Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz
Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?
Tragiczne historie, które na przestrzeni wieków miały miejsce w Karkonoszach przedstawili autorzy książki „Zabójcze Karkonosze”. W pierwszej części Szymon Wrzesiński – historyk i publicysta w rzetelny sposób przedstawia dzieje katastrof naturalnych, które nawiedzały Karkonosze. Przeczytamy o niszczycielskich powodziach, lawinach czy tragicznych w skutkach gwałtownych burzach i zapoznamy się z przypadkami ich ofiar. Autor wzbogaca historie licznymi relacjami świadków i zapisami z kronik
Przygotowany przez nas album powstał z czystej pasji, z rodzinnych rozmów o przeszłości i z szacunku dla dokonań minionych pokoleń piławian. Pocztówki prezentowane w tej publikacji pochodzą w większości z prywatnej kolekcji Lecha Przerwy. Siegnęliśmy ponadto do zbiorów przedwojennych fotografii przechowywanych w Haus Schlesien w Koenigswinter. Najstarsze wykonano pod koniec XIX wieku, najmłodsze w 1943 r., przedstawiają zatem Piławę Górną zamieszkaną przez niemiecką zasadniczo ludność w czasie niemieckich rządów
Zapraszam na fascynującą podróż przez gminę Bolków, gdzie odkryjesz majestatyczne warownie, pełne legend o bohaterach, rycerzach i damach dworu. Poznasz historię budowy i przemian, jakie nasze zamki i pałace przeszły na przestrzeni wieków. Odkryjemy dla Ciebie unikalne detale architektoniczne, które skrywają w sobie nie tylko piękno, ale także opowieści o burzliwej przeszłości. Ten przewodnik po zamkach i pałacach pomoże Ci zgłębić historię tych miejsc i odkryć je na nowo...
Tegoroczne Dni Karpia w Dolinie Baryczy trwają w najlepsze, w każdy weekend, jeszcze przez najbliższe tygodnie odbywać się będzie wiele ciekawych imprez. Tym razem szczególnie zapraszamy Was do Kreatywnego Obiektu Multimedialnego (www.kom.edu.pl), do którego mamy bezpłatne zaproszenia (po jednym na każdy dzień) na 15 października oraz 29 października (są to niedziele), na godz. 11:00. Sprawdźcie swą wiedzę w naszym konkursie, by spróbować zdobyć zaproszenie - jeśli się nie uda, nic straconego, wkrótce będą u nas kolejne zaproszenia…
A czym jest Kreatywny Obiekt Multimedialny? To wyjątkowe miejsce na mapie Milicza, otwarte dla wszystkich, których łączy wspólna pasja odkrywania. Wycieczki ze szkół i przedszkoli z całego województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego, przyjeżdżają tu, aby wziąć udział w inspirujących programach edukacyjnych. Nauczyciele wiedzą, że właśnie tu znajdą odpowiednią przestrzeń i infrastrukturę do przeprowadzenia oryginalnych programów zajęć. Rodziny spędzają tu weekendy, korzystając z pięknie zaprojektowanych wnętrz. Rodzice mają wreszcie chwilę czasu dla siebie w ciekawie urządzonej kawiarni, podczas gdy ich pociechy, pod opieką doświadczonych animatorów, dają się pochłonąć twórczym zabawom, które umożliwia zaplecze artystyczne i multimedialne KOM…
W naszym konkursie do wygrania jest zaproszenie do KOM w Miliczu i do wzięcia udziału w zabawie „Warsztaty zdobienia bombek Wzornikiem Dolnośląskim”. Tak zabawę opisują organizatorzy:
Zapraszamy do Manufaktury Bombki na warsztaty dekorowania szklanych ozdób Wzornikiem Dolnośląskim. Podczas zajęć Uczestnicy poznają współczesną koncepcję regionalnego wzoru dla Dolnego Śląska, łączącą motywy wzornicze z różnych części Polski. Dowiedzą się na czym polega kropkowa metoda dekorowania bombek i jak wygląda Bombka Dolnośląska. W warsztatach nawiązujemy do specyfiki obszaru Doliny Baryczy, wyodrębniając motyw karpia, jako źródło inspiracji nanoszonych dekorów. Warsztaty dekorowania bombki Wzornikiem Dolnośląskim zostaną poprzedzone krótkim filmem instruktażowym i multimedialną prezentacją Wzornika.
No to czas na nasze pytania:
1. W jakich miesiącach odbywają się tegoroczne Dni Karpia w Dolinie Baryczy?
2. Wymień przynajmniej trzy gatunki ryb hodowanych na Stawach Milickich
3. Wymień trzy atrakcyjne turystycznie miejsca w Dolinie Baryczy
4. Który dzień wybierasz w przypadku wygrania nagrody?
Na Wasze odpowiedzi czekamy do piątku, 13 października, do godz. 20:00 pod adresem redakcja@naszesudety.pl
"(...) współczesną koncepcję regionalnego wzoru dla Dolnego Śląska, łączącą motywy wzornicze z różnych części Polski." Hmm... "Tradycja, chodź do tatusia"?
każdy musi ? to dlaczego tak nie jest ?
Dlaczego jest termin zakończenia konkursu? No chyba każdy konkurs musi mieć swoje zakończenie, prawda? Chyba, że źle zrozumiałem pytanie?
dlaczego jest termin zakończenia konkursu ?