Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-08-18 15:37

  Dzieje Bystrzycy Kłodzkiej, niewielkiego dolnośląskiego miasta, sięgają początku XIV w. W 1319 r. otoczone już obwarowaniami pełniło ono rolę ważnego ośrodka w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Jego mieszkańcy przybywali z ziem niemieckich i śląskich. Średniowieczna Bystrzyca miała układ typowy dla lokacji na prawie niemieckim, który doskonale widać do dziś

 • 2019-08-15 21:24

  Kolej podsudecka na ponad 200-kilometrowym szlaku tworzy wyjątkową możliwość zobaczenia zarówno głównych pasm sudeckich, jak i zwiedzenia wielu śląskich miast pochodzenia średniowiecznego o bogatym dziedzictwie kulturowym i materialnym. Książka opisuje dzieje powstania i funkcjonowania linii kolejowej powstałej dwuetapowo: w latach 1844‒1858 pomiędzy Legnicą, Świdnicą i Ząbkowicami Śląskimi i w latach 1874‒1876 pomiędzy...

 • 2019-08-15 21:20

  Książka "Mosty kolejowe na Śląsku do 1945 roku" umożliwia poznanie bogatych dziejów najważniejszych obiektów mostowych oraz prześledzenie rozwoju mostowej myśli inżynieryjnej stosowanej na Śląsku Pruskim przez ponad 100 lat funkcjonowania kolei. Od epoki wielkich kamiennych mostów sklepionych przez okres dominacji konstrukcji stalowych po stosowanie technologii żelbetowej…

 • 2019-08-03 10:12

  Ukazał się 170. numer czasopisma „Sudety. Przyroda, kultura, historia”. To spory wyczyn, bo po pierwsze i najważniejsze, tyle wydanych numerów robi wrażenie, a po drugie, bo ostatnio czasopismo ukazuje się z tak dużą nieregularnością, że wielu wróżyło mu szybko koniec. Tak się na szczęście nie stało i oto mamy kolejną dawkę artykułów, które w mniejszym lub większym stopniu zainteresować mogą miłośników Sudetów

 • 2019-07-16 08:31

  Dwustronna mapa rowerowa "Ziemia kłodzka" w skali 1:50 000. Na mapie w czytelny sposób zaznaczone zostały znakowane trasy rowerowe, a także szlaki turystyczne, atrakcje krajoznawcze, trasy narciarstwa biegowego, ośrodki narciarskie oraz szlak konny. 

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 217Wszystkich: 3615887

Otwarcie sezonu w Zieleńcu już niebawem

2018-12-02 21:31

     Zima na dobre zagościła w polskich górach. Przymrozki i opady śniegu pozwoliły na ponowne uruchomienie śnieżnych armatek również w stacji narciarskiej Zieleniec Ski Arena, gdzie w weekend uruchomione zostały pierwsze wyciągi. Oficjalne otwarcie sezonu nastąpi w ciągu kilku następnych dni, o czym stacja z wyprzedzeniem poinformuje.

     Zieleniec Ski Arena ogłosił pełną gotowość na sezon 2018/2019. Po weekendowym ociepleniu, wszystkie armatki od kilku dni pracują praktycznie bez przerwy i z pełną mocą, dzięki czemu coraz grubsza pokrywa śniegu zaczyna przykrywać zielenieckie stoki. Na niektórych z nich jest już na tyle wystarczająca, że w sobotę i niedzielę (1-2 grudnia) otwarte dla narciarzy zostały pierwsze wyciągi: Nartorama - Patyczak I (N3 - 215 m), Patyczak II (N4 - 117 m), Mieszko – kanapa 4-osobowa (M1 – 494m). Były to swego rodzaju przedsezonowe testy, których jednak nie należy wiązać z oficjalnym początkiem sezonu.

     Dokładna data uruchomienia całego ośrodka nie jest jeszcze ustalona. Wynika to wyłącznie z potrzeby optymalnego przygotowania wszystkich tras, aby uroczyste otwarcie sezonu nie okazało się falstartem. Śniegu w Zieleńcu już jest sporo, jednak przedstawiciele stacji chcą mieć pewność, że warunki jakie zastaną narciarze, będą dla wszystkich zadowalające. Obecnie aura w Zieleńcu sprzyja naśnieżaniu - temperatura oscyluje w okolicach -8 stopni.

- Nauczeni doświadczeniem ostatnich lat wolimy z otwarciem całej stacji poczekać kilka dni dłużej, ale mieć pewność, że jakość panujących na stokach warunków będzie odpowiednia - mówi Grzegorz Głód, menedżer zielenieckiej stacji. - Prognozy pogody wyglądają bardzo dobrze, przymrozki pozwalają na sukcesywne zwiększanie pokrywy śniegu. Jeśli wszystko będzie szło jak do tej pory, najpewniej w drugi weekend grudnia uroczyście otworzymy narciarski sezon” - dodaje Grzegorz Głód.

    Co czeka nas w Zieleńcu w tym sezonie? Najważniejszą z punktu widzenia narciarzy informacją jest oddanie do użytku nowej kolej kanapowej - G10 Grappa, która wywiezie pierwszych narciarzy najprawdopodobniej jeszcze przed świętami. Aktualnie trwa montaż górnej i dolnej stacji oraz instalacja liny. Kolej będzie wyposażona w 4-osobowe kanapy i zlokalizowana w środkowej części góry Szerlich, w centralnym miejscu Zieleńca, tuż obok znajdującego się w tym miejscu niegdyś wyciągu orczykowego N10. Sam sezon upłynie oczywiście pod znakiem #szusowanka przez 150 dni. Ośrodek czynny będzie codziennie od godziny 9:00 do 21:00, wyjątkiem będzie Wigilia (jazda do godziny 16:00) oraz Sylwester, kiedy nocna zabawa na śniegu trwać będzie do godziny 1:00.

     Pomijając tradycyjny w ciągu roku okres świąteczny i zimowych ferii, w trakcie sezonu odbędzie się w Zieleńcu wiele zawodów oraz imprez towarzyszących, w tym przede wszystkim te dla całych rodzin oraz przedstawicieli najmłodszego pokolenia narciarzy i snowboardzistów. Wspomnieć należy w tym przypadku przede wszystkim o najstarszym w regionie cyklu zawodów o Dziecięcy Puchar Orlicy, którego 24 edycja odbędzie się w tym sezonie i który na stałe wszedł już do kalendarza sportowych wydarzeń na Dolnym Śląsku. Przez cały sezon 2018/2019 trwać będzie w Zieleńcu także specjalna akcja społeczno-edukacyjna „Bezpieczne Szusowanko” organizowana wspólnie z Wałbrzysko-Kłodzką Grupą GOPR. Jej dwoma głównymi celami są odpowiedzialne uprawianie narciarstwa i korzystanie z narciarskich stoków oraz propagowanie aktywnego trybu życia z podkreśleniem walorów sportów zimowych.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook