Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26673Wszystkich: 5773053

Na zamku Valdštejn trwają prace budowlane

Zamek Valdštejn  Fot. Vladimír Turek
Zamek Valdštejn Fot. Vladimír Turek
2015-07-07 07:37

     Na zamku Valdštejn, podobnie jak w roku ubiegłym, trwają prace mające na celu ochronę i częściową rekonstrukcję jednego z najpopularniejszych w Czeskim Raju zabytków. Każdego roku warownię odwiedza około 60 tysięcy turystów i liczba ta stawia zamek na trzecim miejscu (po zamkach Trosky i Sychrov) w rankingu najczęściej odwiedzanych w Czeskim Raju miejsc. Konserwatorzy zabytków zapewniają, że roboty budowlane nie będą utrudnieniem dla zwiedzających obiekt turystów.

     Dzięki dotacjom uzyskanym z ministerstwa kultury oraz województwa libereckiego, miasto Turnov będzie mogło w tym roku przeprowadzić prace rekonstrukcyjne, które pozwolą na naprawę i częściowe odtworzenie murów zamku, schodów oraz remont dawnej stajni na podgrodziu. Po remoncie stajnia stanie się kolejnym pomieszczeniem na zamku, które zostanie udostępnione turystom. Planowana jest tutaj ekspozycja modeli zamków i pałaców znajdujących się na terenie Czeskiego Raju.

     Nad umocnieniem skalnych bloków i muru zamkowego prace trwają już od kilku lat. Od dawna utrapieniem zarządzających warownią były odpadające od murów kamienie, które groziły wypadkiem. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale po dużym osunięciu w listopadzie 2011 roku, w wyniku którego zwaliły się tony ziemi i kamieni, postanowiono przeprowadzić poważne prace remontowe i zabezpieczające.

     Valdštejn jest malowniczo położonym na skalnym urwisku zamkiem. Zbudował go ok. roku 1260 Jaroslav z Hruštic, możnowładca pochodzący z rodu Markvarticów, przodków panów z Valdštejnu. Od lat 90-tych XX wieku na remont zamku wydano już dziesiątki milionów koron. Warto tu zajrzeć, bo zamek robi duże wrażenie. Część zamku dostępna jest także dla osób niepełnosprawnych.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie:
[ČTK – www.denik.cz]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook