Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26693Wszystkich: 5773073

Nowe maratony w Jakuszycach

Fot. Leszek Kosiorowski
Fot. Leszek Kosiorowski
2015-04-30 07:54

     Przez cały rok, a nie tylko zimą, tętnić będzie życiem Polana Jakuszycka. Stowarzyszenie Bieg Piastów zaprasza po raz pierwszy do udziału w maratonach biegowym i rowerowym. Trasy, które zimą cenią sobie biegacze narciarscy, wiosną, latem i jesienią doskonale nadają się do uprawiania innych dyscyplin sportu.

     Ponad 50 imprez, w większości otwartych dla wszystkich, rozegranych zostało na Polanie Jakuszyckiej i towarzyszących jej trasach narciarskich w sezonie zimowym 2014/15. Organizatorem dwudziestu, z udziałem ponad sześciu tysięcy ludzi, było Stowarzyszenie Bieg Piastów. Pozostałe zostały przygotowane przez związki i kluby sportowe oraz firmy. Jeśli dodamy do tego tysiące ludzi, którzy nie startowali w zawodach, ale także biegali i spacerowali na nartach, można powiedzieć, że Polana Jakuszycka tętniła życiem od grudnia do kwietnia.

     Najwytrwalsi biegacze na nartach jeszcze kilka dni temu spacerowali po resztkach śniegu w Górach Izerskich, ale jest go tak niewiele, że łatwiej spotkać rowerzystów i turystów pieszych. Pokazują się także biegacze bez nart. I właśnie dla nich Stowarzyszenie Bieg Piastów – właściciel Ośrodka Narciarstwa Biegowego Jakuszyce, przygotowuje kolejne zawody.

     Letni Bieg Piastów rozegrany zostanie po raz trzeci, ale pierwszy raz w jego ramach odbędzie się bieg na dystansie zbliżonym do maratońskiego – 44 km. Trasa będzie wiodła przez Samolot, Orle, wokół Kozińca, Starą Drogą Celną i Górnym Duktem Końskiej Jamy. Maratończycy pokonają tę pętlę dwukrotnie, a uczestnicy półmaratonu – raz. Odbędzie się także bieg na 10 km.

     Zapisy (www.bieg-piastow.pl) zostały już uruchomione. Jakuszycki Maraton i Jakuszycki Półmaraton odbędą się w sobotę, 29 sierpnia, a Jakuszycka Dziesiątka w niedzielę, 30 sierpnia. Wpisowe na maraton, w porównaniu do innych biegów na tym dystansie, należy do najniższych w Polsce. Wynosi 50 zł.

     Przed Letnim Biegiem Piastów zorganizowane zostaną bezpłatne wycieczki biegowe, na których każdy będzie mógł poznać trasy tych zawodów. Ich terminy zostaną wkrótce ogłoszone. Rowerowy Bieg Piastów rozegrany zostanie pierwszy raz 26 września na dystansach 20 i 40 km. Cykliści będą rywalizować na pięknym, zalesionym szlaku wokół Kozińca i Starej Drodze Celnej, jak również na Dolnym Dukcie Końskiej Jamy. Start i meta oczywiście na Polanie Jakuszyckiej. Zapisy rozpoczną się 15 maja. Więcej informacji o Rowerowym Biegu Piastów na www.bieg-piastow.pl.

     Oczywiście nie trzeba zawodów, by przyjechać do Jakuszyc i wybrać się na wycieczkę: biegową, rowerową bądź pieszą. Góry Izerskie i Polana Jakuszycka czekają na gości każdego dnia!

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook