Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 4074Wszystkich: 12784642

Otwarcie wieży widokowej na Śnieżniku

2022-09-17 12:12

     Wieża na Śnieżniku jest już prawie gotowa i wkrótce zostanie oddana do użytku. Turyści po raz pierwszy wejść na nią będą mogli 26 września 2022 roku. Wcześniej uroczystości związane z otwarciem wieży odbędą się w Parku Miejskim w Stroniu Śląskim (od godz. 12:00), podczas których posłuchać będzie można m.in. o historii wieży na Śnieżniku w prezentacji przygotowanej przez prof. Wojciecha Ciężkowskiego, a także obejrzeć transmisję z otwarcia wieży (13:00)…
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Silesius2022-09-23 14:33

  Nie mam nic do nowej wieży. W przeciwieństwie do wielu krytykantów widziałem ją na żywo w ostatni weekend i muszą przyznać, że w realu prezentuje się dużo ładniej niż na zdjęciach. Ale żałuję, że władze gminy nie zdecydowały się odbudować wieży w dawnym kształcie. Tylko po to, że zamknęłoby to gęby wielu narzekaczom, bo byliby w rozdarciu: z jednej strony wieża na bezleśnej górze, z której bez wieży widać to samo, a z drugiej udane nawiązanie do historii. Ocena nie byłaby wtedy jednoznaczna, trzeba by pomyśleć itd. Dalimilova rozhledna, czyli czeska replika śnieżnickiej wieży też powstała na bezleśnym wierzchołku. Tam jednak nikt nie jęczy, jaka to zbrodnia na krajobrazie. Ale to są Czechy, a Czesi wiadomo - są praktyczni. Cieszą się z kolejnej atrakcji turystycznej, bo turystyka to pieniążki i rozwój regionu. Zaś Polacy, jak trafnie zauważył pan Adam, to w sporej części malkontenci. Będą narzekać zawsze, cokolwiek by się nie zrobiło.

 • ano2022-09-23 11:07

  Kolejka GONDOLOWA na Śnieżnik POWINNA POWSTAĆ . Początkowa stacja ulokowana w MIĘDZYGÓRZU poza zabytkową jego częścią , w rejonie JAWORNICY która stanowi "wrota" do Międzygórza. Końcowa stacja kolejki ulokowana w pewnej odległości od samego szczytu tak aby pieszo pokonać pewien dystans na sam wierzchołek. W ten sposób NIE zakłóci krajobrazu wyeksponowanej części wierzchołka Śnieżnika. Kolejka przyczyni się również do tego że podupadłe zabytkowe DOMY WCZASOWE nabiorą nowego życia , a DOMY WCZASOWE które są PO GENERALNYM REMONCIE otworzą swoje podwoje. JUŻ OD KILKU LAT pięknie wyremontowane - zabytkowe obiekty są nieczynne bo Ich właściciele nie widzą sensu otwierania by NIE SPLAJTOWAĆ . Powód ? - bo do Międzygórza wpadają turyści JEDNODNIOWI którzy wracający do swoich domów , lub udają się do innych miejscowości ziemi kłodzkiej bo ZAPYZIAŁE Międzygórze nie zachęca turystów do dłuższego pobytu , a SZKODA.

 • Leszek Kumor2022-09-23 08:28

  EKLEKTYZM W CAŁEJ PEŁNI, więc może być atrakcją dla miłośników architektury. Podziwiana jest wieża Eiffla w Paryżu, czy Statua Wolności w Nowym Jorku, czemu więc nie wieża śnieżnicka „w nowej odsłonie”. Tylko trzeba ją dobrze rozreklamować i PORÓWNAĆ DO ZNANYCH BUDOWLI NA ŚWIECIE.
  Panie Burmistrzu Stronia Śląskiego, NIECH PAN NIE ZAPOMNI O WYDANIU DOKŁADNEJ MAPY WIERZCHOWINY ŚNIEŻNIKA ZE ŚCIEŻKAMI EDUKACYJNYMI Z OPISAMI FAUNY I FLORY, OCZYWIŚCIE przy WSPÓŁPRACY Z FACHOWCAMI WROCŁAWSKIEGO OGRODU BOTANICZNEGO.
  Przy okazji zachęcam Burmistrza Stronia Śląskiego do współpracy nad edytorskim opracowaniem, może jednak nie mapy a ATLASU WIERZCHOWINY ŚNIEŻNIKA, z panem Grzegorzem Szczygłem - Kierownikiem Wydziału Promocji Turystyki i Uzdrowiska
  UM i G w Lądku Zdroju. Potrafią na najwyższym poziomie edytorskim wydawać książki i opracowania graficzne.
  NA ZAKOŃCZENIE
  Tylko żadnej gondoli na szczyt !!! To by była porażka, DEWASTACJA środowiska i KRAJOBRAZU. Wieża ma jakieś uzasadnienie !! historyczne. A jeżeli kolejka to np. od Radochowa do Jaskini Niedźwiedziej i ani kroku wyżej.
  Pozdrawiam burmistrzów Dariusza Chromca i Romana Kaczmarczyka, wszystkich Samorządowców oraz Miłośników Gór, Leszek Kumor przeciwnik, jak wszyscy wiedzą, wszelkich budowli na Śnieżniku i szczytach NIE ZALESIONYCH.

