Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 24899Wszystkich: 5771279

Odkryli freski

źródło: fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu
2015-07-10 09:47

     W kościele pw. św. Jerzego i Wojciecha w Kłodzku dokonano historycznego odkrycia. W czerwcu, podczas badań archeologicznych, studenci z krajowskiej ASP pod nadzorem prof. Edwarda Kossakowskiego, odkryli freski pochodzące z czasów Berniniego. Okazało się, że cały kościół pokryty jest wieloma warstwami ściennych malowideł.

     - Freski, które zostały odkryte z pewnością stanowią sensację archeologiczną. Są w bardzo dobrym stanie. Pochodzą z różnych etapów rozbudowy kościoła - wyjaśnia Henryka Szczepanowska, koordynatorka projektu. – Najstarsze datuje się na koniec XVI w. Większość ze znajdujących się w kaplicy św. Barbary pochodzi z początku XVII w., a te w kaplicy św. Antoniego z lat 1760-65 – dodaje.

     Wykonane są techniką wskazującą na dużą fachowość i artyzm twórców. Badania archeologiczne prowadzone są w kłodzkim kościele od kwietnia tego roku. W świątyni pracuje kilkunastoosobowa grupa studentów i naukowców w ramach swoich praktyk.

     - Konieczne na badania pieniądze zebraliśmy z siostrami kwestując po znajomych.  Naukowcom i studentom zapewniliśmy koszty pobytu, autokar, oświetlenie, rusztowanie i opracowanie badań naukowych - podkreśla Henryka Szczepanowska.

[Barbara Adamska – www.klodzko24.eu]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Egon Sum2015-07-15 21:52

  To teraz freski w kościołach odkrywają archeolodzy? Czyżby były zakopane, czy jak? A tak bardziej serio: biada nam, jeśli freski, jakoby z czasów Berniniego, datowane są przez archeologów na koniec XVI i początek XVII wieku oraz na lata 1760-1765... Bernini żył w latach 1598-1680!
  No nic, teraz czekamy na mosty budowane przez farmaceutów, genealogie opracowane przez endokrynologów i badania archeologiczne prowadzone przez fizyków jądrowych.

Komentarz
Facebook