Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

 • 2021-10-13 08:22

  Jak funkcjonował tajny zakład prowadzący strategiczną produkcję na potrzeby jednego z mocarstw zimnej wojny? Czy był zamaskowany głęboko pod ziemią i niemożliwy do wykrycia przez samoloty rozpoznawcze wroga? Czy jego załogę odizolowano od społeczeństwa? W przypadku obiektu, któremu na potrzeby toczącego się śledztwa nadano kryptonim J.G., rzeczywistość była zgoła odmienna. Zakład rozpoczął funkcjonowanie kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej

 • 2021-09-01 21:40

  Komiks autorstwa rysownika Michała Stawickiego oraz historyka Arnolda Kordasiewicza wydany został przez Urząd Miasta w Dzierżoniowie w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy na matowym kredowym papierze. Na 28 stronach komiks przedstawia historię Zakładów Radiowych od przybycia założycieli fabryki w 1945 roku, poprzez moment położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu w 1964 roku aż do 2006 roku, czyli od produkcji telewizora „Tosca” do zakończenia działalności firmy Diora

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 610Wszystkich: 12573633

Noworoczny konkurs saksoński

2020-12-31 10:47

     Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zapraszamy Was do spróbowania swych sił w konkursie, którego głównym tematem są atrakcje Saksonii. Przedstawiamy pięć zdjęć, a Waszym zadaniem jest odgadnięcie, co one przedstawiają. Aby zaliczyć zadanie, wystarczy poprawnie opisać trzy z pięciu prezentowanych miejsc. Już przy takiej ilości Wasze zgłoszenie będzie kwalifikowało się do losowania nagród. To ułatwienie, ale skoro je mamy, to dla równowagi musi być i utrudnienie. A polegać ono będzie na tym, że musicie napisać, dokąd w Saksonii zabralibyście bliską sobie osobę i dlaczego akurat w to jedno, jedyne miejsce?

     Nagrodami w naszym konkursie jest sześć zestawów upominków, a każdy z nich składa się z torby na laptopa, albumu zatytułowanego „Największe skarby Saksonii”, pokazującego najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w tym kraju, podkładki pod mysz oraz zestawu pięciu płyt z saksońską muzyką klubową. Nagrody ufundowane zostały przez Biuro Promocji Turystyki Saksonii.


 

A zatem do dzieła! Jakie miejsca przedstawiają poniższe fotografie?
 


Fot. 1: Miasto nad Łabą, znane m.in. z "białego złota". Źródło: Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH
 

Fot. 2: Mrugający do nas zegar na ratuszu w miejscowości... Źródło: Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH
Fot. Annett Rottke
 

Fot. 3: Mhmmm... Muzeum Dziadków do Orzechów!!! Źródło: Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH
Fot. Rene Gaens / Stowarzyszenie Turystyczne TVE Rudaw
 

Fot. 3: Pałac na wodzie dla... Kopciuszka? Źródło: Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH
SLS Schlösserland Saksonia
 

Fot. 5: Z murów warowni widoczna jest Łaba... Źródło: Tourismus Marketing Gesellschaft Sachsen mbH
PC ProCopter GmbH
 

     Na Wasze odpowiedzi czekamy pod adresem redakcja@naszesudety.pl do niedzieli, 17 stycznia. Fundatorem nagród jest Biuro Promocji Turystyki Saksonii.
 


 


 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook