Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 24931Wszystkich: 5771311

Pałac Kamieniec zaprasza

2015-06-21 14:41

     13 czerwca w Pałacu Kamieniec można było wziąć udział w Dniu Otwartym. Była to jedna z nielicznych okazji, by zwiedzić wszystkie zakamarki pieczołowicie wyremontowanego XVIII-wiecznego zabytku. Właściciele zaprosili także na mistrzostwa w grach historycznych, wystawę o historii pałacu, występy artystyczne i pokaz sztucznych ogni.

     W lipcu, położony koło Kłodzka pałac zacznie już przyjmować gości, a turystom zostanie udostępniona tylko część pałacowych komnat. Dlatego warto było wybrać się na Dzień Otwarty, by zobaczyć nie tylko jadalnie, salę wypoczynkową czy recepcję, ale także pokoje, w których będą nocować pałacowi goście.

     Główna scena imprezy została ustawiona w ruinach pałacowej herbaciarni. Wystąpiła na niej Olga Tumiłowicz, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, która koncertuje, popularyzując muzykę klasyczną wśród dzieci i młodzieży. Usłyszeliśmy także opowieści o historii i tajemnicach rezydencji - jak choćby niewyjaśnione dzieje listu z końca XIX w., który został odnaleziony w nadprożu jednego z pałacowych pokoi w czasie remontu zabytku.

     Warto było także zajrzeć do dawnej stajni, gdzie znajdowała się wystawa pokazującą „Trzy życia Pałacu Kamieniec” – lata jego świetności ukazane na pocztówkach i historycznych zdjęciach, ruinę zabytku i jego remont. W tym samym czasie w Nowym Ogrodzie można było wziąć udział w historycznych grach plenerowych, takich jak Bilbokiet czy Bric et Brac. Gry
nie są skomplikowane (na miejscu tłumaczone były zasady) i spodobały się uczestnikom.

     Na swoje stanowisko zaprosiło również Koło Gospodyń Wiejskich z Kamieńca. Gościom Dnia Otwartego gospodynie oferowały domowe przysmaki i specjały. Na terenie pałacu znalazły swoje miejsce także: punkt informacyjny o ofercie pałacu, kącik dla dzieci i punkt Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego. Pałac Kamieniec jest jednym z jej członków. Fundacja zrzesza właścicieli zabytkowych obiektów ziemi kłodzkiej – zamków, dworów, pałaców oraz dawnego koszarowca srebrnogórskiej twierdzy. Na stanowisku fundacji można było zapoznać się z atrakcjami działających już obiektów i posłuchać o toczących się remontach kilku innych zabytków.

     Pałac Kamieniec (Schloss Kamnitz) został wzniesiony w 1780 r. dla hrabiego von Hartig. Z biegiem lat posiadłość przechodziła w ręce rodów von Mutius i Möbius, a następnie hrabiów von Ohlen und Adlerskron. Pod koniec XIX w. nowy właściciel baron Artur von Seherr-Thoss  zlecił jego przebudowę, dzięki czemu pałac wzbogacił się o północne skrzydło i dekoracje architektoniczne, m.in. rodowy kartusz herbowy nad wejściem do rezydencji. Przy pałacu powstał także piękny ogród krajobrazowy rozwijany przez dziesięciolecia. Na jego skraju wzniesiono klasycystyczną herbaciarnię. W czasie II wojny światowej wyposażenie pałacu zniszczyły stacjonujące tam wojska radzieckie, a po wojnie pałac i jego folwark zamieszkali napływowi osadnicy. Z biegiem lat nieremontowany zabytek niszczał, a od 2007 r. był już ogromnie zniszczonym pustostanem. W 2009 r. kupili go od Agencji Nieruchomości Rolnych nowi właściciele. Zlecili dziesiątki specjalistycznych badań i opracowań, a następnie gruntowanie wyremontowali pałac oraz zrekonstruowali i rozbudowali ogród.

Więcej informacji o pałacu na jego profilu facebookowym:
https://www.facebook.com/pages/Pa%C5%82ac-Kamieniec/419058611494607?fref=ts

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook