniu surowca, pokażą, jak pracuje się z witkami wikliny i jak powstają różne formy i kształty wiklinowych wyrobów. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję samodzielnie, pod czujnym okiem fachowców, stworzyć własną wiklinową niespodziankę.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

 

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

25.03, g. 10:30

Najdłuższy wydech świata – warsztaty dla młodzieży i dorosłych towarzyszące wystawie czasowej „Otto Piene. Gwiazdy”. Prowadzenie: Paulina i Dawid Galanciak-Ilczyszyn z inicjatywy Wytchnienie

Oddech wydaje się tak oczywistym odruchem ciała, że może nie warto się nad nim zastanawiać. A jednocześnie jego moc jest niezwykła! Dzięki niemu możemy wpływać na rozluźnienie albo spięcie ciała, uspokojenie lub rozgrzanie emocji. I na wiele aspektów zdrowia! A co gdyby do oddechu dołączyć jeszcze wątek uważności i sprawdzić, jak wrażliwi jesteśmy na różne bodźce wzrokowe, słuchowe, a nawet dotykowe? Warsztaty będą okazją do zatrzymania się i zwolnienia na cały nadchodzący weekend. Sprawdzimy, jak wpływa duet oddechu i uważności i jak poprowadzą nas w tym prace artystyczne Ottona Piene. Prace, które całymi sobą zapraszają do zatrzymania się, spojrzenia w górę, wyciągnięcia ręki.

Bilety w cenie 5 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

 

25.03, g. 12:30

Натуральність – Майстер-класи Евеліни Качинської українською мовою для сімей з дітьми. Подія в рамках циклу «Радість від мистецтва» / Naturalność – warsztaty Eveliny Kachynskiej dla rodzin z dziećmi w języku ukraińskim. Wydarzenie w ramach cyklu „Radość ze sztuki”

Художні матеріали асоціюються нам з фарбами, глиною, мармуром. Всі вони натурального походження. Та чи саме мистецтво створене з них можемо назвати «природнім»? На найближчих заняттях познайомимось з Вами власне з такими скульптурами та інсталяціями, які перенесуть нас в світ натуральності. Інколи шорсткий, грубий та неотесаний. Але незмінно справжній. Запрошуємо! / Warto się uśmiechać, nawet śmiać się głośno, jeśli tylko ku temu jest okazja! Narysować ikonkę uśmiechu potrafi każdy, lecz jakimi kolorami namalować śmiech? Prostą linią czy falowaną, krótkimi kreskami czy zygzakami? Natchnienia do zabawy plastycznej uczestnicy poszukają na wystawie czasowej „Twarzą w twarz”. Bacznie przyjrzą się twarzom obecnym w dziełach sztuki oraz swoim własnym. Uwaga, zajęcia wyłącznie w języku ukraińskim.

вхід вільний / wstęp wolny

необхідна реєстрація / zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81

Павільйон Чотирьох Куполів / Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

 

25.03, g. 16:00

Maska w kulturze Burkina Faso – część tradycji ustnej? Wykład Magdy Podsiadły towarzyszący wystawie „Twarzą w twarz”

W kulturze ludów Burkina Faso maski mają fundamentalne znaczenie w rytuale przejścia, jakim jest inicjacja młodych mężczyzn. Symbolicznie odnawiają za jego sprawą boski porządek mitu o powstaniu świata. Finał ceremonii przejścia, zwany Wyjściem Masek, to święto i religijne, i społeczne zarazem, skomponowane jak totalne widowisko teatralne, w którym równoważne znaczenie mają wszelkie gatunki sztuki – od muzyki po poezję, od tańca po rzeźbę i malarstwo. Maski stanowią więc nie tylko element duchowej przemiany, ale i tradycji ustnej.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

 

26.03, g. 15:00

„Świat, który trzeba widzieć” – wykluczenie i przywiązanie w sztuce Joanny Rajkowskiej. Wykład Aleksandry Szwedo w ramach cyklu „Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”

Joanna Rajkowska jest jedną z najważniejszych polskich współczesnych artystek. W twórczości wykorzystuje różnorodne media, skupiając się przede wszystkim na działaniach w przestrzeni publicznej. Zagłębiając się w proces od-swajania i od-człowieczania artystka minimalizuje działalność człowieka i skupia się na nie-ludzkich relacjach. Wielowymiarowy projekt „Psy z Üsküdar” traktuje o symbolicznym wykluczeniu zwierząt ze społeczności, łączy w sobie dramat niechcianych istot z baśniową historią ocalenia. Rajkowska, chcąc zrozumieć istotę człowieczeństwa, sięga po historię bezpańskich psów błąkających się po cmentarzach Istambułu. Wykład będzie okazją do poznania, jak wygląda proces twórczy realizacji artystycznych Rajkowskiej.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

 

26.03, g. 16:30

Psie wizerunki nie tylko na fotografii – wykład Magdy Szafkowskiej

Charakter „najwierniejszego z wiernych” oraz różnorodność ras w obrębie gatunku canis lapus familiaris (lub inaczej canis familiaris) od prawieków inspirowały przedstawicieli homo sapiens o większym lub mniejszym zacięciu artystycznym. Do najpopularniejszych tego typu przejawów należą drobne wytwory plastyczne z ceramiki, drewna, metalu. Obecnie istnieje cała gałąź kolekcjonerstwa takich przedmiotów, często sprowadzanych nawet z odległych stron świata. Podobnie jak w malarstwie czy fotografii – zarówno tej artystycznej, jak i reportażowej – odzwierciedlają one przemiany w wyglądzie psich ras oraz ich odmian. Wiąże się to z ciągle zmieniającymi się: rolą tych zwierząt w naszym życiu oraz naszym stosunkiem do nich.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook