Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

  • 2023-10-22 12:08

    Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik

  • 2023-09-11 20:54

    Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów

  • 2023-09-06 20:12

    Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 345Wszystkich: 13557142

Na Długocie upamiętniono zasłużonych działaczy PTTK

2023-11-18 19:51

     Na Długocie, najwyższym szczycie gminy i powiatu prudnickiego, odsłonięto dziś (18 listopada) tablicę poświęconą zmarłemu w 2021 i 2023 małżeństwu zasłużonych działaczy opolskiego PTTK – Franciszkowi i Józefie Kamyszom. Jest propozycja, by w tym miejscu upamiętniać wybitne dla ruchu turystycznego ziemi opolskiej postacie.

     Franciszek Kamysz zmarł 13 marca tego tego, przeżywszy 100 lat i 14 dni. Jego żona odeszła dwa lata wcześniej – 9 lipca, w wieku 92 lat. Śmierć zacnych turystów i krajoznawców była bezpośrednim bodźcem do poczynienia starań zmierzających do upamiętnienia Kamyszów w górach.

     Jak wspomina wiceprezes oddziału PTTK w Opolu Bronisław Adamski, miejsce na Długocie Kamyszowie wybrali sami. Po części było to wynikiem wcześniejszych działań, ponieważ od kilku lat na Długocie upamiętniano, sadząc tam dęby (z tabliczkami), zasłużonych na prudnickiego turystyki działaczy (Aleja Turystów).

     - Franek Kamysz, już w późniejszym wieku, kiedy zdrowie nie pozwalało mu chodzić po wysokich górach, tatrzańskich szlakach, chodził po Górach Opawskich – wspomina Bronisław Adamski. - Tutaj wielokrotnie przebywał, tutaj zatrzymywał się wędrując na nocleg do schroniska w Wieszczynie, i to miejsce bardzo mu się spodobało. W maju 2018 roku w trakcie rozmowy ze mną w Opolu rzucił temat, który mnie zaskoczył, że on chciałby, by po jego śmierci i „Nuny” (małżonka  - przyp. red.), tutaj znalazła się tablica z informacją o ich działalności, przede wszystkim górskiej. Zobowiązałem się, że taka tablica pamiątkowa powstanie i że zostanie zorganizowana taka uroczystość jak dzisiaj.

     Do inicjatywy włączył się niemal równolegle były prezes prudnickiego oddziału PTTK Józef Michalczewski, również przyjaciel Kamyszów i razem z Adamskim doprowadzili do wystawienia upamiętnienia.

     - To jest znakomity pomysł, by to miejsce było szczególne dla ludzi gór z Opolszczyzny, do upamiętnienia takich wielkich nazwisk jak Kamyszowie – zachęca wiceprezes Zarządu Głównego PTTK w Warszawie Lucjusz Bilik.

     Na tablicy Kamyszów umieszczono cytat: „Odchodzicie bo czas Was woła… / Ślad po Was tu zostanie / O góry, o pola skoszone, o ciche smutne pożegnanie”.

     W uroczystości uczestniczyli przede wszystkim turystyczni przyjaciele Kamyszów, w tym (obok już wspominanych): członkowie honorowi PTTK: Adolf Mikulec, Elżbieta Zagłoba – Zygler, Lucjusz Bilik, prezes Oddziału PTTK Prudnik Barbara Drożdżowicz, prezes Klubu Górskiego „Świstak” PTTK Jarosław Srębacz oraz leśniczy Leśnictwa Dębowiec Paweł Muzyka.

     Głaz z tablicą mógł być postawiony dzięki przychylności zarządcy terenu Nadleśnictwu Prudnik. Kamień ufundowała Kopalnia Szarogłazu Dębowiec, a tablicę przygotował zakład kamieniarski Piotra Gacki z Prudnika. Tablicę sfinansowali przyjaciele Kamyszów z opolskiego oddziału PTTK. Podczas spotkania turyści zaśpiewali hymn prudnickiego oddziału PTTK „Życie jest piękne” oraz ulubioną pieśń turystyczną Kamyszów „Pod przewodem Orłowicza”.

     Długota (457 m n.p.m.) jest jednym z ważniejszych wzniesień Gór Opawskich. Szczyt jest najwyższym punktem pasma Lasu Prudnickiego, gminy Prudnik i powiatu prudnickiego. Przebiega tędy Główny Szlak Sudecki. Staraniem prudnickiego oddziału PTTK ustawiono tu wiatę turystyczną z pieczątką turystyczną i tablicą - Szlak Pamięci Działaczy PTTK. Posadzono tu również wspomniane wcześniej dęby z tabliczkami poświęcone zasłużonym członkom PTTK Prudnik, w tym Józefowi Waścińskiemu, który w 2012 r. zmarł na szlaku właśnie tym miejscu.

Andrzej Dereń - Tygodnik Prudnicki

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook