Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 658Wszystkich: 13703139

Nowy numer „Sudetów” (2/170)

2019-08-03 10:12

     Ukazał się 170. numer czasopisma „Sudety. Przyroda, kultura, historia”. To spory wyczyn, bo po pierwsze i najważniejsze, tyle wydanych numerów robi wrażenie, a po drugie, bo ostatnio czasopismo ukazuje się z tak dużą nieregularnością, że wielu wróżyło mu szybko koniec. Tak się na szczęście nie stało i oto mamy kolejną dawkę artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu zainteresować mogą miłośników Sudetów.

     Po ostatnich moich wędrówkach po Górach Izerskich z zainteresowaniem przeczytałem tekst Krzysztofa Kołodziejczyka, który prowadzi czytelników po Raspenavie i jej najbliższych okolicach. Jest tutaj wiele ciekawostek i miejsc, które słabo znane są nawet osobom darzącym Góry Izerskie szczególnym uczuciem. To gotowy scenariusz wycieczki, a autor krok po kroku prowadzi czytelnika po kolejnych ciekawych miejscach. Opisy tych miejsc nie są może na poziomie dobrego przewodnika, ale stanowić mogą zachętę do bardziej szczegółowych poszukiwań i zagłębienia się w temat…

     Sporo miejsca zajmuje tekst Romualda M. Łuczyńskiego, który na bazie swoich ostatnich książek o sudeckich uzdrowiskach prowadzi czytelnika po ciekawostkach związanych z powojenną działalnością uzdrowisk, tyle co przejętych od Niemców. Sporo w tekście cytatów z ówczesnej prasy, które urozmaicają opowieść autora artykułu, przybliżając realia powojennej działalności (i związanych z tym problemów) kurortów.

     Słabo związany z turystyką sudecką jest tekst o bielawskiej orkiestrze dętej, która w 2019 roku obchodzi swoje 73-lecie. Zacny to jubileusz oczywiście, ale temat raczej niszowy, przeznaczony dla garstki zapaleńców (ale może to tylko moje odczucie?). W spisie treści znajduje się jeszcze artykuł o dziejach Bielawskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego, ale składający gazetę chyba nie miał dobrego dnia (podobnie jak korektor) i artykułu nie ma.

     Przeglądając „Sudety” warto jeszcze wspomnieć o artykule o Białym Kamieniu w serii „Utracone – odnalezione”, w którym Wolfgang J. Brylla opisuje m.in. dzieje organów i dzwonów tutejszego kościoła ewangelickiego, a także o niezwykłej glince ze Strzegomia, która swego czasu cieszyła się dużym powodzeniem i traktowana była jako lecznicza (piszą o niej Izabela Spielvogel oraz Krzysztof Spałek). Jest jeszcze co nieco o geologii („Jak powstały karkonoskie granity” oraz „Miłek w Górach Kaczawskich”), a na deser warto zostawić sobie arcyciekawą historię ucieczki kapitana Luxa z twierdzy w Kłodzku.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 


Zobacz także:
"Sudety" (nr 170) w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Facebook