Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 925Wszystkich: 13723064

POLBUS rusza z Wrocławia w góry

źródło: polbus.pl
źródło: polbus.pl
2020-06-11 07:48

     Dojazd dla turystów niezmotoryzowanych w góry, to często prawdziwa męka, zwłaszcza jeśli chcą dotrzeć w miejsca popularne, ale położone na uboczu. O ile dotarcie do głównych ośrodków miejskich na ziemi kłodzkiej nie stwarza większych problemów, o tyle dojazd do Siennej, Karłowa, czy do miejscowości w dolinie Dzikiej Orlicy już stwarza problem. Wrocławski POLBUS rusza w wakacje w góry, oferując dojazd do zapomnianych do tej pory przez przewoźników miejsc.

     Pierwszą linią, na którą warto zwrócić uwagę jest trasa z Wrocławia do położonej w Masywie Śnieżnika Siennej. To doskonałe miejsce na rozpoczęcie wycieczki na przykład do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, na Czarną Górę, Śnieżnik, czy w mało popularne, a niezwykle widokowe Krowiarki. Autobus ruszał będzie z Wrocławia o godz. 10:00 – to jego największy mankament, który dyskwalifikuje połączenie dla osób chcących udać się na jednodniową wycieczkę. Co bowiem można zrobić w górach, gdy w Siennej wylądujemy kwadrans po 13-tej? Miejmy nadzieję, że POLBUS pójdzie po rozum do głowy i jazdę z Wrocławia zaczniemy np. o 6:00! Połączenie jest cenne nie tylko z powodu możliwości dotarcia głęboko w góry, ale również z powodu trasy, jaką pokonywać będzie autobus. Przystanki będzie miał bowiem m.in. przy Arboretum w Wojsławicach, w Kamieńcu Ząbkowickim, Złotym Stoku, na Przełęczy Jaworowej, w Lądku-Zdroju oraz Stroniu Śląskim. Linia do Siennej rusza dzisiaj, 11 czerwca, pojedziemy nią również 12-14 czerwca, a później w weekendy (do 13 września włącznie).

     Kolejną nowością w ofercie spółki POLBUS jest linia z Wrocławia do Karłowa, miejscowości położonej w sercu Gór Stołowych. To także bardzo ciekawa oferta dla turystów niezmotoryzowanych i również skuteczne zepsuta przez godzinę wyjazdu z Wrocławia. Autobus będzie ruszał co prawda wcześniej niż do Siennej, ale godzina 9:00 to zdecydowanie zbyt późna pora. Ciekawa jest trasa autobusu, bo dotrzemy nim m.in. na Przełęcz Srebrną, a więc do twierdzy w Srebrnej Górze, do Nowej Rudy oraz nad zalew w Radkowie. Według rozkładu jazdy, do Karłowa dotrzemy kwadrans przed południem. Powrót o godz. 18:00. Autobusy kursują od dzisiaj do najbliższej niedzieli codziennie, a później do 13 września tylko w weekendy.

     Warto również wspomnieć o innych, wakacyjnych ofertach firmy POLBUS. W tych samych terminach, co dwa powyższe połączenia, pojedziemy także do Kudowy-Zdroju. Start z Wrocławia o godz. 8:00, na miejscu będziemy o godz. 11:15. Po drodze z ciekawszych przystanków warto wspomnieć o Bardzie, które do tej pory było notorycznie pomijane w ofertach przewoźników. Z pewnością wartym zauważenia novum jest kurs na granicę do Kudowy-Słonego! Od dłuższego czasu możemy również skorzystać z połączenia z Wrocławia do Karpacza. To również połączenie weekendowe, ale niektóre autobusy kursują już w piątek. Trasa prowadzi standardowo najwygodniejszą trasą przez Jelenią Górę i dalej Mysłakowice, Kowary i Ściegny aż do Karpacza Górnego. Na koniec coś niesudeckiego, ale również atrakcyjnego pod względem turystycznym. Wcześnie rano (5:15) możemy ruszyć z Wrocławia do Energylandii w Zatorze, spędzić tam cały dzień i wieczorem wrócić do stolicy Dolnego Śląska. Oferta dostępna tylko w miesiącach wakacyjnych.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Jacek2020-06-11 11:20

    Aż prosi się o wczesno poranne połączenie z pominięciem zatłoczonej 8 we Wzgórza Strzelińskie, podsudeckiej jeziorka i Góry Bialskie na trasie: Wrocław, Strzelin, Romanów, Henryków, Ziębice, Topola, Złoty Stok, Lądek Zdr., Bielice. Na jednej linii góry, jeziora, uzdrowiska i zabytki!

