Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26768Wszystkich: 5773148

Po piwie na rower? Nie radzimy!

źródło: denik.cz
źródło: denik.cz
2015-07-07 19:30

     Wakacyjne miesiące przyciągają ludzi nie tylko nad wodę, ale także na rowerowe wycieczki. A rowerzyści lubią robić sobie przerwy w swych wycieczkach i odpocząć w restauracjach, czy letnich ogródkach. Wielu skusi się też przy takiej okazji na kufel zimnego, orzeźwiającego piwa. Ale uwaga! Czeska policja i straże miejskie wypowiedziały w tym roku pijanym rowerzystom wojnę i zapowiedziały, że będą surowo karać osoby jadące na rowerze pod wpływem alkoholu.

     W najgorszym przypadku pijanemu rowerzyście grozi kara nawet do 50 tysięcy koron, a także konfiskata roweru. Policjanci uspokajają jednak, że ta ostatnia opcja to ostateczność, stosowana najczęściej w przypadku osób, które już kilka razy zostały ukarane za podobny czyn lub spowodowały poważny wypadek.

     Nie każdy z rowerzystów ma świadomość, że jako uczestnik ruchu drogowego, według prawa, obowiązują go te same zasady, co kierowców samochodów. Z tego też powodu, za przewinienia na drodze, cyklistom grożą takie same sankcje. Na przykład, jeśli policjanci zmierzą poziom alkoholu w wydychanym powietrzu do wartości 1 promila, kara może wynieść od 2 do 25 tysięcy koron.

     Nieco inaczej sytuacja wygląda przy wartościach powyżej 1 promila. W przypadku osób prowadzących pojazdy mechaniczne może się to skończyć nawet odebraniem prawa jazdy, w przypadku rowerzysty „tylko” karą od 25 do 50 tysięcy koron. Poważne konsekwencje grożą cyklistom, jeśli spowodowali pod wpływem alkoholu wypadek, w którym poważnie ucierpiały inne osoby, włączając w to pieszych.

     Warto tutaj również zauważyć, że o ile przewinienie w postaci braków w obowiązkowym wyposażeniu roweru, policjanci załatwiają „od ręki” w postaci zwykłego mandatu, to jeśli do tego dochodzi nietrzeźwość rowerzysty, sytuacja staje się poważniejsza i można spodziewać się większej kary. W Republice Czeskiej obowiązuje na przykład obowiązek używania kasków przez dzieci do 18-tego roku życia – zawsze warto sprawdzić, jakie zasady panują w kraju, do którego chcemy wybrać się na wycieczkę rowerową.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Marian Kołodziej2015-07-12 22:12

  Trudno mi w to uwierzyć, zważywszy na "Pivne cesty" i "Vinne Cesty" ciągnące się setkami kilometrów. Jak również ilość rowerów np. w browarze Svijany . Czytałem artykuł na Cykloserwerze, że do zeszłego roku tylko 1 osoba została ukarana mandatem za promile na rowerze, zresztą jakaś nielubiana sąsiadka policmajstra.

 • Egon Sum2015-07-15 21:55

  Zawsze można przetestować na własnej skórze (i portfelu). Czekamy na wyniki testu. Z życzeniami bezpiecznej jazdy wszystkim użytkownikom dróg...

 • Marian Kołodziej2015-07-21 07:39

  Wynik testu - bardzo pozytywny, jak dotąd.

Komentarz
Facebook