 • ani2022-09-22 15:17

  Przysłowie powiada: "psy szczekają karawana idzie dalej". I tak jest w tym przypadku . Super że mamy wieżę w tym wydaniu po 49 latach nieobecności.

 • Tomasz Drożdż2022-09-22 12:36

  Świetnie - w jednym jesteśmy zgodni: przyszłe pokolenia będą znały tylko tę nową wieżę na Śnieżniku.

  Ja natomiast dobrze pamiętam jej poprzedniczkę. Podobnie, jak np. Śnieżkę bez spodków, schronisko Bronka Czecha i tramwaj z Podgórzyna do samej Jeleniej Góry. Oraz Karłów bez Dinozaurów. Świat się zmienia i góry się zmieniają, to oczywiste. To, czy jest to zmiana na lepsze, czy nie - to już sprawa indywidualnej oceny. A także kwestia gustu.
  No i ewentualnego zaprezentowania swego stanowiska w merytorycznej dyskusji. Bez prostactwa, chamstwa i obrażania mających inne zdanie. Przeświadczenie o własnej nieomylności i o słuszności własnych poglądów nie upoważnia nikogo do sugerowanie choroby psychicznej osobie, która tych poglądów nie podziela.
  To miała być ( i do pewnego momentu była) dyskusja na temat nowej wieży na Śnieżniku. Nie interesuje mnie natomiast czytanie obelg i prostackich insynuacji na temat moich domniemanych chorób psychicznych - to nie to forum.

  Moje nazwisko ma tylko sześć liter, więc sztuką jest trzykrotne zrobienie w jego pisowni aż dwóch błędów. Jedyne zrozumiałe wytłumaczenie nasunęło mi się takie, jak napisałem.

 • Adam2022-09-21 19:16

  @Tomasz Bróżdż: Piłem? Co to w ogóle za argument w dyskusji??? Nie sprowokujesz mnie do zniżenia się do twojego poziomu.

 • ano2022-09-21 14:18

  W pełni się zgadzam z Adamem. Młode pokolenie będzie nową wieżę traktować jak Swoją. Jej poprzedniczka będzie dla wielu nieznana , albo tylko
  znana z obrazków i na pewno za poprzedniczka nie zatęsknią.

 • Tomasz Drożdż2022-09-21 13:02

  Adam - piłeś? To nie pisz!

 • Adam2022-09-21 11:27

  @Zielarka z Garbowca: A dzisiaj różni nowobogaccy budują wille stylizowane na średniowieczne zamki. Co nie jest ani ładne, ani gustowne. Poza tym piszesz o czymś zupełnie innym niż ja pisałem. Wieża stylizowana na średniowieczną basztę może dobrze wyglądać na niewysokiej górze, ale nie będzie pasować na wysokości, gdzie nigdy zamki nie były budowane. I żaden historyzm tego nie usprawiedliwia, bo on też wymaga, żeby usytuowanie budowli dopasować do otoczenia czy właśnie realiów historycznych. O tym pisałem. Przed napisaniem odpowiedzi wypadałoby przeczytać ze zrozumieniem komentarz, do którego dana wypowiedź ma się odnosić. Tylko tyle i aż tyle.

  @Tomasz Bróżdż: Co nie zmienia faktu, że wieże stanowią impuls dla turystów, żeby odwiedzić dane miejsce, nawet jak spod wieży widać to samo. Więc, jak widać, twoja pokrętna logika próbująca udowadniać, że wieże widokowe są niepotrzebne, w ogóle nie przystaje do rzeczywistości. Brak umiejętności zrozumienia rzeczywistości rodzi frustrację, a nawet depresję, której początkiem mogą być malkontenctwo i narzekania na świat.