  • Tomek Nawrot2020-06-11 11:32

    "Miejmy nadzieję, że POLBUS pójdzie po rozum do głowy i jazdę z Wrocławia zaczniemy np. o 6:00!" - w przypadku chcących dojechać do arboretum w Wojsławicach to nie byłby dobry pomysł, ponieważ byliby tam około 7, a otwierają o 9.
    "Co bowiem można zrobić w górach, gdy w Siennej wylądujemy kwadrans po 13-tej?" Oto, co można:
    1. Wejść lub wjechać wyciągiem na Czarną Górę, wejść na wieżę widokową, schodząc pochodzić po okolicy.
    2. Przejechać się najdłuższym w Polsce letnim torem saneczkowym.
    3. Wejść na wieżę widokową na Janowej Górze.
    4. Zwiedzić podziemną trasę turystyczną w dawnej kopalni uranu.
    5. Przejść przez góry szlakiem do Stronia, tam zwiedzić muzeum Huty Szkła Kryształowego i tam wsiąść w autobus powrotny.
    Wysiadając w Lądku można pochodzić po części zdrojowej, po arboretum, przejechać się wyciągiem i terenową hulajnogą, pochodzić po okolicznych szlakach, w tym wejść na Borówkową i wieżę znajdującą się na niej. W Kamieńcu Ząbkowickim spokojnie zwiedzi się zamek i zdąży pospacerować po okolicy oraz przyległym do zamku parku. W Złotym Stoku można zwiedzić kopalnię. Z Przełęczy Jaworowej wejść na wieżę na Jaworniku Wielkim i pochodzić po okolicznych górach. Podobnie jest z linią do Karłowa. Pomimo wyjazdu o 9 zdąży się wejść na Szczeliniec Wielki lub zwiedzić twierdzę w Srebrnej Górze. 10 lub 9 to dobra godzina dla tych, którzy wstają później. Oczywiście dla turystów chcący pochodzić więcej po górach im wcześniej, tym lepiej. Optymalne rozwiązanie to dwa kursy o różnych godzinach. Oczywiście jeśli będzie to opłacalne, jeśli będzie odpowiednia ilość chętnych w obydwu porach wyjazdu.

  • Tomek Nawrot2020-06-11 12:10

    A, bym zapomniał. Od skrzyżowania szlaków powyżej Przełęczy Puchaczówka, kilometr od Siennej, żółtym szlakiem można przejść się na Skowronią Górę, z której jest fantastyczny widok, w szczególności na Kotlinę Kłodzką i otaczające je góry. Nie wiele brakuje, nawet w tym wariancie późnego wyjazdu, aby możliwe było wejście na Śnieżnik. Wystarczyłoby dojechać do parkingu przy Jaskini Niedźwiedziej - to 3 km od Siennej, może dałoby się dogadać "prywatnie" z kierowcą autobusu.
    Bielice oraz dolina, którą biegnie do nich droga ze Stronia to bardzo klimatyczne miejsce, warte skomunikowania. Szczytami gór nad doliną biegnie zielony, bardzo ładny szlak. Po drugiej stronie doliny można wybrać się na Czernicę (jest na niej wieża) i stamtąd dalej do Stronia.

  • Tomasz Drożdż2020-06-11 21:03

    Ja tam się cieszę z opisanych połączeń. Tomek, sprawdziłem czasy przejścia podane w twoim poście - masz 100% racji. Dorzuciłbym jeszcze kilka ciekawostek do obejrzenia/pospacerowania.
    Dla mnie najbardziej atrakcyjna jest bezpośrednia linia z Wrocka do Karłowa. Jadąc z Poznania, od lat musiałem kombinować z przesiadkami. Z pewnością skorzystam, bo mam voucher na pobyt w saunie w Pasterce. No i z przystanku przy zalewie łatwiej się dostanę do mojego ulubionego wodospadu Pośnej. A droga powrotna jest mało istotna, bo zawsze się coś wykombinuje.

  • Voi Vod2020-06-17 09:52

    Ciekawe czym Polbus zamierza obsługiwać linię do Karłowa przez Srebrną Górę? Po drodze jest wiadukt kolejki srebrnogórskiej z prześwitem 2,3m.

  • Waldemar Brygier2020-06-17 09:58

    @Voi Vod: tam autobusy 3,6 m przechodzą

Komentarz
Facebook