Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 6557Wszystkich: 5646952

Piękny i drapieżny – łubin w Karkonoszach

2020-06-15 10:07

     Dyrekcja Krkonošskiego narodnego parku walczy z łubinem, pięknie kwitnącą rośliną, która jednak staje się zagrożeniem dla innych roślin łąkowych. Łubin trwały (Lupinus polyphyllus) pochodzi z Ameryki Północnej. Kwitnie od czerwca, a jego bogaty kwiatostan wytwarza dużą liczbę nasion charakteryzujących się dużymi możliwościami kiełkowania. Rozwinięte rośliny są wysokie i tworzą gęste skupiska. W symbiozie z bakteriami wytwarzającymi azot zmieniają skład chemiczny gleby, która staje się nieprzyjazna np. dla takich rodzimych gatunków jak pokrzywa, czy szczaw. 

     W Republice Czeskiej łubin uznawany jest za roślinę inwazyjną, niszczącą gleby. Znajdziemy go także na karkonoskich łąkach, gdzie powoli wypiera inne gatunki roślin. Prowadzone przez pracowników KRNAP regularne mapowanie terenu pokazuje, że łubinu wciąż przybywa. Jako gatunek inwazyjny szkodzi roślinom, które Karkonosze zamieszkują od dawna. Niestety, park narodowy nie ma możiwości odpowiednio wczesnego koszenia obszarów z łubinem, dlatego zwrócił się do właścicieli łąk o pomoc w zwalczaniu tej drapieżnej rośliny. Łubin trzeba wycinać najpóźniej w okresie jego kwitnienia, zanim wytworzy nasiona.

     Dyrekcja KRNAP zwraca się również z prośbą o pomoc w zwalczaniu łubinu do turystów odwiedzających Karkonosze. W wydanym komunikacie znajdujemy apel o dostarczanie informacji o napotkanych stanowiskach łubinu i innych roślin inwazyjnych. „A gdy na trasie swojej wycieczki zobaczycie kwitnący łubin, nie krępujcie się, zerwijcie go – pomożecie w ten sposób karkonoskiej florze“ – zachęca KRNAP. Uważać trzeba tylko z roślinami, które już przekwitły i mają dojrzałe nasiona – efekt w tym wypadku może być zupełnie odwrotny.

Waldemar Brygier – NaszeSudety
Na podstwaie komunikatu KRNAP
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Silesiophilus2020-06-29 22:00

  „A gdy na trasie swojej wycieczki zobaczycie kwitnący łubin, nie krępujcie się, zerwijcie go – pomożecie w ten sposób karkonoskiej florze“ – zachęca KRNAP - no po prostu "piękne"! A jak to się ma do regulaminu KPN? Czy jest tam zapis, że za zrywanie tej jednej rośliny nie grozi mandat?

Komentarz
Facebook