 • ano2022-09-21 08:04

  "Zielarko z Grabowca". Nie bij piany. Wieża na Wielkiej Sowie jest i nikt jej nie ma zamiaru wyburzać . Wieża na Śnieżniku została wysadzona w 1973 roku za czasów głębokiej KOMUNY , PRL-u ( przed jej wysadzeniem miałem okazję na niej bywać ) . Nie będę się powtarzał , uzasadnienie budowy wieży w takiej formie opisałem poniżej wystarczy czytać ze zrozumieniem .

 • Zielarka z Grabowca2022-09-20 18:27

  Wieże widokowe w dobie zwanej historyzmem często nawiązywały do budowli obronnych czasów średniowiecza - miało to określone funkcje ideowe. No ale znawcom na pewno nie trzeba tego szerzej objaśniać, na pewno to wiedzą, czasem tylko coś się napisze tak bezwiedzowo...
  A z tą techniką idącą w kwestii budowania jakoby do przodu to bym była bardzo, ale to bardzo ostrożna.....
  Co do Polaków i narzekania - gdyby ktoś pobył w kilku innych państwach i poznał ludzi, to by wiedział, ze tak samo mawiają o sobie Czesi, Francuzi, Niemcy i pewnie wielu innych....
  Prorocy którzy wiedzą, co będzie, są tylko śmieszni.
  Panie Tomaszu - ja bym uważała z podsuwaniem takich pomysłów jak ten z wieżą na Sowie. Wie Pan, ludzie są dziś coraz dziwniejsi - że tak to ujmę - i jeszcze ktoś to potraktuje poważnie.

 • Andrzej Szczawny2022-09-20 17:33

  Ta wieza jest potrzebna turystom, a także bedzie dodatkowym magnesem dla schroniska na Hali pod śnieżnikiem. Zgadzam się, że z czasem przyzwyczaimy się do jej kształtu architektonicznego. Talerze na Śnieżce też mogą być oceniane jako kontrowersyjne, nie mówiąc już o czeskich inwestycjach w Dolnej Morawie.

 • Tomasz Drożdż2022-09-20 17:00

  Adam - żadna wieża w górach nie jest dostosowana do otoczenia. I najczęściej nie jest nikomu potrzebna, bo widać z niej dokładnie to samo, co spod wieży. Jeżeli do wystającej na kilkaset metrów ponad otoczenie góry dodamy kilkunasto (a i nawet kilkudziesięcio) metrową wieżę, to nie zwiększymy w dostrzegalny sposób pola widzenia. Wyjątek stanowi np. wieża na Wielkim Torfowisku Batorowskim i te wieże, ktore wystają ponad wierzchołki drzew.

  Nowa wieża jako symbol Śnieżnika? Tak jak spodki na Śnieżce stały się symbolem Karkonoszy? Być może i tak będzie. Lecz jedynie kwestią indywidualnego gustu jest to, czy te budowle komuś się podobają, czy też nie. Żadne z przeciwstawnych stanowisk nie jest lepsze albo gorsze.

  Na tej stronie staramy się dyskutować o Naszych Sudetach. W sposób merytoryczny i kulturalny, bez obrażania osób prezentujących inne stanowisko na omawiany temat. I bez używania wątpliwych argumentów ad personam, gdy brakuje argumentów merytorycznych. I bez wywodów na temat rzekomo upierdliwego charakteru podobno zawsze narzekającego współdyskutanta. Zresztą, mnie to nie dotyczy, bo jestem niepoprawnym optymistą zadowolonym z tego (niezbyt doskonałego) świata. I nie nazywam się "Bróżdż".

 • ano2022-09-20 15:50

  Przysłowie powiada : "Psy szczekają a karawana idzie dalej". Wreszcie od wysadzenia w 1973 roku za czasów PRL-u mamy ponownie wieżę na Śnieżniku. Tym razem funkcjonalną na miarę XXI wieku.

 • Adam2022-09-20 11:49

  @Tomasz Bróżdż: Poprzednia wieża na Śnieżniku też była niedopasowana wyglądem do otoczenia. Kto kiedykolwiek widział basztę zamkową na tak dużej wysokości? Wielu wydaje się ładna, bo się do niej po prostu przyzwyczaili. Do tej też ludzie się przyzwyczają. Dla następnych pokoleń obecna wieża będzie symbolem Śnieżnika, bo tylko taki Śnieżnik będą znać. Ale wielu Polaków to urodzeni narzekacze, narzekać będą zawsze. Przy czym są święcie przekonani, że znają się najlepiej na wszystkim. Narzekanie to dla nich jak powietrze i chleb, dzień bez narzekania to dzień stracony. Prawda?

 • Tomasz Drożdż2022-09-20 08:14

  A więc najwyższa pora wysadzić wieżę widokowa na Wielkiej Sowie, zamiast ja pieczołowicie odnawiać. I wybudować nowoczesną - z dużymi okienkami. Taki Nowy Miś na skalę naszych możliwości i chwałę Miejscowych Włodarzy.
  Całe szczęście, że Bolków, Grodno i Chojnik są chwilowo poza zasięgiem wysadzaczy, ulepszaczy i doświetlaczy ciemnych ponurych wież.
  Chyba tylko mocno przewiewna stalowa wieża na Kalenicy wydaje się być całkowicie bezpieczna. A zaskakuje remontujących ją własnie fachowców solidnością jej wykonania i odpornością na lata zaniedbań.

 • Piotr2022-09-19 19:21

  W czasach PRL-u jej poprzedniczka została wysadzona , doczekała się odbudowy w XXI wieku , w nowym , współczesnym wydaniu, funkcjonalna na miarę XXI wieku. SUPER. Kiedy była budowana jej poprzedniczka nie dysponowano nowoczesną techniką i budowano na miarę dostępnych materiałów i możliwości. Czasy się zmieniają, technika idzie do przodu i są większe oczekiwania a ta nowa wieża to zapewnia.

 • ano2022-09-18 14:53

  Idąc klatką schodową na górny taras widokowy można będzie przez cały czas swobodnie oglądać widoki gór , nie będzie konieczności " kukania" w malutkie okienka by coś po drodze zobaczyć. Obecne rozwiązanie ma same PLUSY. Super wieża.

 • Tomasz Drożdż2022-09-18 13:58

  Poprzednia wieża widokowa miała swój styl i klimat. Powinna być uznana za zabytek, a nie potraktowana trotylem. Ciemna klatka schodowa i małe okienka? To tak już jest z kamiennymi wieżami, że okien w nich mało i jest ciemno. Zgadzam się z Zielarką, że w XXI wieku doświetlenie ciemnej klatki schodowej nie stanowi problemu technicznego. Zapraszam do preromańskich i romańskich podziemi katedry w Poznaniu, które - w zgodzie z zaleceniami konserwatorskimi - udało się oświetlić bardzo nowocześnie, choć dyskretnie.
  A przecież ciemno jest np. na schodach wieży mojego ulubionego zamku w Bolkowie. W dodatku nieco capi stęchlizną. I to jest naturalna właściwość tego rodzaju obiektów. I niech tak zostanie.

  Stara wieża stanowiła kiedyś fragment nieco większego i bardzo przemyślanego obiektu. Nowa wieża, tak jaki sam sposób jej budowy, przerażają mnie i budzą jedynie głęboki niesmak. O nowej nie będę więcej pisać. Chyba, że wejdę na nią przy okazji i zobaczę z wieży coś więcej niż z samej kopuły Śnieżnika. A przecież ze Śnieżnika (bez wieży) udało się dostrzec i sfotografować nawet Alpy.

 • ano2022-09-18 13:57

  "Zielarko z Grabowca'". Dla prawdziwego turysty nie ma znaczenia w jaki dzień przemierza turystyczne szklaki. Każdy dzień jest dobry : od PONIEDZIAŁKU do NIEDZIELI. Najbardziej wszystko krytykują ci , którzy góry "znają" z INTERNETU .

 • Zielarka z Grabowca2022-09-17 19:18

  Odn. do notki: "...posłuchać będzie można m.in. o historii wieży na Śnieżniku w prezentacji przygotowanej przez..." - posłuchać w prezentacji?
  Odn, do opinii "ano": wieża nie została odtworzona, zbudowano po prostu nową wieżę. A w dobie elektryczności oświetlenie ciemnych klatek schodowych to nie jest wielki problem.
  Odn. do opinii P. Rembarza: dlaczego w poniedziałek - no bo to pewnie ma być święto urzędników, a urzędy pracują od poniedziałku do piątku....
  Po raz pierwszy z otwarcia kolejnej wieży widokowej chyba się nie cieszę.

 • ano2022-09-17 15:21

  Dobrze że została odtworzona wieża w wersji nowoczesnej a nie jej poprzedniczki na której byłem przed jej wysadzeniem. Ciemna klatka schodowa i malutkie okienka jak w baszcie obronnej. Ta jest super. Nawet przy silnym wietrze , ulewnym deszczu , śnieżycy , kiedy zaskoczy nas pogoda , można na niej spokojnie przebywać.

 • Paweł Rembarz2022-09-17 14:31

  Kto otwiera takie atrakcje w...poniedziałek?

Komentarz
Facebook