Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 99Wszystkich: 13088394

Najpiękniejsze biblioteki w Czechach

Klasztor benedyktynów w Broumovie. Fot. Ondřej LitteraKlasztor benedyktynów w Broumovie. Fot. Ondřej LitteraBiblioteka na Strahovie, Sala Teologiczna. Fot. Strahovská knihovnaKlementinum, Biblioteka Barokowa. Fot. Jan Kolman
Klasztor benedyktynów w Broumovie. Fot. Ondřej Littera
Klasztor benedyktynów w Broumovie. Fot. Ondřej Littera
Biblioteka na Strahovie, Sala Teologiczna. Fot. Strahovská knihovna
Klementinum, Biblioteka Barokowa. Fot. Jan Kolman
2022-03-11 11:01

     Poznajcie jedne z najpiękniejszych i najstarszych czeskich bibliotek klasztornych.

Klementinum

     Rozległy kompleks Klementinum w Pradze został założony przez jezuitów po ich przybyciu do Czech w 1556 roku. W budowie klasztoru uczestniczyli słynni architekci, między innymi Carlo Lurago, František Maxmilián Kaňka czy Kilián Ignác Dientzenhofer. Barokowa biblioteka klasztorna należy do najpiękniejszych i najstarszych na świecie. W obserwatorium astronomicznym w barokowej wieży przechowywane są najstarsze w Europie zapisy obserwacji pogody. Klementinum jest jedynym miejscem na świecie, w którym od 250 lat prowadzone są regularne pomiary meteorologiczne.

     W Klementinum mieści się Biblioteka Narodowa, największa w Czechach i jedna z najstarszych czeskich bibliotek publicznych. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Jej zbiory obejmują ponad 6 milionów woluminów i rosną w tempie 70 tysięcy tytułów rocznie. Najstarszymi przechowywanymi dokumentami są greckie papirusy, pochodzące z pierwszego wieku naszej ery. Najdłuższym dokumentem jest rotulus z czternastego wieku, który mierzy ponad dziesięć metrów. Najcięższą księgą, która znajduje się w zbiorach bibliotecznych jest Graduał Lobkoviczów, ważący ponad siedemdziesiąt kilogramów. Biblioteka szczyci się także prawdziwym unikatem, Kodeksem Wyszehradzkim, którego wartość szacowana jest na miliard koron (170 milionów złotych).

Klasztor na Strahovie

     Założycielami klasztoru na Strahovie w Pradze byli książę Władysław II i biskup ołomuniecki Jindřich Zdík. Klasztor stał się głównym ośrodkiem życia duchowego, jak również kultury i nauki. W roku 1627 do kościoła klasztornego Wniebowzięcia Marii Panny zostały przeniesione relikwie świętego Norberta. Od tej pory Strahov stał się najważniejszą siedzibą zakonu norbertanów. 

     Na zwiedzających czeka galeria obrazów, Gabinet Osobliwości i biblioteka; imponujące regały wykonane z drewna orzechowego zostały tu przewiezione pod koniec XVIII wieku ze zlikwidowanego klasztoru norbertanów w Louce koło Znojma. Na terenie klasztoru znajduje się także browar, restauracja, hotel i nieduża winnica, z której rozciąga się piękny widok na miasto, między innymi na Zamek Praski i barokowy kościół św. Mikołaja na Malej Stranie.

     Biblioteka w klasztorze na Strahovie istniała od najdawniejszych czasów, ale jej losy do XVI wieku znane są tylko w zarysie. Pierwszą salę biblioteczną, dziś już trochę zapomnianą, zbudował Opat Lohel (1586–1612). Jego dzieło kontynuowali następcy: Kašpar Questenberg (1612–1640), Kryšpín Fuk (1640–1653) i opat Vincenc Makarius Frank (1658–1669), który systematycznie rozbudowywał księgozbiór. Opat Jeroným Hirnhaim (1670–1679) zbudował nową salę biblioteczną, dziś zwaną Teologiczną, w której w 1679 roku zgromadzono 5 564 woluminów. Druga sala, dziś zwana Filozoficzną, została zbudowana za opata Václava Mayera (1779–1800) w latach 1792 - 1794.

Klasztor Teplá

     Klasztor został założony w miejscowości Teplá w pobliżu dzisiejszych Mariańskich Łaźni przed rokiem 1197 przez błogosławionego Hroznatę z Ovenca. Podobnie jak pozostałe klasztory norbertanów, klasztor w Teplej był głównym ośrodkiem życia duchowego, kulturalnego, naukowego i gospodarczego całego regionu.

     Na przełomie XVII i XVIII wieku klasztor został przebudowany w stylu barokowym pod kierunkiem budowniczego i architekta Kryštofa Dientzenhofera. Okres świetności przeżywał na przełomie XIX i XX wieku, kiedy powstała nowa biblioteka, muzeum i park. W 1950 roku, podobnie jak inne klasztory w Czechach, został zamknięty i przez 28 lat pełnił rolę koszar Czechosłowackiej Armii Ludowej. Tylko kościół i biblioteka były otwarte dla zwiedzających od 1958 roku. Po opuszczeniu klasztoru przez wojsko budynki nadal niszczały. Dopiero w 1990 roku zdewastowany obiekt został zwrócony norbertanom. Od tego czasu przeprowadzano stopniowy remont klasztoru. W 2008 roku został uznany za narodowy zabytek kultury.

     Obecnie obiekt jest otwarty dla zwiedzających. Goście mogą zapoznać się z jego historią i zwiedzić zabytkowe pomieszczenia, między innymi bibliotekę, jedną z największych w Czechach, w której zgromadzono 100 000 woluminów. W kościele odbywają się regularnie nabożeństwa. Na terenie klasztoru organizowane są koncerty, wystawy i inne imprezy kulturalne.

Klasztor w Broumovie

     Jednym z najciekawszych zabytków Ziemi Broumovskiej jest Klasztor Broumov. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w latach 1728 – 1733 według projektu K.I. Dientzenhofera. Kompleks klasztorny jest udostępniony dla zwiedzających. W rozległych podziemiach znajdują się 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w oddalonym o 70 km od Broumova miasteczku Vamberk. Kolejną ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych oraz do pięknej biblioteki klasztornej, powstałej prawdopodobnie z początkiem działalności klasztoru. Znajdują się tu dzieła w języku łacińskim, hebrajskim, francuskim, niemieckim, włoskim, angielskim, czeskim i wielu innych. Księgozbiór obejmuje teologię, filozofię, historię, nauki przyrodnicze, a także światowe klasyczne dzieła.

Anna gruszczyńska - CzechTourism
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-03-13 23:58

  "Biblioteka w klasztorze na Strahovie istniała od najdawniejszych czasów,..." - niech zgadnę, założyli ją Sumerowie. Albo Egipcjanie. Chińczycy? A skoro napisano tu " Założycielami klasztoru na Strahovie w Pradze byli książę Władysław II i biskup ołomuniecki Jindřich Zdík" wnioskować można, ze biblioteka jest starsza (...najdawniejsze czasy...) niż klasztor.
  " Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem" - a ten refektarz to w kościele czy zakrystii (jak wynika ze zdania)?
  Założony w 1197 w pobliżu dzisiejszych.... - to chyba jednak sensu (logiki) nie ma.
  "Podobnie jak pozostałe klasztory norbertanów, klasztor w Teplej był głównym ośrodkiem życia duchowego, kulturalnego, naukowego i gospodarczego całego regionu." - hmm, weźmy taki Ołbin norbertanów (jeden z pozostałych...), naprawdę był głównym ośrodkiem...
  No i tak to sobie ludzie piszo, piszo, nie czytajo, co napiszo....

Komentarz
Facebook