Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 11104Wszystkich: 6433544

Parowozem u stóp Karkonoszy

2015-07-20 07:52

     Nie lada gratka czekała w ostatni weekend na miłośników kolei, zakochanych w starych parowozach i historycznych pociągach. Z Vrchlabí przez Jilemnice do Rokytnic kursował historyczny skład, ciągniony przez lokomotywę parową 310.0134 Litovel z 1913 roku. Osobliwością był, oprócz wagonu barowego, także wagon teatralny, w którym dla dzieci przygotowano przedstawienie kukiełkowe.

     Nostalgiczne przejazdy zostały zorganizowane przez Klub Przyjaciół Kolei Czeskiego Raju w ramach Karkonoskich Letnich Podwieczorków, które są regionalnym festiwalem mającym za zadanie promowanie i prezentowanie lokalnych tradycji kulturowych oraz rękodzieła. Przedstawienia teatralne w pociągu (w czasie weekendu było ich kilka) doskonale wpisały się w formułę festiwalu.

     Klub Przyjaciół Kolei Czeskiego Raju organizuje wiele ciekawych imprez kolejowych, na które warto się wybrać. W najbliższą sobotę, 25 lipca, będą to na przykład przejazdy z Turnova do Rovenska pod Troskami i do Bakova nad Jizerą (Czeski Raj) w ramach imprezy „Lokomotywą parową przez Czeski Raj”. Z kolei od 30 lipca do 2 sierpnia można się z nimi spotkać w Jaromeřu z okazji „Weekendu parowego”, a tydzień później, w sobotę 8 sierpnia (a także 29 sierpnia) znów pojechać linią poprowadzoną przez Czeski Raj. Szczegóły poszczególnych imprez, także jesiennych, znajdują się na stronie www Klubu.

Zobacz także:
strona www Klubu Przyjaciół Kolei Czeskiego Raju 

Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook